Taraba zvoláva krízový štáb. ZDROJ: TASR
BRATISLAVA. Slovenský hydrometeorologický ústav vydal na štvrtok pre západnú a strednú časť územia Slovenska výstrahy prvého a druhého stupňa pred zrážkami. SHMÚ o tom informuje na svojom webe.
Výstrahy druhého stupňa budú vo štvrtok platiť pre celý Bratislavský kraj, pre väčšinu okresov Trnavského a Trenčianskeho kraja a vyhlásia ich aj pre niektoré okresy Žilinského a Nitrianskeho kraja.
V týchto častiach Slovenska môže miestami spadnúť až 180 milimetrov zrážok.
"Tento úhrn zrážok predstavuje zvýšené nebezpečenstvo pre ľudské aktivity. Predpokladaný úhrn a intenzita zrážok sú v danom ročnom období a oblasti nadpriemerné a pravdepodobnosť spôsobenia škôd je vysoká," píše ústav na webe.
Meteorológovia na štvrtkové búrky upozorňujú aj vo viacerých okresoch Trnavského, Banskobystrického, Žilinského, Nitrianskeho a Trenčianskeho kraja. Na týchto miestach budú platiť výstrahy prvého stupňa a miestami tam môže spadnúť až 120 milimetrov zrážok. SHMÚ očakáva silné búrky aj v piatok.
Sedem turbín
Minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS) zvolá pre zrážky krízový štáb.
"Protipovodňové opatrenia na Devíne sa budú zo strany Slovenského vodohospodárskeho podniku pripravovať v najbližších chvíľach," povedal Taraba.
Dodal, že prietok na Dunaji odhaduje Slovenský hydrometeorologický ústav na 8000 metrov kubických. Preto bude vo vodnej elektrárni Gabčíkovo v prevádzke sedem turbín z ôsmich.
"Verím, že to zvládneme niekde na úrovni druhého stupňa povodňovej aktivity," podotkol minister. Zároveň verí, že túto situáciu zvládnu tak, ako v prvom polroku tohto roka, kedy manažovali vysoké prietoky vody na Dunaji-
Pripravenosť Hasičského a záchranného zboru reagovať na očakávané výdatné zrážky a ich dôsledky deklaroval aj minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas).
"V prípade, že sa bude riziko zvyšovať, zabezpečíme všetko preto, aby sme ochránili životy a majetok obyvateľov Slovenska," deklaroval po rokovaní vlády.
Armáda bude v súvislosti s očakávanými výdatnými zrážkami v prípade potreby plne súčinná.
Vodné stavby sú pripravené
Vodné stavby v správe Slovenského vodohospodárskeho podniku sú po období sucha pripravené akumulovať vodu a chrániť tak územie.
"V týchto chvíľach vodné stavby dokazujú svoje opodstatnenie. Po suchom období sú pripravené akumulovať vodu z prípadných zvýšených prítokov tak, aby ochránili územie pred povodňami. A zároveň s 'našetrenou' vodou mohli v čase nedostatku dotovať potreby užívateľov pod stavbami a zachovať život v riekach," skonštatoval Marián Bocák zo SVP.
SVP podľa neho pravidelne sleduje vývoj počasia a monitoruje situáciu na vodných tokoch a vodných stavbách, ktorých má v správe viac ako 300. V prípade, že sa predpokladá zvýšenie hladín na príslušný stupeň povodňovej aktivity, vykonávajú sa protipovodňové opatrenia. Spočívajú v monitoringu, prípadne zvýšenom odtoku z nádrží, v krajnom prípade aj realizáciou preventívnych zábran na kritických miestach.
"Konkrétna situácia a spôsob opatrení závisí od vývoja počasia, a to nielen u nás, vývoja výšky hladiny na tokoch a predpokladu ich kulminácie," poznamenal Bocák.
Pre hlásené nepriaznivé počasie sa v Bratislave rušia alebo presúvajú viaceré avizované víkendové podujatia. Rušia sa napríklad Dni Vajnôr i Festival Vodníkov v Karlovej Vsi. Dopravný podnik Bratislava zas presúva Deň otvorených dverí o týždeň. Mesto Trnava zasa zrušilo tradičný jarmok.
Výstrahy aj u susedov
- V Česku hrozia od štvrtka do nedele extrémne zrážky s očakávanými úhrnmi v rozmedzí od 150 do 250 milimetrov. Niektoré toky môžu prekročiť tretí povodňový stupeň. Na sociálnej sieti to uviedol Český hydrometeorologický ústav, ktorý vydal výstrahu najvyššieho stupňa najmä pre východnú časť krajiny. Červená výstraha tak platí pozdĺž celej hranice so Slovenskom.