SME

Proces v kauze Mýtnik má na súde pokračovať v utorok

Predchádzajúce termíny boli zrušené pre chorobu jedného z obžalovaných.

Jedným z obžalovaných v kauze Mýtnik je podnikateľ Jozef Brhel.Jedným z obžalovaných v kauze Mýtnik je podnikateľ Jozef Brhel. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. Súdny proces v kauze známej ako Mýtnik by mal na banskobystrickom pracovisku Špecializovaného trestného súdu pokračovať v utorok 10. septembra.

Vyplýva to z rozpisu pojednávaní súdu s tým, že termíny pojednávaní v tejto veci sú vytýčené aj na stredu 11. septembra a tiež na 1., 2. a 3. októbra. Naposledy sa vo veci malo pojednávať v júni, termíny však súd zrušil pre zdravotné dôvody jedného z obžalovaných.

Súvisiaci článok Stíhaní v kauze Mýtnik nemali prístup k výpovediam svedkov, tvrdí advokát Čítajte 

Obžalobe v tomto prípade čelia podnikatelia Jozef Brhel a jeho syn Jozef, bývalý štátny tajomník ministerstva financií Radko K., bývalý predstaviteľ finančnej správy Milan G., podnikateľ Miroslav S. a právnik Martin B. Prokuratúra obžalovaných viní v rámci piatich skutkov z porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku, machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe, z legalizácie príjmu z trestnej činnosti alebo zločinu prijímania úplatku.

SkryťVypnúť reklamu

„Škoda bola vyčíslená počas dokazovania, ktoré sa vykonalo počas vyšetrovania. V tom prvom skutku predstavuje sumu viac ako 45 miliónov eur,“ uviedol prokurátor po prečítaní obžaloby v októbri 2022. Všetci šiesti obžalovaní svoju vinu odmietajú.

Predmetom obžaloby podanej už vo februári 2022 je obstaranie majetku zo strany štátu v rozpore so zákonom o verejnom obstarávaní, pričom nakladanie so štátnymi prostriedkami malo byť súčasne neefektívne a nehospodárne.

Na toto konanie mala nadväzovať legalizačná schéma, ktorej účelom malo byť zneprehľadnenie finančných tokov prostredníctvom zahraničných entít. S podozrením zo spáchania týchto ekonomických činov úzko súvisia aj dva korupčné delikty. Jeden korupčný skutok sa týka obstarávania majetku na Finančnej správe (FS) SR v súvislosti so zákazkami s nízkou hodnotou.

SkryťVypnúť reklamu

V kauze Mýtnik už okrem iných vypovedal kľúčový spolupracujúci svedok, bývalý prezident Finančnej správy (FS) František Imrecze, ktorý popísal svoje pôsobenie v čele FS a jeho úlohu pri presadzovaní riešení od firmy Allexis podnikateľa Suchobu. Podrobne opisoval aj rolu Jozefa Brhela staršieho, ktorý mu na ročnej báze dorovnával plat sumou 200-tisíc eur ročne v hotovosti.

Pred súdom počas štyroch pojednávacích dní hovoril aj ďalší „kajúcnik“, podnikateľ Suchoba, ktorý žije od roku 2019 aj s rodinou v Spojených arabských emirátoch. Na adresu Suchobu uviedol Jozef Brhel st., že „klamal veľa a veľakrát, a bol z toho pred súdom aj veľakrát usvedčený“.

Vypovedala aj vtedajšia konateľka firmy Allexis Jana Rovčaninová a súdni znalci z Ústavu súdneho inžinierstva v Žiline a zo Znaleckého ústavu Slovenskej technickej univerzity v Bratislave, ktorých znalecké posudky sa značne odlišujú.

Súdy

Súvisiace témy: Súdy, Korupcia, Kauza Mýtnik
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  2. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  7. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 12 793
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 965
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 379
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 605
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 576
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 127
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 476
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 4 077
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

ŠK Slovan Bratislava - FC Spartak Trnava: ONLINE prenos zo semifinále Slovnaft Cupu.

Sledujte s nami ONLINE prenos z úvodného semifinálového zápasu Slovnaft Cupu: ŠK Slovan Bratislava - FC Spartak Trnava.


HC Košice - HKM Zvolen: ONLINE prenos z 1. zápasu semifinále play-off Tipos extraligy.

Sledujte s nami ONLINE prenos z 1. zápasu semifinále play-off Tipos extraligy: HC Košice - HKM Zvolen.


Slovenská tenistka Mia Pohánková.

V prvom kole skončili jej krajanky Viktória Hrunčáková a Renáta Jamrichová.


Neilson Powless a za ním Wout van Aert v závere klasiky Dwars door Vlaanderen 2025.

Vo vedúcej štvorčlennej skupine boli traja cyklisti tímu Visma, ale napokon neuspeli.


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu