BRATISLAVA. Interný audit ministerstva spravodlivosti o "machináciách" pri rozdeľovaní dotácií "v prospech rodiny Šimečkovcov" použil v utorok premiér Robert Fico (Smer) ako tromf.
Závery auditu tak, ako ich interpretoval Fico, mali lídra opozície Michala Šimečku ešte silnejšie spájať s údajným "prisatím" sa na dotačné schémy a posilniť zámienky Smeru a SNS na odvolanie šéfa najsilnejšej opozičnej strany z postu podpredsedu parlamentu.
Denník SME získal 27-stranový návrh správy o výsledkoch auditu, na ktorý sa Fico odvolával. Vyplývajú z neho výrazne odlišné závery, než s akými operuje premiér Fico. Zároveň audit poukazuje na dôležité skutočnosti, ktoré premiér úplne zamlčal.
Jednou z nich je to, že dvoma aktérmi Ficom kritizovanej dotačnej výzvy na ochranu ľudských práv boli podľa auditu aj dvaja blízki spolupracovníci strany Smer dosadení priamo ministrom spravodlivosti Borisom Suskom (Smer). Hodnotiteľmi projektov sa totiž stali aj súčasný riaditeľ Slovenskej informačnej služby a vtedajší štátny tajomník rezortu spravodlivosti Pavol Gašpar a tiež poradca ministra spravodlivosti Martin Čambalík.
Ako Suskovi najbližší spolupracovníci mali v pozícii hodnotiteľov projektov spolurozhodovať o pridelení dotácií, o ktorých by napokon finálne rozhodoval minister. K prideleniu peňazí však napokon nikdy nedošlo a žiadne peniaze neboli pridelené, keďže Susko celú výzvu ešte pred vyhodnotením projektov zrušil.
Navzdory Ficovým vyhláseniam o machináciách a slovách Tibora Gašpara o "takých fatálnych zlyhaniach, že nadobúdajú trestnoprávny rozmer", správa k auditu v skutočnosti konštatuje, že zvýhodňovanie niektorého zo žiadateľov "akýmkoľvek spôsobom nebolo preukázané“.
Nepreukázala ani to, že by skupiny hodnotiteľov žiadostí zostavovali účelovo tak, aby niektorý z projektov dostal viac bodov.
Z pohľadu odvolávania Michala Šimečku je kľúčové, že audit nekonštatuje konflikt záujmov členov komisie v prospech Šimečku či jeho rodiny a v žiadnej časti z neho nevyplýva Ficov záver, že by ktorémukoľvek členovi komisie "niekto telefonoval, že urob to takto alebo takto", ako tvrdil.
Smer a SNS postavili túto konštrukciu aj na fakte, že medzi žiadateľmi bol aj Projekt Fórum, čo je organizácia matky Michala Šimečku, a tiež Nadácia Milana Šimečku. S tou Šimečku spája jeho strýko Peter Šimečka ako jeden z členov správnej rady, ktorý však nie je štatutárom nadácie.
Audit zistil pochybenia v administratívnom spracovaní žiadostí, ktoré sa dajú opísať ako technické. Konštatoval aj niektoré systémové nedostatky, ktoré by malo vyriešiť ministerstvo úpravou svojich vnútorných procesov.
Denník SME prináša päť zistení založených na analýze dokumentu a rozhovoroch so zdrojmi z prostredia ministerstva spravodlivosti.
1. Gašpara a Čambalíka Fico zamlčal
Audit rezortu spravodlivosti konštatuje, že vo vytváraní 14-člennej hodnotiacej komisie na posudzovanie projektov došlo z objektívnych dôvodov k "odlišnosti procesu" oproti postupu v minulosti. Túto odlišnosť spôsobil Boris Susko.