ZDROJ: SME/DÁVID ZIMMERMANN
BRATISLAVA. Strana Sloboda a Solidarita (SaS) dáva návrh na sfunkčnenie kontrolného výboru na činnosť Slovenskej informačnej služby (SIS), a teda na voľbu jeho predsedu.
Informovala o tom poslankyňa a bývalá predsedníčka tohto výboru Mária Kolíkova (SaS) na tlačovej besede s tým, že sa o tento post bude uchádzať.
„Treba sa vrátiť k tomu, čo sa stalo začiatkom leta. Koalícia znefunkčnila dva výbory, jednak Výbor NR SR pre verejnú správu a regionálny rozvoj a Osobitný kontrolný výbor NR SR na kontrolu činnosti SIS. Predsedov výborov odvolala z vyfabulovaných dôvodov. Keď sa bavíme o mne ako predsedníčke kontrolného výboru NR SR na kontrolu činnosti SIS, tak je jednoznačná zhoda naprieč opozíciou, že tieto dôvody sú vymyslené,“ zdôraznila Kolíková.
Výbory podľa Kolíkovej nefungujú
Poslankyňa doplnila, že ak koalícia v tomto zmysle hovorí o potrebe iných krokov, tak je potrebné, naopak, spraviť krok späť na to, aby bol tento výbor funkčný.
„Ak to koalícia neurobí, tak je nevyhnutné, aby sme o týchto témach rokovali na pôde parlamentu. Nemôžme nijakým spôsobom prijať, aby sme neformálne zasadali na pôde SIS. To je neprijateľné a nie je to žiadna kontrola. Kontrola musí prebiehať na pôde parlamentu,“ dodala poslankyňa a pokračovala s tým, že nefungujú výbory, ktoré sú nevyhnutné pre riadny chod parlamentu a aby bolo možné kontrolovať výkonnú moc a osobitne SIS.
Podľa poslankyne je dôležité kontrolovať činnosť SIS v čase, keď sa na školách nevedia vysporiadať s vyhrážkami bombových útokov, a keď sa šíria informácie o systéme Pegasus, ktorý zasahuje významným spôsobom do práva na súkromie všetkých.
„Ďalším dôvodom je určite aj to, že je na mieste, aby sme sa nielenže dozvedeli viac k atentátu na premiéra Roberta Fica (Smer), ale aby sme vedeli, akými informáciami disponuje premiér, ak hovorí o tom, že je pripravovaný nový útok na ústavného činiteľa. Je potrebné vedieť, čo robí v tejto súvislosti SIS, či sú tieto informácie overené a či naozaj SR takýmto hrozbám vie riadne čeliť,“ dodala Kolíková.
Bezpečnostná situácia
SaS chce podať návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze Národnej rady (NR) SR k bezpečnostnej situácii na Slovensku.
Témou majú byť bombové hrozby aj stav v polícii. Uviedli to poslanci za stranu na tlačovej konferencii.
"Chceme s ministrom vnútra Matúšom Šutajom Eštokom (Hlas) diskutovať o bezpečnostnej situácii na Slovensku a akým spôsobom s ňou on pracuje, akým spôsobom sa ju snaží zlepšiť, respektíve zabezpečiť. Vidíme a hovoríme o bombových hrozbách na školách, ktoré, samozrejme, znepríjemňujú život školákom, rodičom a vôbec celej spoločnosti," skonštatoval poslanec Juraj Krúpa (SaS).
Šéfa rezortu vnútra zároveň skritizoval za neúčasť na utorkovom zasadnutí parlamentného brannobezpečnostného výboru.
Poslanci majú o vyhrážkach bombovými útokmi v školách diskutovať aj na aktuálnej septembrovej schôdzi.
Na programe majú návrh uznesenia k tejto téme, ktorý podala poslankyňa Vladimíra Marcinková (SaS). "Sme zvedaví na odpovede a reakcie členov koalície. Vo verejnom priestore túto tému bagatelizujú a mňa to veľmi mrzí," dodala.
Koalícia zvolenie nepodporí
Koalícia nebude podporovať opätovné zvolenie Márie Kolíkovej (SaS) za predsedníčku parlamentného výboru na kontrolu činnosti Slovenskej informačnej služby (SIS).
Takisto má výhrady k tomu, aby bol Michal Šipoš (Slovensko, Za ľudí, KÚ) opäť nominovaný na predsedu výboru pre verejnú správu a regionálny rozvoj. Skonštatoval to Tibor Gašpar (Smer) s tým, že boli odvolaní pre jasné dôvody. Koalícia chce, aby výbory mali vedenie a aby predsedami boli zástupcovia opozície.
Opozícia podľa neho nemá záujem sfunkčniť výbory, keď navrhuje za šéfov tie isté mená.
"Určite budeme mať a máme k týmto nomináciám vážne výhrady, pretože sme pomenovali dôvody, pre ktoré títo ľudia nemôžu zastávať funkcie predsedov výborov, a za tými dôvodmi si jasne stojíme," povedal Gašpar na tlačovej konferencii k Šipošovi a ku Kolíkovej.
Riešenie však chce koalícia nájsť. "Pokiaľ bude naďalej opozícia tvrdohlavo presadzovať nomináciu najmä poslankyne Kolíkovej, tieto riešenia predstavíme potom v krátkom čase a budeme sa snažiť zachovať pri týchto riešeniach, samozrejme, aj princíp, aby predsedali výborom poslanci z opozície," doplnil.
Gašpar pripomenul, že Kolíková mala možnosť byť šéfkou výboru, no postupovala nad rámec svojich kompetencií a "preukázala, že porušuje zákon". Výbor pre SIS nie je funkčný, iná situácia je pri výbore pre verejnú správu, kde Šipoš poveril podpredsedu vedením výboru.
Koalícia podľa Gašpara neustále predkladá ponuku, aby prišli s nomináciami na šéfov výborov, ktoré budú akceptované. Iných poslancov opozície by vedeli na týchto postoch podporiť.
Šipoša aj Kolíkovú odvolal parlament z postov vo výboroch v júni. Šipoš podľa koalície zneužil kompetenciu predsedu výboru a prerušil schôdze výborov, čím znemožnil jeho ďalšiu činnosť.