BRATISLAVA. O tri roky by mali v Prešove otvoriť novú vojenskú nemocnicu.
Na Slovensku, ktoré sa snaží veľkú nemocnicu na bratislavských Rázsochách postaviť už od roku 1987 a po búraní nedokončeného skeletu zostala len stavebná jama, ambiciózny cieľ štvrtej vlády Roberta Fica veľmi prekvapil.
Je trúfalý aj na pomery výstavby nemocníc finančnej skupiny Penta, ktorá v podstate ako jediná u nás stavia nové zdravotnícke zariadenia.
Len príprava výstavby nemocnice na bratislavských Boroch Pente trvala taký čas, za aký chce minister obrany Robert Kaliňák zo Smeru postaviť vojenskú nemocnicu v Prešove. Bory majú pritom trikrát menej lôžok, než sa plánuje v prešovskej nemocnici.
Fico však Kaliňákovi verí. "Nemám žiadne pochybnosti, že projekt novej nemocnice bude aj zrealizovaný," povedal premiér minulý týždeň v utorok, keď plán v Prešove predstavovali. Dodal, že Kaliňák je jediný, kto na Slovensku postavil (štátnu) nemocnicu.
Nemocnica sv. Michala v bratislavskom Starom Meste je jedinou novou nemocnicou, ktorú štát postavil po revolúcii v roku 1989. Kaliňák ju ako minister vnútra v druhej Ficovej vláde otvoril v roku 2015. Úrad pre verejné obstarávanie aj Nadácia Zastavme korupciu však upozornili na jej enormné predraženie.
Náklady na výstavbu nemocnice v Prešove sa započítajú do výdavkov na obranu. Ak aj vďaka nim Slovensko konečne prekročí vo výdavkoch na obranu dve percentá HDP, ako žiada NATO. Nemocnica by mala byť navyše súčasťou zdravotníckej infraštruktúry aliancie.
Dvaja z troch oslovených expertov si myslia, že by sa Kaliňákovi skutočne mohlo podariť postaviť ju za tri roky.
Nemocnica by mala mať 1200 až 1300 lôžok a odhadované náklady na výstavbu sú zatiaľ 550 miliónov eur. Hoci bude vojenská, na 90 percent by mala slúžiť civilistom.
"V čase krízy, vojny by pochopiteľne slúžila aj potrebám slovenskej armády," priznal Fico.
V článku sa dočítate
- Je reálne postaviť novú vojenskú nemocnicu v Prešove za tri roky
- Ako rýchlo stavala menšie nové nemocnice Penta
- V čom je najväčšie riziko výstavby nemocnice v Prešove
Bory stavali päť rokov
Zdravotnícky analytik Dušan Zachar sa nestotožňuje s Ficovým optimizmom, že štátu na prípravu a výstavbu budú stačiť tri roky. Mimovládny inštitút INEKO, ktorému šéfuje, už roky hodnotí nemocnice na Slovensku.
"Zo skúseností siahajúcich od vzniku Slovenskej republiky vidíme, ako dlho trvá dokončenie veľkých štátnych investičných projektov, pričom málokedy sa dodržia termíny a najmä predpokladané náklady," vraví Zachar. Postaviť a skolaudovať nemocničnú budovu s najvyšším počtom lôžok na Slovensku za tri roky, sa mu zdá skôr utópiou.
Muselo by to znamenať, že "trikrát takú veľkú nemocnicu, ako sú bratislavské Bory, postaví štát za polovičný čas a náklady budú len dvakrát také vysoké ako pri Boroch." Zacharovi sa to zdá nereálne.