BRATISLAVA. Autorom návrhu poslancov Smeru a SNS na odvolanie lídra opozície z postu podpredsedu parlamentu je riaditeľ Slovenskej informačnej služby. Aspoň tak sa to javí z vlastností dokumentu.
Poslanci Smeru a SNS v utorok do parlamentu doručili návrh na odvolanie šéfa Progresívneho Slovenska Michala Šimečku z funkcie podpredsedu parlamentu. Koalícia v posledných týždňoch stupňuje útoky na Šimečku a jeho rodinu. Aj v návrhu na odvolanie ako dôvody uvádza prijímanie štátnych dotácií jeho príbuznými a údajnou manipuláciou prideľovania grantov. Šimečku tiež obviňujú zo zneužívania protivládnych protestov.
Vo vlastnostiach dokumentu aplikácie Microsoft Word, v ktorom je spísaný návrh aj s dôvodmi, je pri položke autor uvedené meno Pavol Gašpar.
Gašpar je riaditeľom SIS a synom poslanca Smeru Tibora Gašpara.
Šimečka v tejto súvislosti hovorí o škandále a priamom zapojení tajnej služby do politického boja proti opozícii. Pavla Gašpara vyzval na odstúpenie. "Ide o útok na deľbu moci v štáte a na samotné princípy demokracie," napísal Šimečka.
Existuje niekoľko technických vysvetlení, ako sa mohlo meno Pavol Gašpar dostať do dokumentu, ktorý predložil Tibor Gašpar. Gašparovci tvrdia, že zdieľajú jednu licenciu Microsoft Word.
Čo znamená autorstvo dokumentu vo Worde?
Na základe informácie o autorovi dokumentu je možné, že dokument bol napísaný buď na počítači Pavla Gašpara, alebo že dokument bol napísaný na počítači, na ktorom je nainštalovaný Microsoft Word s licenciou na jeho meno.
Kancelársky balík od Microsoftu vo svojich aplikáciách automaticky uchováva informácie o pôvodnom autorovi dokumentu a rovnako aj o tom, kto ako posledný daný dokument upravil. To platí aj pre textové dokumenty v aplikácii Word.
Tieto informácie sa dajú nájsť vo vlastnostiach súboru, alebo po otvorení dokumentu v aplikácii Word v časti Súbor – Informácie – časť Súvisiace osoby. Položka Autor obsahuje informácie o účte osoby, ktorá daný dokument pôvodne vytvorila. Položka Naposledy upravil obsahuje informácie o účte osoby, ktorá dokument naposledy upravila.
Dokument návrhu na odvolanie Šimečku bol vytvorený na počítači s kancelárskym balíkom od Microsoftu, v ktorom bol prihlásený používateľ s menom Pavol Gašpar. Poslednú úpravu spravil používateľ s menom Smer.
Aktuálne verzie aplikácií od Microsoftu pre svoje fungovanie vyžadujú prihlásenie s existujúcim Microsoft účtom, z ktorého sa automaticky ukladajú informácie o autoroch dokumentu. Tieto informácie sa dajú neskôr upraviť alebo úplne vymazať, je možné aj zapísať úplne iné meno autora dokumentu.
Rozšírené vlastnosti dokumentu prezradia to, že dokument bol celkovo uložený len trikrát a celkový čas úprav zabral len 5 minút. Spísanie takmer trojstranového textu by zabralo podstatne viac času, a teda je zrejmé, že text bol do dokumentu len vložený a že bol predtým pripravený v inom dokumente, v inej aplikácii, alebo napríklad používateľovi prišiel e-mailom.
Niekedy nemusí byť informácia o autorovi relevantná, to platí napríklad v prípade, keď niekto vytvorí vzorový dokument, ktorý sa následne využíva na vytvorenie ďalších dokumentov. No v tomto prípade je dátum prvého vytvorenia 4. september 2024, takže aplikácia Microsoft Word s prihláseným účtom na meno Pavol Gašpar bola použitá na vytvorenie daného dokumentu.
Je taktiež vysoko nepravdepodobné, že by bol účet s menom Pavol Gašpar prihlásený na inom počítači len omylom. Pre prihlásenie sa vyžaduje mailová adresa, heslo a overenie špeciálnym kódom.

Navyše, ak by sa šéf SIS prihlásil do Microsoft účtu na cudzom počítači, sprístupnil by tak tretím osobám všetky svoje ďalšie dokumenty uložené na zabezpečenom online úložisku, čo by mohlo predstavovať bezpečnostné riziko.
Ako autora Pavla Gašpara vysvetlili Gašparovci?
Tvrdenia o tom, že by SIS bola zapojená do politického boja proti opozícii, odmietajú. Tvrdia, že dokument vznikol na počítači s licenciou Microsoft Office, ktorú majú zakúpenú ako rodina a ktorá je určená na viac zariadení.
"Jedno z týchto zariadení používa môj otec Tibor Gašpar, ktorý je predkladateľom tohto návrhu. Je preto logické, že vo vlastnostiach dokumentu ako autor dokumentu je uvedený vlastník licencie, čiže ja," hovorí šéf SIS Gašpar mladší.
Rovnaké vysvetlenie vo videu ponúkol aj Tibor Gašpar. "Keby ale ten návrh naozaj písal môj syn, bol by som naňho veľmi hrdý, pretože je napísaný dobre," povedal.
Vysvetlenie rodinnou licenciou platí len čiastočne. Aj pri rodinnej licencii na viac zariadení sa môžu jednotliví používatelia, napríklad otec a syn, prihlasovať každý pod vlastným účtom. Vysvetlenie Gašparovcov platí len v prípade, že sa do Microsoft Office prihlasujú obaja cez jeden používateľský účet.
Prečo je Gašpar mladší ako šéf SIS problém?
Po vlaňajších voľbách bol nominantom Smeru na post riaditeľa tajnej služby Tibor Gašpar. Vtedajšia prezidentka Zuzana Čaputová však premiérovi odkázala, že ho nevymenuje. Hlavným problémom bolo, že bývalý šéf polície je obžalovaný z korupcie a zneužívania polície za jeho éry. Následne Smer dosadil do SIS jeho syna Pavla, ktorý bol predtým krátko štátnym tajomníkom rezortu spravodlivosti, advokátom, súdnym úradníkom a vyšetrovateľom. Do SIS nastúpil ako 36-ročný bez praxe v oblasti spravodajských služieb.
Vlastní viacero nehnuteľností, vrátane luxusnej novostavby rodinného sídla v lukratívnej časti Nitry pod Zoborom. Odkiaľ na svoje majetky zarobil, odmietol vysvetliť. Gašparovci sú považovaní za súčasť klanu bödörovcov spriazneného so Smerom. Gašpar mladší má k otcovi veľmi blízky vzťah. Jeho podobizeň má vytetovanú na predlaktí.
"Tento kandidát je evidentne bielym koňom Ficovej mocenskej skupiny," povedal o Gašparovi mladšom pre SME v marci analytik Jakub Janda, ktorý je riaditeľom českého think-tanku Európske hodnoty. Dať na čelo takej mocnej inštitúcie človeka bez praxe v odbore a evidentne poslušného vo vzťahu k Ficovi, označil za "výsmech bezpečnostným profesionálom v celej Európe".
Ani Gašpar mladší cez Čaputovú neprešiel. Vláda potom zmenila štatút SIS, aby ju mohol riadiť ako námestník. S vymenovaním Gašpara dlhší čas vyčkával aj nový prezident Peter Pellegrini, urobil tak až koncom augusta.
Aký je problém s Gašparom vo vzťahu k opozícii?
Ešte ako advokát a štátny tajomník Gašpar vystupoval nenávistne voči opozícii. Aj to bol jeden z dôvodov, prečo pripomínal Mečiarovho šéfa SIS Ivana Lexu z rokov 1996 až 1998.
Gašpar junior v minulosti verejne napádal Igora Matoviča či Jozefa Pročka. Exministra vnútra Romana Mikulca tituloval ako predajcu fejkových hodiniek. Útočil aj na prezidentku Zuzanu Čaputovú, bývalého šéfa polície Štefana Hamrana a vyšetrovateľov okolo Jána Čurillu. Ušlo sa aj Jurajovi Šeligovi a Jaroslavovi Naďovi zo strany Demokrati, médiám ako Aktuality.sk, Denník N aj RTVS.
"Na Kolíkovej mieste by som sa tešil, že sa znižujú trestné sadzby," napísal Gašpar mladší na facebooku v decembri 2023 už ako štátny tajomník. Zhruba v rovnakom čase vymyslel hádanku v tomto znení: Je to zaujaté, zbytočné, porušuje to zákon a začína sa to na "Lip" a končí na "šic", čo je to?
Krátko na to vláda zrušila Úrad špeciálnej prokuratúry, ktorý viedol Daniel Lipšic.
Šéf PS Michal Šimečka označil nomináciu Gašpara mladšieho za riaditeľa SIS za signál, že služba končí ako inštitúcia, ktorá má chrániť bezpečnostné záujmy krajiny a stáva sa z nej nástroj pomsty premiéra Roberta Fica.
Kedy už politici museli vysvetľovať meno autora v citlivom dokumente?
Prípadov s problémovým autorstvom v dokumentoch bolo už viac. Iba v auguste musel minister životného prostredia Tomáš Taraba (SNS) vysvetľovať, ako sa do vlastností návrhu na zmenu legislatívy k zálohovaniu fliaš dostalo meno právnika Patrika Podhorského. Taraba najskôr tvrdil, že novelu pripravoval legislatívny odbor ministerstva. Následne sa ukázalo, že svojho známeho Podhorského zazmluvnil ako externého dodávateľa služieb pre ministerstvo.
V novembri minulého roka Denník N upozornil, že vo vlastnostiach dokumentu programového vyhlásenia vlády bola ako autorka uvedená partnerka šéfa Smeru Roberta Fica Katarína Szalayová, ktorá je tiež právnička. Podobná situácia sa stala v roku 2016. Meno Ficovej vtedajšej asistentky Márie Troškovej figurovalo v dokumente, ktorý médiám poslal ako svoje stanovisko masér Pavel Kostka. Ten mal za vtedajšej Ficovej vlády problém vysvetliť dotácie od štátu.
V roku 2022 musel vysvetľovať aj poslanec za PS Tomáš Valášek. Prejav prezidentky Zuzany Čaputovej k situácii na Ukrajine totiž vznikol v textovom editore registrovanom na jeho meno. Valášek sa bránil tým, že prejav na jeho počítači písala jeho manželka Jana Kobzová, ktorá bola poradkyňou prezidentky.

Beata
Balogová
