BRATISLAVA. Sú to prípady, ako napríklad kauza „grófky“ Ľubice Roškovej, niekdajšej poslankyne za Smer, či kauza bývalého košického župného poslanca Štefana Duča.
Verejnosť ich príbehy vnímala až vo chvíli, keď sa dostali pred súdy, no tomu v skutočnosti predchádzalo zložité vyšetrovanie. Bolo treba preukázať, že podozriví ľudia zneužili eurofondy a chceli sa na nich obohatiť namiesto toho, aby peniaze použili na schválené projekty. Napríklad neprávoplatne odsúdená Rošková poberala podľa súdu agrodotácie aj na parcely pôdy, ktoré boli v skutočnosti parkoviskom, letiskom či močariskami.

O tom, že Slovensko aj naďalej dokáže zachytiť podobné snahy o zneužitie európskych peňazí a že efektívne potrestá páchateľov či odradí tých potenciálnych, vládnu v ostatných mesiacoch v Bruseli pochybnosti. A práve to je primárnou príčinou úvah o tom, že Európska komisia siahne Slovensku na eurofondy v hodnote 12,8 miliardy eur.
Na to, že eurokomisia sa chystá spustiť konanie o porušení práva Únie, upozornili v pondelok agentúry Bloomberg a ČTK. O tomto riziku sa hovorilo už mesiace predtým.
Denník SME sa preto pozrel, ako po zásahoch súčasnej vlády do fungovania polície či prokuratúry v súčasnosti vyzerá ochrana eurofondov na Slovensku.