Do funkcie sa dostal za jednofarebnej vlády Smeru, teraz sa stal terčom kritiky na tlačovej konferencii Roberta Fica o odvolávaní lídra Progresívneho Slovenska. MARIÁN FILČÍK pracoval ako šéf odboru ľudských práv na ministerstve spravodlivosti 12 rokov, keď ho v marci odvolali bez udania dôvodu.
Pol roka po odvolaní ho Fico pred novinármi obvinil, že manipuloval prideľovanie štátnych dotácií.
„(...) každý, kto dostal peniaze od štátu, vie, že každý jeden cent musí byť vyúčtovaný a vydokladovaný. V opačnom prípade by vám po kontrole z ministerstva financií alebo aj od nás hrozilo, že by ste museli vrátiť celú dotáciu späť. Nie je tu priestor, v ktorom by si mohol niekto len tak brať peniaze, a myslím, že aj pán premiér to dobre vie.“
V článku sa dočítate:
- prečo je takmer nemožné manipulovať bodovanie a zvýhodňovať projekty,
- akou zmenou ministerstvo docielilo, aby do hodnotenia už verejnosť nevstupovala,
- prečo nie je problém, keď LGBTI projekty hodnotí gej,
- koľko dní dali Filčíkovi na vypratanie kancelárie,
- na čo je zo svojej práce najviac hrdý.
Premiér použil ako argument na odvolávanie Michala Šimečku z postu podpredsedu parlamentu aj výsledky interného auditu na ministerstve spravodlivosti. Audítori podľa neho našli pochybenia na strane hodnotiteľov, konkrétne aj u vás. Podľa toho, čo povedal premiér, ste „manipulovali“ hodnotenie projektov, ktoré by inak nemali šancu na postup do druhého kola.
Systém bol nastavený tak, že žiadosti prichádzali vždy okolo Vianoc. Od ukončenia výzvy sme mali potom dva mesiace na usporiadanie hodnotiacej komisie. Za ten čas musela jedna osoba prejsť všetky žiadosti, uistiť sa, že sú úplné, a poslať ich ďalej na hodnotenie.
V komisii bolo dokopy 14, niekedy viac hodnotiteľov a každý projekt museli hodnotiť štyria ľudia – jeden z nášho ministerstva a traja náhodní z komisie. Body od štyroch hodnotiteľov sa potom spriemerovali a zostavoval sa zoznam projektov od najvyššieho počtu bodov po najnižší.
Projekty, ktoré dostali viac ako 60 bodov, postupovali komisii, ktorá potom dávala otázky žiadateľom na osobných pohovoroch. Potom sa hlasovalo o každom projekte, podporení alebo nepodporení, výške sumy a či je primeraná, alebo neprimeraná.
Výsledkom práce komisie bolo odporúčanie, keďže je len niečo ako poradný orgán ministra.
Minister spravodlivosti sa teda mohol bez ohľadu na odporúčanie komisie rozhodnúť nepodporiť napríklad Projekt Fórum Marty Šimečkovej?
Áno. Nebolo to ani tak, že sme len poslali ministrovi papiere, aby ich podpísal, zápisnicu a materiály mal minister v kancelárii niekoľko týždňov. Každý minister okrem jedného robil zmeny v odporúčaniach komisie, upravovali sa sumy aj projekty – niektoré nepodporili, aj keď ich komisia odporučila.
Prístup k Projektu Fórum je pre mňa symbolom zmeny doby, v ktorej žijeme. Pamätám si, že keď bola táto dotačná schéma na ministerstve zahraničných vecí, som bol v hodnotiacej komisii za ministerstvo spravodlivosti a aj keď bol ministrom zahraničných vecí Miroslav Lajčák, bol projekt podporovaný každý rok.
Vtedy sa ešte považovalo za prestíž, že donorom Stredoeurópskeho fóra bude ministerstvo. Ocitlo sa vďaka tomu v priestore, v ktorom sa pohybovali svetoví filozofi či držiteľka Nobelovej ceny za literatúru. No a ten istý premiér, za ktorého vlád sa projekt podporoval, ho teraz nazve „nejakou konferenciou”.
Robert Fico nehovoril pravdu
Robert Fico vás pred novinármi na Úrade vlády nazval nominantom Kolíkovej.
Na ministerstve som od roku 2012, teda od jednofarebnej vlády Smeru. Odbor ľudských práv bol zriadený v roku 2015 a za jeho riaditeľa ma vymenoval Tomáš Borec, minister za Smer. Asi som teda nominantom Smeru.
Takže premiér zavádzal?