WASHINGTON, BRATISLAVA. Slovenskému teroristovi zo Zámockej dopredu ďakovali. Označovali ho za svätca, aj od neho čakali, aby svoj útok zdokumentoval, najlepšie vysielal naživo. To všetko v mene rasistickej téorie o nadradenosti bielej rasy a zneškodnení čo najviac "nepriateľov".
Hoci slovenský útočník zo Zámockej ulice zomrel v októbri 2022 niekoľko hodín po útoku na LGBTI+ ľudí v bare Tepláreň a vyšetrovanie prípadu zastavili v januári tohto roku, vďaka vyšetrovaniu v USA už je čoraz viac zrejmé, s kým bol Slovák Juraj K. v kontakte a kto mu k spáchaniu jedného z najväčších kriminálnych činov v dejinách Slovenska pomáhal.
Americká polícia v piatok zatkla lídrov skupiny, ktorá dlhodobo radikalizovala ľudí cez aplikáciu Telegram. Krajne pravicové hnutie s názvom Terrorgram na svojich kanáloch okrem iného šírilo aj vyše 260-stranový extrémistický manifest.
Jeho súčasťou bol aj List ďalším učeníkom, ktorý priamo podnecuje k útokom a ktorý 19-ročný Juraj K. z Bratislavy označil za najlepšiu časť manifestu. Aj na základe podnetov z tejto skupiny zaútočil na podnik Tepláreň a zavraždil dvoch ľudí a jednu osobu vážne zranil.
Američania v obžalobe priamo spájajú aktivity Terrorgramu s teroristickým útokom na Zámockej ulici a ďalšími najmenej dvoma útokmi. Teroristická skupina bola podľa šéfa FBI Christophera Wraya zodpovedná za nabádanie k zločinom z nenávisti a vraždám vládnych predstaviteľov a za poskytovanie podpory teroristom.
Dočítate sa:
- čo o teroristickej skupine zistil americkí vyšetrovatelia,
- ako vodcovia skupiny radikalizovali a motivovali členov k násilným činom,
- pri ktorých ďalších útokoch sa objavilo spojenie so skupinou Terrogram.
Zverejnili zoznam cieľov
Americké ministerstvo spravodlivosti v pondelok oznámilo, že lídrov "nadnárodnej teroristickej skupiny" Terrorgram Collective, 34-ročnú Dallas Humberovú a 37-ročného Matthewa Allisona, obvinili v 15 bodoch obžaloby z podnecovania k zločinom z nenávisti, podnecovania k vražde federálnych úradníkov a sprisahania s cieľom poskytnúť materiálnu podporu teroristom. Zatkli ich už v piatok.
Obaja sa stali lídrami skupiny v lete 2022 po tom, ako ich predchodcu zatkla a obvinila z terorizmu polícia. V nasledujúcich mesiacoch v spoločných internetových skupinách a správach šírili extrémistickú literatúru aj výzvy postavené na ideológii nadradenosti bielej rasy.
Dvojica šírila medzi svojimi podporovateľmi aj zoznam "vysoko cenných cieľov", kde figurovali aj americkí senátori, sudcovia alebo štátni úradníci, spolu s ich adresami. Podporovateľov dlhodobo vyzývali, aby si splnili svoju "rasovú povinnosť" a zaradili sa medzi "svätcov" podľa vzoru viacerých krajne pravicových útočníkov, okrem iných aj Andersa Breivika či Brentona Tarranta, ktorý zavraždil v mešite na Novom Zélande 51 ľudí.
V šírenej extrémistickej knihe tiež zdôrazňujú, ako sa majú útočníci psychicky obrniť pred útokom, ako majú nájsť radosť v plánovaní a že je potrebná minimálne jedna obeť, pretože zranení sa nerátajú.

Chcel sa ubezpečiť, že si dôvody prečítajú
V júli 2022 Humberová sľúbila ľuďom v uzavretej skupine, že ak "sa stanú svätými", nahrá ich knihu či manifest svojím hlasom. "Mŕtve ciele alebo ma to nezaujíma," dodala podľa obvinenia.
O tri mesiace neskôr, 12. októbra 2022, päť hodín pred samotným útokom na Zámockej ulici, zverejnil terorista Juraj K. na sociálnej sieti Twitter 65-stranový extrémistický manifest inšpirovaný manuálom, ktorý má SME k dispozícii. Aj v ňom označoval krajne pravicových teroristov za svätých.

Nenávistný dokument proti etnickým, náboženským a sexuálnym menšinám písaný angličtinou na vysokej úrovni mal za cieľ radikalizovať ďalších. Útočník sa následne o pol šiestej večer najskôr skryl do výklenku budovy niekoľko metrov pred podnikom Tepláreň. Po približne pol hodine, odetý v čiernom, z miesta vykročil smerom k podniku a začal strieľať po ľuďoch pred podnikom. Zasiahol tu dvoch ľudí, 23-ročného Matúša Horvátha a 26-ročného Juraja Vankuliča, a zranil Radku Trokšiarovú, ktorá v podniku pracovala.
Terorista sa po streľbe vrátil domov, kde si vymenil zbraň a opäť odišiel. Obe zbrane patrili jeho otcovi, ktorý ich mal v legálnej držbe. Rodičia aj napriek tomu, že vnímali, čo ich syn spôsobil, nezavolali políciu.
Juraj K. ešte komunikoval cez Twitter, ráno však polícia zverejnila nález jeho tela v blízkosti ministerstva školstva pri Kramároch.
Národná kriminálna agentúra a Úrad špeciálnej prokuratúry útok preklasifikovali na teroristický útok. Pôvodne bol trestný čin posudzovaný ako úkladná vražda.

„Spôsob vykonania skutku bol mimoriadne chladnokrvný," povedal v januári špeciálny prokurátor Daniel Lipšic, keď oznamoval, že vyšetrovanie bolo zastavené a Juraj K. bol podľa výsledkov preukázateľne vinníkom. Lipšic upozornil, že hlavným cieľom teroristu mal byť vtedajší premiér Eduard Heger.
Keďže sa páchateľovi nedarilo dostať do fyzickej blízkosti premiéra, zrealizoval podľa vtedajšieho špeciálneho prokurátora plán „B“. Na svojom zozname mal aj ďalšie verejne známe osobnosti.
Manifest nahrali ako audioknihu
Slovenský útočník bol aktívnym prispievateľom do diskusií v skupinách koordinovaných Terrorgramom a komunikoval aj s Humberovou a Allisonom.
Juraj K. vo svojom manifeste priamo kolektívu Terrorgramu ďakuje za politické texty a za "budovanie Bielej revolúcie". Manuál, ktorý dvojica Allison a Humberová s viacerými prispievateľmi vytvorili, podľa slovenského útočníka poskytol praktické prostriedky na útok. Vyše 260-stranový dokument okrem ideologických výziev obsahuje aj návody na sabotáže proti strategickým cieľom či na výrobu výbušnín.
Deň po útoku na Tepláreň Humberová napísala príspevok, v ktorom útočníka označuje za "prvého svätého Terrorgramu", chváli jeho čin a vyzýva ďalších, aby si prečítali jeho manifest.
O šesť dní neskôr s Allisonom zverejnili audionahrávku načítaného manifestu slovenského útočníka. Jeho čin pritom opakovane oslavovali aj v ďalších mesiacoch. Počas minulého roka napríklad zverejnili falošnú novinovú titulku s fotkou útočníka a titulkami ako "najlepší manifest" či s otázkou: "Ak toto dokáže stredoškolák, prečo vy nie?"
Dvojica podľa obvinenia inšpirovala alebo priamo naviedla na útok nielen 19-ročného Juraja K., no aj 18-ročného muža v tureckom Eskisehire, ktorý pred mesiacom pred mešitou dobodal päť ľudí, či 18-ročného mladíka z New Jersey, ktorého pred dvoma mesiacmi zatkla americká polícia a ktorý plánoval sabotáž elektrických rozvodní.

V prípade usvedčenia zo všetkých obvinení hrozí Humberovej a Allisonovi maximálny trest 220 rokov väzenia.
Francúzske úrady v auguste zatkli a obvinili zakladateľa Telegramu Pavla Durova za to, že jeho platforma umožňuje zverejňovanie extrémistického a nezákonného obsahu. Aj keď Durov tvrdí, že "99,999 percenta používateľov Telegramu nemá nič spoločné s trestnou činnosťou", analýza denníka New York Times ukazuje, že Telegram sa stal útočiskom "pre trestnú činnosť, dezinformácie, materiály o sexuálnom zneužívaní detí, terorizmus a rasistické nenávistné prejavy".
Na základe analýzy viac ako 3,2 milióna správ zo 16-tisíc extrémistických kanálov denník konštatuje, že platforma umožňuje "zločincom, teroristom a podvodníkom organizovať sa vo veľkom rozsahu a vyhýbať sa kontrole zo strany úradov".

Beata
Balogová
