BRATISLAVA. Skupina Znepokojené matky zorganizovala akciu v parlamente, počas ktorej priniesli detské štvorkolky ako dar politikom.
Tie boli určené pre Rudolfa Huliaka, Filipa Kuffu a Tomáša Tarabu. Týmto krokom reagovali na novelu zákona o ochrane prírody predloženú poslancami Slovenskej národnej strany (SNS), ktorá má umožniť jazdu štvorkolkami po národných parkoch.
Dopady klimatickej zmeny
Podľa jednej z matiek jazdu štvorkolkou v národnom parku predviedol vo februári štátny tajomník ministerstva životného prostredia Filip Kuffa, čím vyvolal pobúrenie verejnosti.
Zákon by však takúto jazdu legalizoval a to podľa jednej z matiek ukazuje na neseriózny prístup politikov ku klimatickým a environmentálnym výzvam.
„Tieto štvorkolky im rady podarujeme, ak sa chcú hrať. Životné prostredie tu však nie je len pre vyvolených, ale má nezastupiteľnú úlohu pre všetkých. To, čo dnes robia, sa dotkne našich detí o dvadsať, tridsať rokov. Títo páni by si mohli uvedomiť, že sú dospelí, a že vo verejných funkciách majú slúžiť občanom a ochrane životného prostredia. Nie sú tu pre vlastnú zábavu a prospech,” uviedla Ivana Nemethová za Znepokojené matky.
Dodala, že Slovensko cíti dopady klimatickej zmeny na vlastnej koži, celé leto sme zažívali extrémne búrky, záplavy a vlny horúčav, ktoré majú dopad na zdravie ľudí aj na majetok. Podľa nej naša krajina zaostáva v príprave na ich dopady a aj v opatreniach, ktorými môžeme znížiť emisie.
Posilní práva vlastníkov pozemkov
Návrh novely zákona o ochrane prírody a krajiny z dielne poslancov za SNS Rudolfa Huliaka, Andreja Danka, Milana Garaja, Dagmar Kramplovej a Adama Lučanského má posilniť práva vlastníkov pozemkov a obmedziť právomoci dobrovoľnej stráže prírody.
V predloženom návrhu zákona sa upravuje jazdenie a státie s motorovými vozidlami v území s druhým stupňom ochrany.
Za týmto účelom bola zavedená nová možnosť používať motorové vozidlo aj na účelových cestách a prístupových poľných cestách. Ďalej bola upravená zákonná výnimka zo zákazu vjazdu a státia motorovým vozidlom pre vlastníkov, správcov, nájomcov pozemkov alebo správcu vodného toku, a to tak, aby sa predmetná výnimka vzťahovala aj na príjazd k takémuto pozemku cez iné pozemky.
Tiež sa stanovuje všeobecné oprávnenie zamestnancov orgánov ochrany prírody jazdiť alebo stáť s motorovým vozidlom v chránených územiach a pohybovať sa mimo vyznačeného turistického chodníka alebo náučného chodníka za hranicami zastavaného územia obce v chránených územiach od tretieho stupňa ochrany.
Zároveň sa navrhuje zrušenie zákazu v druhom stupni ochrany jazdiť na bicykli, trojkolke, kolobežke alebo samovyvažovacom vozidle na pozemkoch za hranicami zastavaného územia obce mimo diaľnice, cesty, miestnej komunikácie, účelovej komunikácie a vyznačenej cyklotrasy, ktorý je v tomto stupni ochrany prírody neopodstatnený.
Keďže ide o poslanecký návrh, neprejde medzirezortným pripomienkovým konaním, odborná verejnosť teda nebude mať priestor vyjadriť sa k nemu predtým, ako o ňom bude rokovať parlament.