SME

Kovačič: Ako som si počkal štyri roky na Fica, počkám si na ministrov. A možno prídu aj hneď

Treba sa vrátiť k investigatíve, vraví.

Michal Kovačič spúšťa 17. novembra onlinovú televíziu.Michal Kovačič spúšťa 17. novembra onlinovú televíziu. (Zdroj: Archív Michala Kovačiča)

Pred rokom sa pripravoval po letnej prestávke opäť moderovať najsledovanejšiu diskusnú reláciu Na telo. Dnes má úplne iné plány.

Koncom augusta mu uplynula výpovedná lehota v Markíze, v prvý septembrový deň ohlásil vznik nového videowebu a priaznivci mu naň prispeli rekordnou sumou, ktorá už prekročila pol milióna eur.

MICHAL KOVAČIČ spustí 17. novembra nové médium s názvom 360°. Má naznačovať, že novinári nebojujú proti vláde a nie sú nepriatelia štátu.

Myslí si, že v súčasnej situácii treba ísť po aktuálnych témach, reportážach, a vrátiť sa aj k investigatíve. Obzvlášť, keď z televízií veľmi rýchlo mizne obsah, ktorý tam bol ešte pred rokom bežne.

SkryťVypnúť reklamu

Očakávali ste pol milióna eur?

Stalo sa niečo, čo nikto nepredpokladal, že to môže vystreliť do takýchto výšok. Väčšinou som skeptik a očakával som pomalší nástup.

Pomalší nástup však nehovorí o sume.

Predpokladal som, že nejaký čas bude trvať, kým sa ľudia o projekte dozvedia, kým sa to rozšíri. Začína sa školský rok, nepredpokladal som, že ľudia zareagujú takto rýchlo.

Súvisiaci článok Nová relácia Aréna s Janou Krescanko Dibákovou na SME.sk už v septembri Čítajte 

Ozvali sa vám ľudia z Markízy?

Nebudem menovať kolegov, ale ozvali sa a veľmi nám držia palce.

Vedenie?

Vedenie ma zatiaľ nekontaktovalo.

Politici?

Zopár politikov mi napísalo, že projekt vyzerá zaujímavo a sú zvedaví, ako to pôjde.

Ľudia, ktorí prispeli, sú individuálni podporovatelia cez Donio. Dohadujete sa s niekým na dlhodobej podpore?

Budem rád, keď si napríklad neskôr podnikatelia kúpia predplatné pre svojich zamestnancov, ako sa to bežne vo firmách robí. Ale zatiaľ to všetko boli len spontánni podporovatelia cez Donio. Včera mi dávali aktuálne dáta a bolo tam 14-tisíc podporovateľov. Priemerný príspevok bol 37 eur. Považujem za malý zázrak, že sa to takto rýchlo spontánne medzi ľuďmi rozšírilo.

SkryťVypnúť reklamu

Najvyšší dar bol 20-tisíc eur. Viete, kto ho poslal?

Áno, zisťoval som to. Je to pán Andrej Jankuliak, podnikateľ v poľnohospodárstve, ktorý roky podporuje rôzne verejnoprospešné aktivity.

Plánujete podporovateľov detailnejšie informovať o tom, ako naložíte s peniazmi?

Je jasné, že do centu pôjdu na žurnalistiku. A určite plánujeme na sociálnych sieťach ukazovať, ako budeme 360-tku v najbližších týždňoch budovať. Treba napríklad navrhnúť a postaviť štúdio. Ďalej naprogramovať silný web, ktorý zvládne také množstvo videa. To všetko chceme ľuďom ukázať, aby mohli spoločne s nami sledovať, ako sa stavia nové médium.

Pri míľniku pol milióna eur hovoríte, že vďaka tejto sume budete rok fungovať slobodne a nezávisle a môžete investovať do kvalitnej investigatívy. Budete chcieť predplatné od ľudí?

SkryťVypnúť reklamu

To je suma, za ktorú celý projekt vieme bezpečne rozbehnúť. Za ktorú budeme robiť to, čo vieme, teda dobrú televíznu žurnalistiku. A tiež, že sa nebudeme obávať, či bude ďalší mesiac napríklad na výplaty, alebo či budeme vedieť zaplatiť cloud na videá a podobne.

Tak ako som jasne povedal hneď od začiatku, kvalitná a nezávislá žurnalistika sa dnes bez predplatného robiť nedá, SME je toho dôkazom. Suma od ľudí nám umožní, aby sme ten najdôležitejší a najaktuálnejší obsah mohli sprístupniť všetkým.

Pridali ste ďalší míľnik. Ak podporovatelia prispejú sumou 600-tisíc eur, darujete 5000 ročných predplatných učiteľom základných a stredných škôl a študentom vysokých škôl. Ako ich budete vyberať?

Už som o tom hovoril napríklad so šéfom komory učiteľov, aby nám to pomohli medzi učiteľov, ktorí budú mať záujem, rozdistribuovať. U vysokoškolských študentov sa určite tiež poradíme so študentskými organizáciami.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Odídení moderátori zakladajú nové projekty. Čo o nich vieme? Čítajte 

Na projekte sa bude podieľať osem ľudí - s vami, Adelom Ghannamom a Barborou Šišolákovou. Kto budú tí ostatní?

Redakcia bude mať na úvod osem členov. Televízia sa nedá robiť bez kooperácie s ľuďmi, ktorí zabezpečujú techniku.

V tíme budeme mať producentku, ktorá zastreší, aby všetko fungovalo, aby mali všetci informácie a boli za svoju prácu aj zaplatení.

Zvyšok budú technici. Zabezpečia web, budú nakrúcať, postarajú sa, aby svietili pri natáčaní svetlá, aby sme vedeli natočené materiály aj zostrihať, aby sme vedeli urobiť stream a podobne.

Chcem spolupracovať aj so študentmi. Vyskúšal som si s nimi spoluprácu už v relácii Na telo a veľmi sa mi osvedčila. Volali sme ich helferi, pomocníci, ktorí mi pomáhali s množstvom vecí dôležitých pri vysielaní. Našli sme extrémne šikovných študentov. Viem, že jeden z nich bude pracovať na projekte a ďalších plánujeme ešte vybrať.

SkryťVypnúť reklamu

Mám skúsenosť, že je lepšie pripravovať technické veci s mladšími, dvadsiatnikmi, lebo my tridsiatnici a štyridsiatnici už nestíhame.

Konzultujete projekt s niekým externe?

Televízne veci nie, vyplýva to z toho, že sa od devätnástich rokov pohybujem v médiách. Obsah riešime len s kolegami, čo sa týka technického zabezpečenia projektu, radím sa so známymi. Sú to experti na konkrétne technické potreby.

Neoslovili ste napríklad bývalého šéfa spravodajstva Markízy Henricha Krejču.

Nie, z Markízy okrem Adela Ghannama zatiaľ nikto nie je v našom tíme.

Odbory v Markíze s vami viedol aj Viktor Vincze. Prečo ste uprednostnili Adela Ghannama?

Viktor je moderátor, má svoje miesto v televízii. Adel je novinár, v televíziách je najlepší človek na kauzy. Koncepčne to máme rozvrhnuté tak, že ja zastreším politiku, Adel kauzy a Barbora Šišoláková sa bude zaoberať investigatívou. Potreboval som to zostaviť tak, aby sme mali pokryté všetky najdôležitejšie oblasti, a potom môžeme rozmýšľať nad akýmkoľvek rozširovaním.

SkryťVypnúť reklamu

Snažím sa k projektu pristupovať veľmi pomaly, konzervatívne a racionálne, aby sme ho vedeli dlhodobo udržať.

Online prostredie nefunguje tak ako televízia. Divák si nesadne k webu o jedenástej, pretože vtedy sa tam začína program. Máte predstavu, ako budete tvoriť obsah? Ako to chcete uchopiť?

Tým, že sme v online, programová štruktúra vôbec nie je taká dôležitá. Mojím zámerom je, aby sme každý deň priniesli niečo, o čom si diváci povedia, že je to výnimočné, pretože to ešte nikde nevideli.

Či to v konkrétny deň bude mať formu dvoch rozhovorov, alebo tam bude debata, tri reportáže, alebo jedna väčšia investigatíva, ktorej sa budeme celý deň venovať, to nie je dôležité. Pretože ľudia sa na rozdiel od televízie môžu k obsahu z minulého dňa vrátiť.

SkryťVypnúť reklamu

Je zbytočné sa zväzovať príliš prísnou štruktúrou, ale je, samozrejme, dobré, že diváci budú vedieť, že ich v piatok čaká niečo konkrétne. A možno aj v nedeľu.

Ale pri produkcii bežných vecí je pre mňa dôležité, aby boli aktuálne a prinášali nové zistenia.

Kedy ste sa definitívne rozhodli, že pôjdete do samostatného projektu?

Nepotreboval som konkrétny impulz, bolo to skôr dlhodobé rozmýšľanie nad konkrétnou formou. Či spolupracovať s nejakým iným médiom, alebo ísť do toho samostatne. A potom, ako to všetko správne zostaviť.

Aby som mohol čokoľvek verejne povedať, musel som počkať, kým sa mi skončí výpovedná lehota v Markíze.

Zverejnili ste na instagrame fotku, ktorá napovedala, že rokujete s DVTV. Uvažovali ste nad tým?

Chcel som sa maximálne zorientovať vo všetkých možnostiach, plánoch, projektoch, o ktorých som počúval. Chcel som si ujasniť to, čo mi bude dávať najväčší zmysel.

SkryťVypnúť reklamu

Martina Veselovského mám rád ako moderátora, preto sme sa stretli. Dve hodiny sme sa rozprávali o tom, čo plánujú. Navštívil som aj vydavateľstvo Economia, s ktorým DVTV v minulosti spolupracovala, stretol som sa s bývalými spolupracovníkmi. Všetko preto, aby som si bol istý svojím rozhodnutím.

DVTV je v Česku skvelá online televízia. Avšak tam vysiela veľmi dobrá Česká televízia. Má výborne pokryté domáce a zahraničné spravodajstvo, publicistiku. Áno, 168 hodín bude chýbať, ale je tam množstvo iných relácií, ktoré sú obsažné. A je skvelé, keď dobrí moderátori popri ČT ponúkajú aj dobré rozhovory v inom médiu.

Ale nemyslím si, že v situácii, akú máme na Slovensku, kde v televíziách mizne veľmi rýchlo obsah, ktorý tam bol ešte pred rokom bežne, stačí robiť iba rozhovory.

SkryťVypnúť reklamu

Treba ísť po aktuálnych témach, reportážach, vrátiť sa k investigatíve. Samozrejme, treba robiť aj debaty a diskusie, ale nielen tie.

Súvisiaci článok Frindt: Príchod Jančkárovej do DVTV nie je otázkou dňa. Editori prídu z STVR Čítajte 

V čom ste videli výhodu samostatného projektu. Teraz ste už asi sebavedomejší, keď vidíte podporu ľudí.

Priznám sa, ja tieto emócie takto neprežívam. Som veľmi rád, že ľudia vnímajú myšlienku, že je tu potrebná kvalitná televízna žurnalistika.

Akýkoľvek vynikajúci článok si prečítajú len desiatky tisíce ľudí, ak je extra výnimočný, dostane sa k státisícom čitateľov. Ale videá majú omnoho väčšiu šancu preniknúť medzi väčšie spektrum ľudí. Nielen k názorovým bublinám.

Preto som od začiatku vedel, že ak sa rozhodneme pre nový projekt, že obsah vieme vytvoriť. Je len otázka času, kedy o tom presvedčíme aj ľudí.

Prečo projekt nazývate 360°?

SkryťVypnúť reklamu

Chcem ísť proti naratívu, ktorý sa šíri o novinároch, že sú nepriatelia štátu alebo chcú bojovať proti vláde. Ja som to nikdy nerobil. Vždy som sa snažil robiť Na telo tak, aby každý z divákov, bez ohľadu na to, akú politickú stranu volil, cítil, že každý z respondentov dostane vyvážene položené otázky. Je pre mňa veľmi podstatné, aby to tak vnímali aj diváci, ktorí budú pozerať 360°.

Nielen z pohľadu politického spektra, ale aj z pohľadu šírky tém, chcem zabrať celých 360 stupňov. Ale to neznamená, že sa budeme chcieť ľuďom zalíškať tým, čo nie je pravda. Nebudeme diskutovať o tom, či je Zem guľatá. Pre mňa je veľmi dôležité to, čo má robiť verejnoprávna televízia v každej normálnej krajine. Má poskytovať vyvážený priestor všetkým stranám, tak aby sa mohli vyjadriť.

SkryťVypnúť reklamu

Neznamená to však, že ak niekto povie deväť neprávd a jednu pravdu, že sa budeme tváriť, že je to vyvážené. Dôležité je, aby dostal možnosť vyargumentovať to, čo tvrdí.

V Markíze ste bojovali s tým, že hostia neprijali pozvanie do relácie.

Bojoval, a nielen posledné mesiace. Stretával som sa s tým úplne bežne.

Ale musíte uznať, že posledné mesiace, keď do diskusií odmietali prísť koaliční politici, to bolo výrazne citeľné. Navyše ste začali pozývať aj nepolitikov, mali ste prázdne kreslo.

Robert Fico prišiel prvýkrát do Na telo po štyroch rokoch. Igor Matovič reláciu ignoroval rok. Ale je pravda, že situácia, o ktorej hovoríte, bola veľmi zaujímavá. Nebolo to príjemné, ale zaujímavé v tom, že sme ľuďom ponúkli odborníkov z koaličnej a opozičnej strany.

SkryťVypnúť reklamu

Zistilo sa, že sledovanosti relácie to neuškodilo, a zároveň nám ľudia písali, že sú radi, že si konečne vypočuli nejaký názor bez toho, aby niekto kričal.

Bola to neštandardná situácia. Ako to budete riešiť v novom projekte?

Neznemožní nám robiť dobrú žurnalistiku to, že sa niekto rozhodne neprísť do štúdia. Pôjdeme za ním na tlačovku, na rokovanie vlády, do parlamentu.

Je našou povinnosťou volať ľudí, ktorí sú zodpovední za spravovanie tohto štátu. Budeme pozývať všetkých relevantných politikov tak, ako som to robil v Na telo.

Chcem však upozorniť, že či máte rozhovor s jedným, či dvoma ministrami za mesiac, to sú len dve-tri percentá obsahu, ktorý vyprodukujeme.

Tak ako som si počkal štyri roky na Roberta Fica, počkám si aj na ministrov, kedy sa uráčia. A možno budú chodiť hneď od začiatku, uvidíme.

SkryťVypnúť reklamu

Plánujete začať od 17. novembra. Ako plánujete komunikovať s ľuďmi dovtedy, aby ste sa nestratili z povedomia? Ako chcete živiť záujem ľudí?

Nenazval by som to živiť záujem. Cítim neuveriteľnú pozitívnu náladu od ľudí, ktorí sa rozhodli podporiť projekt. Chcem, aby cítili, že nebudeme teraz jeden a pol mesiaca čakať a v tichosti si budovať svoje štúdio.

Plánujeme výjazdy do regiónov, určite urobíme nejakú debatu. Medzi odmenami na crowdfundingu máme napríklad behy. Pôjdeme si zabehať do Prahy, Bratislavy, Banskej Bystrice a Košíc.

S Adelom Ghannamom budeme ľudí sprevádzať Bratislavou na miesta, kde sa odohrávali jednotlivé kauzy.

Čo konkrétne im ukážete?

Tento model poznám zo zahraničia a viem, že keď sa dobre pripraví, ľuďom prinesie množstvo informácií. Bude to pravdepodobne okruh centrom mesta a tam mi hneď napadne ministerstvo životného prostredia a kauza emisie. Potom tam je Generálna prokuratúra, kde sa toho cez Kočnerovu šperkovnicu veľa nahralo. Prejdeme miesta, kde sa udialo množstvo vecí nielen pred dvoma-troma rokmi, ale aj povedzme pred pätnástimi.

SkryťVypnúť reklamu

Vraciate sa ešte k posledným mesiacom v Markíze, k vášmu verejnému vystúpeniu? Urobili by ste to inak?

Nie, neurobil. S kolegami sme už od januára robili všetky veci interne, snažili sme sa dať maximálny priestor vedeniu na to, aby sa s nami o tom porozprávalo a chyby napravilo. Aby sa televízia udržala v podobe, v akej ju zažili ľudia, ktorí tam pracovali dlhé roky.

Markíza bola z hľadiska významu omnoho dôležitejšia ako iba "jedna z komerčných televízií". Preto tam prišlo pracovať toľko skvelých ľudí.

Keď sme dali na stôl konkrétne pochybenia, po dlhom prešetrovaní bol výsledok, že sú to iba komunikačné problémy.

Ale ak tvrdíte, že živý vstup pre ministra vnútra, v ktorom dokopy nič nepovie, je na otvárak, a pár dní potom sa snažíte utlmiť prešľap Zuzany Dolinkovej s fotkou s predčasniatkom, alebo označujete niektorého z respondentov za červené súkno a iný zas má mať "mocenský bonus" - to nie sú žiadne komunikačné problémy.

SkryťVypnúť reklamu

Žiadali sme, aby sa to nedialo, boli sme odmietnutí. Až po mojom vystúpení a štrajkovej pohotovosti sa nám podarilo získať aspoň nejaký súpis základných pravidiel práce novinára.

Komerčná televízia si môže zvoliť cestu, ktorou sa vyberie, hoci dlhé roky suplovala verejnoprávnu inštitúciu.

Ak vlastník televízie dodrží zákonné pravidlá, môže robiť čokoľvek. Ale mal by byť úprimný k svojim divákom.

Ak sa rozhodne ísť cestou, že namiesto informovania o dôležitých kauzách a rozhodnutiach bude radšej robiť infotainment a bude sa divákov namiesto informovania snažiť zabávať, má to korektne divákom aj povedať, pretože voči nim má aj nejaký záväzok.

Zaujíma vás, v akej podobe a ako bude pokračovať Na telo?

Viem, že tam má pracovať Karolína Lacová. Zatiaľ to Markíza oficiálne nepotvrdila. Želám jej veľa šťastia, aby vedela vyargumentovať veci, ktoré žiadal odo mňa Michal Kratochvíl. (šéf Centra spravodajstva a publicistiky v Markíze, pozn. red.) Napríklad, že amnestie na studne sú také dôležité, že o nich treba hovoriť veľmi rýchlo a nezaoberať sa toľko Trestným zákonom.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  3. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  5. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  6. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  8. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu
  1. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  6. BENU otvorila v Košiciach lekáreň aj v Auparku
  7. Jedinečný koncert EURYTHMICS v Bratislave
  8. LOVESTREAM Festival oznamuje prvú vlnu interpretov
  1. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 494
  2. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 365
  3. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 5 688
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 098
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 049
  6. Ísť do kúpeľov je IN 4 796
  7. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 578
  8. Vypite bar s ministrom, teraz za polovičnú cenu 4 434
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Lindtner bol v minulosti prokurátor a neskôr sudca.

Obžalovaný Lindtner je premiérov poradca a nový člen Rady STVR.


13
Letecký pohľad na areál firmy Bukóza Holding, a. s., v Hencovciach.

Okolo skupiny Bukóza sú viaceré otázniky.


11
Peter Schutz

Hlásia sa k proruskému disentu v Únii.


52
Ilustračné foto.

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť zverejnila prognózu vývoja počtu sestier.


4
SkryťZatvoriť reklamu