Samovražda je príčinou viac ako jedného zo 100 úmrtí. Na každú smrť zapríčinenú úmyselným sebapoškodením podľa Svetovej zdravotníckej organizácie tiež pripadá viac ako 20 pokusov o samovraždu.
Tohtoročná téma svetového dňa prevencie samovrážd Zmeňme spôsob, akým hovoríme o samovražde, nabáda jednotlivcov, komunity, organizácie aj vlády, aby sa zapojili do otvorenej diskusie o duševnom zdraví.
V článku sa dočítate:
- Čo môže pomôcť pri prevencii ukončenia života
- Koľko ľudí si za posledné obdobie na Slovensku vzalo život
- Čím si prechádzajú psychológovia na Slovensku
Dôležitý je spôsob, akým o úmyselnom ukončení života hovoríme. Spájame s ním rôzne mýty, ktoré treba vyvracať.
"Nehovorme len o samovražde ako o probléme, ale aj o spôsobe, ktorým sa vieme priblížiť k ľuďom, ktorí sú zraniteľní,“ povedal riaditeľ psychologickej platformy Ipčko a psychológ Marek Madro. "Následky samovraždy sú nezvratné, zato liečba duševných ťažkostí vie byť veľmi efektívna. Ale musí byť dostupná."
Slogan sa dotýka aj spôsobu, ako štát reaguje na to, že časť občanov sa rozhodne predčasne ukončiť svoj život.
"Zmena naratívu, akým adresujeme oblasť úmyselného sebapoškodzovania, si vyžaduje systémovú zmenu a posun od kultúry mlčania ku destigmatizácii," hovorí Svetová asociácia pre prevenciu samovrážd.
Podľa Národného centra zdravotníckych informácií si minulý rok na život siahlo 501 ľudí na Slovensku. Výraznú prevahu mali samovraždy mužov (82,6 percenta). Svoj život ukončili aj dve deti do 14 rokov a desať mladistvých od 15 do 19 rokov.
"Na jednej strane máme štatistiky NCZI, ktoré hovoria, že samovrážd ubúda. Druhá stránka veci je, čo sa do štatistiky dostáva,“ hovorí psychológ Madro, podľa ktorého si treba viac všímať problémy a ťažké životné situácie, ktoré do štatistiky vstupujú.
"Štatistika NCZI nás upokojuje a hovorí o tom, že problém pomaly ustupuje, ale v skutočnosti je to presne naopak. Niekto by sa mal pozrieť na dáta, ktoré máme,“ povedal.

Citlivý rozhovor môže zachrániť život
Zamestnanci psychologickej platformy Ipčko v tomto roku pomáhali pri 1394 prípadoch samovražednej úzkosti. Pri ďalších vyše 8000 prípadoch ľudia videli ako východisko problému ukončenie života.
"Bola to druhá najčastejšia téma, s ktorou sa na nás ľudia obracali,“ upresnil riaditeľ Ipčka Madro.
"Samovražde vieme predchádzať rozhovorom a výrazným spôsobom eliminovať ľudské tragédie," hovorí. "Prvé, čo pocíti blízky niekoho, kto si chce zobrať život, je strach, že nie je pripravený na tento typ rozhovoru. Ľudia, ktorí zvažujú samovraždu, potrebujú pocítiť, že ich vidíme a ich utrpenie nám nie je ľahostajné."

Ako hlavné motívy pre pokus o samovraždu v roku 2023 ľudia spomínali medziľudské i vnútorné konflikty a rodinné či osobné problémy.
Jedným z najčastejších mýtov je, že za voľbou ukončiť svoj život stojí jeden konkrétny dôvod. "Väčšinou je to sumár zlyhaní a sklamaní, ktoré sa môžu prejaviť aj ako duševné ochorenie,“ povedal psychológ.
Takmer tri štvrtiny ľudí, ktorí sa pokúsili o samovraždu, mali podľa NCZI psychiatrickú diagnózu.
K pomoci sa treba vedieť dostať
"Síce máme na Slovensku rôzne národné projekty, ktoré majú duševný stav zlepšiť, a aj ho reálne asi aj zmenia a zlepšia, ale bude to trvať veľmi dlho, a vôbec to nie je dostatočné,“ povedal Madro, podľa ktorého na Slovensku najmä chýbajú odborníci.
"Máme nedostatok kapacít, ktoré dokážu okamžite zasiahnuť a zabrániť, aby sa samovražda udiala či zopakovala. V oblasti duševného zdravia a prevencie samovrážd najviac robia mimovládne organizácie, čo musíme okamžite zmeniť a nastaviť politiku na prevenciu samovrážd.“
Z IPčka za posledné týždne odišlo 23 psychológov. "Klesá nám počet ľudí, ktorí sa dostanú k službám pomoci. Organizácie, ktoré vyvíjajú potrebnú aktivitu a sú efektívne, nemajú takmer žiadnu podporu od štátu, ak vôbec nejakú majú."
Linky a adresy rýchlej pomoci
- Internetová poradňa pre mladých IPčko.sk.
- Linka pre mladých so zdravotným postihnutím dobralinka.sk.
- Linka dôvery Nezábudka 0800 800 566 (nonstop).
- Online poradňa Ligy za duševné zdravie.
- Linka detskej istoty 116 111.
- Národná linka pre ženy zažívajúce násilie 0800 212 212.
Linky dôvery v slovenských mestách:
Košice – Linka dôvery
Pôsobí pod II. psychiatrickou klinikou FN L. Pasteura Košice. Telefónne číslo: 055 / 622 2323.
Košice – Linka nádeje
Pre krízové situácie a rodinné problémy, ktoré vyžadujú väčší priestor. Pôsobí pod I. Psychiatrickou klinikou FN L. Pasteura Košice. Telefónne číslo: 055 / 644 1155.
Prešov – Linka dôvery (všeobecná)
Možno telefonovať v pracovných dňoch: pondelok: 7. 00 – 15. 30, utorok, streda, štvrtok 7. 00 – 15. 00, piatok 7. 00 – 14. 30. Telefónne číslo: 051 / 7731 000.
- V akútnych prípadoch možno volať aj na linku 112.
- Mnohé všeobecné nemocnice, kde sa nachádzajú psychiatrické oddelenia a kliniky, sú pripravené poskytnúť pomoc pacientom v pohotovostných službách.

Beata
Balogová
