Bolo to ešte za prvej republiky, v roku 1931, keď v dedine Svodín na južnom Slovensku stavali zememerači trigonometrický bod. Pri kopaní jamy narazili na zvláštny nález. Nádoba bola pomaľovaná a mala nezvyčajný tvar ľudskej postavy. Hrdlo nádoby sa ponáša na hlavu, na hrudi má prsia, z tela vychádzajú dve ruky zdvihnuté v adoračnom geste, akoby niečo alebo niekoho vzývali, v dlaniach drží obetné nádobky. Zrejme slúžila pri dávnych rituáloch, magický mohol byť aj jej obsah.
Umelecký artefakt bol predzvesťou nálezov významných v rámci celej Európy. Zanechali ich tu prví pravekí roľníci na našom území, z obdobia neolitu, teda mladšej kamennej doby, spred sedemtisíc rokov.
Najtajomnejší je však rondel, obrovská kruhová stavba, ktorú tu takisto objavili. Kolos je o dvetisíc rokov starší ako anglický Stonehenge.
V článku sa dočítate:
- čo objavili v malej obci Svodín na južnom Slovensku a aká monumentálna je tajomná stavba,
- že na Slovensku sa nachádza podobných pravekých kolosov viac,
- aké ceremónie či obrady sa mohli odohrávať vnútri rondelov,
- čo sa dá pozorovať z rondelov a aké zistenia priniesla astronómia,
- ako súvisí dávna doba prvých roľníkov s klimatickou krízou a s kolapsom civilizácie.

Najstaršie kolosy
Na okraji obce stoja vinohrady, končí sa tu zástavba, na dohľad je kostol. Svodín od stredoveku obývali Maďari aj Nemci, preto sa delí na maďarský a nemecký Svodín. Táto lokalita Busahegy sa nachádza v nemeckej časti.
Kráčame po poľnej ceste okolo vinohradov.
„Táto cesta je odveká. Tisíce rokov vedie týmto smerom. Vlastne kopíruje cestu, ktorá viedla kedysi dávno z jedného vchodu rondelu k druhému,“ hovorí Juraj Pavúk. Jeden z našich popredných archeológov, dnes na dôchodku, je kapacitou v rámci odboru, život zasvätil bádaniu o dávnych neolitických obyvateľoch našej krajiny.
Vedie nás ďalej, po pravej strane leží pole, kde kedysi objavili čudesnú nádobu s rukami. Neskôr tu odkryli rozsiahle sídlisko a pohrebisko s vyše sto hrobmi.
Najprekvapujúcejší však bol objav ohromných kruhových stavieb, rondelov, stojacich približne v strede celého komplexu.