BRATISLAVA. V Bratislave sa začal Summit Slovak Global Network 2024, ktorý sa zameriava na budúcnosť Slovenska a jeho kľúčové transformačné zmeny.
Hlavnou témou tohto ročníka je „Vízia Slovenska“, pričom cieľom summitu je prepojiť slovenských a zahraničných odborníkov a inšpiratívne osobnosti, ktoré budú diskutovať o zásadných otázkach ovplyvňujúcich budúcnosť krajiny.
Podujatie sa bude sústrediť na medzi-oblastné, medzi-sektorové a inkluzívne prostredie s cieľom prepájať, zviditeľniť, mobilizovať a podporiť novú kultúru spoločenskej diskusie, zameranú na to, čo nás spája a nie rozdeľuje.
Ako informovala programová riaditeľka Lucia Husenicová, Summit Slovak Global Network 2024 privíta viacerých významných rečníkov z domácej aj zahraničnej scény, ktorí sa podelia o svoje skúsenosti a perspektívy.
Vystúpi napríklad minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár, štátna tajomníčka Úradu podpredsedu vlády Alena Sabelová či predsedníčka Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí Dagmar Repčeková.
Medzi medzinárodnými hosťami budú napríklad Anett Numa, šéfka pre vzťahy s vládou a komunikáciu z Estónska, a Björn Wigforss, prevádzkový riaditeľ Creative Pro Group, pôsobiaci vo Fínsku.
Program samitu zahŕňa panelové diskusie na tému „Ako reštartovať dôveru na Slovensku“, v rámci ktorej budú odborníci ako sociálny antropológ Juraj Buzalka a členka rady Európskej rady pre inovácie Michaela Kršková hľadať odpovede na to, ako prekonať krízu dôvery v spoločnosti.
Návštevníci si vypočujú aj inšpiratívne príbehy úspešných Slovákov zo zahraničia, ktorí svojimi skúsenosťami a angažovanosťou prispievajú k pozitívnemu obrazu krajiny.
Okrem diskusií a príhovorov lídrov bude samit zahŕňať aj viaceré odborné fóra. Rezonovať budú témy ako zdravotníctvo, kultúra myslenia a transformačné zmeny a vízia Slovenska.
Cieľom pracovných skupín je podporiť otvorenú a inkluzívnu diskusiu, ktorá prinesie konkrétne návrhy a opatrenia na zlepšenie situácie na Slovensku.
„Summit Slovak Global Network 2024 predstavuje jedinečnú príležitosť pre ľudí z rôznych sektorov, aby sa zapojili do transformačného procesu a posunuli Slovensko vpred. Spája ľudí nielen z domova, ale aj zo zahraničia s cieľom budovať novú kultúru spoločenskej diskusie, ktorá je zameraná na to, čo nás spája, a nie rozdeľuje,“ uviedla Husenicová.