Príjemný víkend! Astrologička Luciana de Leoni neveští budúcnosť. Ponúka návod, ako nájsť naplnenie v živote alebo ho aspoň zmeniť k lepšiemu, či zlepšiť vzťahy, prípadne ako sa z tých zlých vymaniť. Používa pri tom počítač, mapu aj zažltnuté hrubé knihy. Pomocou nich hľadá súradnice, kam sa má jej klient vybrať, aby sa mu to, čo si želá, splnilo. Luciana je hrdinkou najnovšieho filmu Wishing on a star slovenského režiséra Petra Kerekesa.
Vznikol v Taliansku, hovorí sa v ňom po taliansky a mal premiéru na festivale v Benátkach. Hoci sú seansy s Lucianou pre jeho príbeh zásadné, Kerekes nenakrúcal film o astrológii ani o tom, ako nás hviezdy ovplyvňujú. Reportérka Kristína Kúdelová sa pozrela nielen na film, no v rozhovore s Kerekesom sa pýtala aj na to, prečo sa dal nahovoriť na film o astrologičke, alebo čo si myslí o diskusii, ktorá medzi filmármi vznikla po premiére Mikiho.
Reportérka Denisa Prokopčáková sa s lekárom Borisom Bajerom zhovárala o tom, ako môžeme byť v tridsiatke plní síl: budovať si kariéru, zakladať rodiny, plniť si sny, no naše telo starne a viacero vecí sa mu nemusí páčiť. Ak nám vie naše telo v dvadsiatke viacero vecí odpustiť a zregenerovať sa, v tridsiatke to môže byť inak. No stále vieme napraviť mnohé, čo sme v mladosti zanedbali.
Je možné, aby ľudia vytvorili meteorický roj? Úlohou americkej misie Dart bolo otestovať ochranu Zeme pred možným zásahom asteroidom. Misia bola úspešná: Dimorfos ani Didymos – planétka, ktorú obieha – nepredstavujú pre Zem nebezpečenstvo. Keď misia úmyselne vrazila v roku 2022 do planétky Dimorfos, do vesmíru uvoľnila tisíc ton úlomkov skál. Nechtiac tak zrejme vytvorila prvý ľuďmi stvorený meteorický roj. Vedci zatiaľ iba odhadujú, kde tieto trosky skončia.
Prinášame vám aj reportáž kolegu Adama Novosada, ktorý navštívil jednu z najvyspelejších krajín sveta: Nórsko. Počas desiatich dní spoznával krajinu od Osla až po Bergen. Nórsko je ako krajina z iného sveta. Veľa tam prší a slnko aj v lete vychádza len sporadicky, no ani dážď nedokáže zakryť nádheru, ktorú skrýva. Reportér vybral osem miest, z ktorých mnohé nepatria medzi hlavné turistické atrakcie. Vyskúšať si tak môžete kajakovanie vo fjorde, kŕmenie polárnej líšky, ale aj saunu na miestach, kde sa ubytovávali európski králi.
Kerekes: Tristo eur je veľa, väčšina ľudí preto chodí za astrologičkou s totožným prianím

Astrológia ho v živote nezaujímala. Aj tak sa hrdinkou jeho najnovšieho filmu stala talianska astrologička Luciana. Slovenský režisér Peter Kerekes po skúsenosti s Lucianou stále neverí na astrológiu, no verí v hlavnú hrdinku.
Za Lucianou chodia celé roky klienti s otázkou, ako naložiť so svojím životom, a ona im zakaždým vyberie nejaké miesto na mape, kde majú stráviť svoje najbližšie narodeniny a skúsili sa tak, symbolicky, znovu narodiť. V nových podmienkach, v lepšej konštelácii hviezd, s plným vedomím a odhodlaním.
Síce sú seansy s Lucianou pre jeho príbeh zásadné, Kerekes nenakrúcal film o astrológii ani o tom, ako nás hviezdy ovplyvňujú. V dokumente Wishing On a Star, ktorý mal práve premiéru v Benátkach, rozpráva o tom, čo nás ako ľudí definuje, po čom túžime a čo je našou chorobou, priam až novou pandémiou.
V rozhovore hovorí o tom, prečo sa dal nahovoriť na film o talianskej astrologičke, čo na jeho taliansky film hovorili Taliani a svetové publikum, alebo čo považuje za najnovšiu pandémiu ľudstva.
Neboli pri vašom narodení hviezdy v tej správnej konštelácii? Chyba sa dá ešte napraviť

Luciana de Leoni sa javí ako absolútna profesionálka. Je už v dôchodkovom veku, za sebou má evidentne dlhú prax, takže pred kamerou je taká uvoľnená a prirodzená, že diváci môžu hádať, či je to herečka, alebo skutočná astrologička.
Nie, nie je herečkou, a skutoční sú aj klienti, ktorí ju vo filme navštevujú. Že dokumentárny film Wishing On a Star do veľkej miery funguje tak, ako keby bol hraný, je vďaka niečomu inému. Taliani sú totiž majstrami konverzácie. To prospieva priamosti a úprimnosti každého ľudského kontaktu a to aj Peter Kerekes dokázal veľmi nenásilne a čarovne využiť.
Pred siedmimi rokmi sa podobnou témou zaoberala legendárna režisérka Claire Denis vo filme Vnútorné slnko, kde mala hlavnú rolu Juliette Binoche. Niekoľkominútová scéna, kde jej Gérard Depardieu v úlohe jasnovidca veští budúcnosť s neznámym mužom, by mohla nabádať k predpokladu, že to bude paródia. Nebola.
Vnútorné slnko je mimoriadne citlivý príbeh o vnútorných bojoch v pokročilom veku, najmä o hľadaní lásky a životnej rovnováhy. Tým je naplnený aj Kerekesov dokument. Nie je v ňom nič, čomu by sa dalo smiať. Vtip v ňom, samozrejme, je. No sila príbehov, ktoré Luciana denne počúva, tkvie predovšetkým v tom, že v sebe zrkadlia aj životy tých, čo sa na ne dívajú, píše reportérka Kristína Kúdelová.
Lekár Bajer: Veľa vecí, ktoré sme v dvadsiatke zanedbali, vieme ešte v tridsiatke napraviť

V dvadsiatke sa vie telo človeka zregenerovať a odpustiť človeku veľa. Podľa lekára Borisa Bajera to je späté aj s tým, že má pomerne málo stresorov. Do dvadsaťpäťky telo a najmä mozog ich nemá veľa.
„Nemusíme ráno vstávať do práce, starať sa o deti a riešiť podobné záležitosti. Medzi dvadsaťpäťkou a tridsaťpäťkou sa náš metabolizmus markantne nezníži, ale mení sa náš životný štýl a ten ovplyvňuje naše nastavenia. Zrazu nemáme čas sa poriadne najesť, jeme v strese, často si vyberáme polotovary, pretože si jedlo nestíhame pripraviť, málo spíme, lebo sa naháňame za kariérou alebo sme s deťmi. A toto všetko sa hromadí,“ hovorí v rozhovore.
V tridsiatke sme plní síl. Budujeme kariéru, zakladáme rodiny a plníme si sny. Ale naše telo starne a mnohé zvyky z mladosti sa mu už nemusia páčiť. No stále to vieme napraviť.
Psychoterapeutka o poslušnosti: Deti chcú napĺňať očakávania rodičov, len v nich potrebujú mať jasno

Je dôležité oddeľovať dieťa od jeho správania, aby vedelo, na čom má pracovať a čo zlepšiť. V rozhovore s reportérkou Michaelou Dúbravkou Džomekovou to hovorí psychoterapeutka Liliana Šimčeková.
Okrem toho je podľa nej podstatné pochopiť, čo presne znamená „neposlušnosť“ v očiach rodiča. Niekedy je jej vnímanie totiž zaťažené únavou rodiča, jeho preťažením a citlivosťou. Vtedy môže nadobudnúť pocit, že výchovu dieťaťa nezvláda.
„Ak niekomu povieme, že je lenivý, je to len naše hodnotenie. Nemusí mu to padnúť dobre, lebo môže byť napríklad len unavený či pred chorobou. Hodnotenie a nálepkovanie nás vo vzťahu vzďaľuje a nijako nám nepomáha,“ hovorí Šimečková a odpovedá na otázky prečo je potrebné dieťa nahlas oceniť, či vieme docieliť, aby nás dieťa poslúchlo na prvýkrát alebo či je potrebné, aby sa rodič cítil zle, ak na dieťa zvýši hlas.
Ľudia zrejme stvorili prvý meteorický roj. Kedy môžu úlomky doraziť k Zemi?

Keď americká misia Dart úmyselne vrazila v roku 2022 do drobnej planétky Dimorfos, do vesmíru uvoľnila tisíc ton úlomkov skál. Nechtiac tak zrejme vytvorila prvý ľuďmi stvorený meteorický roj.
Ukazuje to nový výskum, ktorý zverejní vedecký časopis Planetary Science Journal. Vedci meteorický roj nazvali Dimorfidy. Úlohou misie Dart bolo otestovať ochranu Zeme pred možným zásahom asteroidom. Vrazením do telesa mala sonda pozmeniť dráhu asteroidu. Misia bola úspešná.
Dimorfos ani Didymos – planétka, ktorú obieha – nepredstavujú pre Zem nebezpečenstvo. Pri zrážke sa však uvoľnil milión kilogramov skál a prachu, ktoré by zaplnili zhruba šesť vagónov. Vedci zatiaľ iba odhadujú, kde tieto trosky skončia. Podľa štúdie existuje malá šanca, že sa môžu dostať do blízkosti Zeme a Marsu v nasledujúcich troch desaťročiach.
Youtuber Matej Slažanský: Na Slovensku chce byť každý tolerovaný, ale málokto vie tolerovať iných

Mateja Slažanského väčšina ľudí na slovenskom internete pozná ako jedného z najznámejších slovenských youtuberov pod menom Selassie. Tvorbe videí na platforme youtube sa venuje už tak dlho, že zažil všetky fázy, ktorými si scéna na Slovensku prešla.
Po dvanástich rokoch na youtube koncom minulého roka dospel do bodu, v ktorom musel urobiť dôležité rozhodnutie. Jeho videá už nemali toľko pozretí, koľko by si predstavoval, a tak musel svoj obsah zmeniť o 180 stupňov.
Reportér Adam Novosad sa so Slažanským zhováral o tom, či je slovenská youtubová scéna dnes už mŕtva, ako vníma dianie v kultúre, ale aj o tom, prečo dodnes nezačal tvoriť jednoduchý obsah pre masy, ktorý by mu zaručil veľký úspech, dosah aj zárobok.„Možno prichádzam o ľahko zarobené peniaze, ale mne to neprekáža, ja si rád sťažujem život,“ hovorí v rozhovore.
Ak chcete vytvárať silné filmové zážitky, musíte sám také mať, hovorí režisér György Kristóf

Skupina utečencov z podzemného väzenia sa dostáva do jaskyne, kde sa nad ich hlavami nachádza otvor na zemský povrch. Nie je ďaleko, a predsa je sloboda ešte nedosiahnuteľná. Aj preto, že vodca skupiny zatúži po moci.
Taký je príbeh slovensko-maďarsko-českého filmu Zenit, ktorý vstupuje do kín. Nakrútil ho režisér György Kristóf, ktorý už má za sebou film Out, premiérovaný na festivale v Cannes. Sám hovorí, že vďaka tejto účasti mohol nakrútiť aj svoje najnovšie dielo.
„Ale aj tak som musel viackrát presviedčať komisiu Audiovizuálneho fondu, že som sa nezbláznil,“ dodáva režisér. Film tohto druhu sa totiž na Slovensku príliš „nenosí“. Ide o tanečnú dystópiu.
V rozhovore s reportérom Danielom Bernátom hovorí o tom, prečo je filmové prostredie čoraz mainstreamovejšie, ako sa v jeho tvorbe prejavuje hľadačstvo, aké skúsenosti má s filmovými fondmi na Slovensku a v Maďarsku, či ako sa nakrúca v podmienkach „z núdze cnosť“.
Zneužívajú Štúra na propagandu Putina. Bol naozaj antidemokratom odmietajúcim európsku kultúru?

Čo spája intelektuála Ľudovíta Štúra s motorkárskym gangom a proruskými propagandistami, a ako sa mohlo stať, že rozhľadený, slobodymilovný vzdelanec začal snívať o despotickom a zaostalom Rusku? Na tieto otázky hľadal odpovede reportér Peter Getting, ktorý sa pozrel na to, ako si chce Štúra privlastniť dezinformačná scéna.
„Hlavný dôvod pripojenia Slovanov k Rusku spočíva v tvorivej sile ruského národa... v ruskom charaktere je najlepšie uchovaný duch slovanstva, v jeho mravoch sa snúbi sila so skromnosťou a dobromyseľnosťou... Ruština je jazykom najväčšieho kmeňa, okrem toho je to najbohatší a najzvučnejší jazyk poznačený mocou... Keď sa raz slovanské kmene, ktoré zatiaľ stoja mimo ruského štátu, s ním spoja do jedného celku, Rusko im bohato nahradí cudzích spojencov. Buďte teda trpezliví, Slovania, nadíde náš deň.“ Aj autorom týchto viet je Štúr.
Pochádzajú z málo známeho spisu Slovanstvo a svet budúcnosti. V slovenčine vyšiel až dlho po jeho smrti a Štúr v ňom radí Slovákom nechať sa ovládnuť Ruskom, dokonca prijať pravoslávnu vieru a používať ruštinu a azbuku. Ako sa mohlo stať, že slobodymilovný intelektuál ospevoval despotický, nevoľnícky, vo všetkých ohľadoch zaostalý cársky režim? A je to naozaj Štúrov odkaz, ako dnes šíri slovenská dezinformačná scéna a proruskí motorkári?
Kŕmenie polárnej líšky a kúpanie v 14-stupňovom fjorde. Osem miest v Nórsku ako z iného sveta

Nórsko patrí medzi najbohatšie krajiny sveta. Reportér Adam Novosad počul o tom, ako sa hovorí o rozdielnej mentalite Nórov oproti zvyšku sveta, o tom, ako rešpektujú viac svoju prírodu, či ľudí. Počas desiatich dní krajinu spoznával a cestoval z Osla až do Bergenu. Jeho skúsenosti všetko, čo počul, len potvrdzujú.
Kajakovanie v hlbokom fjorde, park, kde nakŕmite polárnu líšku, historické kúpalisko, kde skočíte do fjordu alebo dediny, v ktorých žili vikingovia. Novosad vybral osem miest, z ktorých mnohé nepatria medzi hlavné turistické atrakcie prepchaté davmi ľudí.
20 filmov, ktoré vyjdú do konca roka 2024: Gladiátor 2, Joker či Wolfs

Filmový priemysel neostáva jeseni a zime nič dlžný. Po letných trhákoch prichádzajú do kín desivé aj zrkadlo nastavujúce snímky od štúdia A24, no zároveň ide aj o obdobie návratov a pokračovaní.
Nostalgiu navodí Tim Burton s filmom Beetlejuice, Beetlejuice, ktorý oživil svoju klasiku z roku 1988. Film rozpráva príbeh troch generácií Deetzovcov, ktorí sa po rodinnej tragédii vracajú domov do Winter River, kde omylom otvoria portál do posmrtného života. Vo filme sa vracajú herečky Winona Ryder či Catherine O'Hara.
Jednou z najočakávanejších snímok tohto roka je druhé pokračovanie psychologického trileru Joker. Po oznámení, že pôjde o muzikál, zostali fanúšikovia skeptickí. Rozpoltené reakcie vyvolala speváčka Lady Gaga, ktorá si vo filme zahrá Harley Quinn, Jokerovu partnerku. Joaquin Phoenix získal za svoju úlohu v prvej časti Oscara.
Dlho sa čakalo na pokračovanie slávneho Gladiátora od Ridleyho Scotta. V Gladiátor 2 sa predstavia Paul Mescal, Pedro Pascal či Denzel Washington. Russell Crow, predstaviteľ prvého Gladiátora, v rozhovore pre podcast Kyle Meredith with... poznamenal, že vlastne netuší, prečo sa do toho Scott púšťal, v príbehu vraj bolo už všetko povedané.
Pozrite si prehľad 20 filmov, ktoré vyjdú do konca tohto roka nielen v kinách, ale aj na streamovacích službách.
Kultúrne tipy

Prázdniny sú preč, ale festivaly pokračujú - na rade sú Cinematik a Konvergencie. Kam za kultúrou od 6. do 13. septembra.
Víkendový recept

V hlavnej úlohe účinkuje tvaroh. Vyberte si z receptov na tradičné koláče.
Ďakujeme, že ste časť svojho víkendu strávili so SME. Prajeme vám úspešný štart do budúceho týždňa a uvidíme sa opäť v sobotu.

Beata
Balogová
