BRATISLAVA. E-mailové vyhrážky urýchlia zavedenie bezpečnostných kamier v školách. Problém s poplašnými správami však nevyriešia.
Vláda v stredu schválila zavedenie kamerových systémov v školách po celom Slovensku. O kamerách ako plošnom preventívnom opatrení sa diskutuje už dlhšie, mnohé školy už kamerové systémy zaviedli na vlastné náklady. Teraz minister vnútra Matúš Šutaj Eštok návrh zaviesť ich plošne urýchlil v reakcii na sériu e-mailových vyhrážok, ktoré dostali v prvých týždňoch školského roka školy po celej krajine.
Vláda na kamerové systémy vyčlenila 62 miliónov eur, náklady majú pokryť zdroje z eurofondov.
Kamery síce môžu pomôcť bezpečnosti v školách, ako reakcia na e-mailové hrozby bombového útoku však nepostačia, zhodujú sa odborníci.
„Ak ide o vyhrážky, ktoré majú vytvárať chaos a vyvolávať hnev obyvateľov, čo vyzerá podstatou zaplavovania výhražnými správami, kamerový systém príliš užitočný nebude,“ povedal bezpečnostný analytik z Masarykovej univerzity v Brne Josef Kraus.
V článku sa dočítate:
- ako má fungovať nový kamerový systém,
- čo si o inštalácii kamier do škôl myslí bezpečnostný analytik,
- na čo treba pri monitorovaní žiakov myslieť,
- na aký účel sa už roky kamery v školách používajú.
Kamery zavedú najprv pokusne
Kamery sa do konca roka 2026 majú objaviť v 3000 školách. Počet kamier v školských zariadeniach závisí od ich veľkosti či dispozícií. V priebehu tohto roka sa budú bezpečnostné kamery zavádzať vo vybraných školách v rámci pilotného testovania. Zoznam škôl, ktorých sa to bude týkať, zatiaľ známy nie je. Náklady na testovanie odhaduje ministerstvo na 137 700 eur.
Opatrenia sa môžu týkať aj ďalších štátnych inštitúcií alebo športových, kultúrnych a dopravných objektov.
Kamery majú pomôcť pri identifikácii ľudí pohybujúcich sa v priestoroch školy neoprávnene a na operačné strediská hlásiť, že sa niečo deje v areáli školy.
"Systém si nebude vyžadovať špeciálnu obsluhu," tvrdí minister vnútra. Rizikové správanie bude podľa neho identifikovať pomocou umelej inteligencie a následne posunie hlásenie operačnému stredisku.

Podobné použitie technológie mohli ľudia naposledy registrovať napríklad na olympiáde v Paríži. Systém zachytil a rozpoznal tváre, ktoré následne hľadal v databáze.
Záleží na prepracovaní systému a jeho funkčnosti sa na základe snímky tváre spojiť s databázou osôb z trestného registra. "Pracujeme s databázami, ktoré máme," povedal minister Šutaj Eštok.
Aj pri osobách s prekrytou tvárou dokáže kamerový záznam rozpoznať výšku, hmotnosť, štýl chôdze či telesný typ možného útočníka, čo pomáha k jeho identifikácii, hovorí Kraus.
Kamery v školách nie sú rarita
Viaceré školy už majú kamery nainštalované na vlastné náklady, slúžia prevažne pri vyšetrovaní krádeží, prípadoch šikanovania či pri poškodení majetku. Je to aj prípad bratislavského Gymnázia Ladislava Novomeského.
Návštevníci školy sa obyčajne musia pri vstupe zapísať na vrátnici. „Sledujem, či sa v priestoroch školy nepohybujú ľudia, ktorí by tam byť nemali,“ povedala riaditeľka gymnázia Katarína Sedmáková.
Pokusy dostať sa do budovy v čase, keď je zamknutá, zachytávajú kamery. „Pohyb v okolí budovy si viem pozrieť spätne aj po pár dňoch, keďže sa záznamy na nejaký čas ukladajú.“
Po kamerových záznamoch školy siahajú prevažne pri podozreniach z krádeže či šikanovania. „Situácií, pri ktorých musíme vyhľadávať kamerový záznam, je veľmi málo. Raz alebo dvakrát za školský rok,“ povedala zástupkyňa riaditeľky Jarmila Bóriková z košickej Základnej školy Jozefa Urbana.

Len so súhlasom
S prítomnosťou kamier v školách musia súhlasiť aj žiaci a ich zákonní zástupcovia.
Súhlas s kamerovým systémom môže byť súčasťou školského poriadku alebo ho zákonní zástupcovia podpíšu vo forme informovaného súhlasu. O monitorovaní zariadení kamerami dávajú školy na vedomie na svojich stránkach či oznamami na objektoch.
„Plné monitorovanie budovy je problematické, pretože študenti sa nemusia cítiť komfortne, že sú celý čas pod kontrolou kamerového systému,“ povedal bezpečnostný analytik Kraus.
Inštitúcie, ktoré používajú kamerový systém, by sa mali zamýšľať nad zabezpečením citlivých údajov, aby nedochádzalo k ich zneužitiu. „Len čo máme nastavený systém, ktorý zhromažďuje množstvo informácií, ktoré sú pre veľa ľudí citlivé, je otázkou času, kedy dôjde k jeho zneužitiu. Časom k nemu dôjde a je dôležité, aby k nemu neprichádzalo masívne v rozpore so zákonom,“ dodal analytik.
Problém so správami nevyriešia
Kamerový systém síce môže zvýšiť bezpečnosť žiactva, učiteľstva a ďalšieho personálu škôl, nijako však nerieši vyhrážky z anonymných e-mailových adries.
„Kamerový systém je jedným z prvých opatrení, ktoré komukoľvek napadne v momente, keď sa rieši zabezpečenie škôl. Bol by využiteľný, keď by niekto naozaj výbušné zariadenia do škôl umiestňoval,“ vyjadril sa analytik Josef Kraus.
Systém nezabráni možným incidentom ani včasným varovaním integrovaného záchranného systému. Môže jedine identifikovať osoby, ktoré v budove nemajú čo robiť.
"Samozrejme, že systém nevyrieši všetky problémy sveta, ale ak by sme chceli riešiť všetky bezpečnostné riziká, aby sme ich eliminovali, museli by sme dať do každej triedy policajta," povedal Šutaj Eštok.
Podľa bezpečnostného analytika je ideálne zamedziť rozosielaniu e-mailov technologickými prostriedkami alebo inými postupmi identifikovať, že ide o falošnú vyhrážku a neprikladať jej váhu.
„V porovnaní s plošným opatrením zavádzajúcim kamery je to efektívnejšie a lacnejšie opatrenie,“ dodal Kraus.

Beata
Balogová
