BRATISLAVA. Konšpirátor a spolustraník z Republiky, bratranec alebo bývalý šéf. O kultúrnej politike štátu či o investíciách do kultúry rozhodujú ľudia, ktorých na ministerstvo kultúry priviedol Lukáš Machala.
Oficiálne má funkciu generálneho tajomníka služobného úradu. Ide o jeden z najdôležitejších postov na ministerstve, no zvyčajne skôr rozhoduje o bežnom chode úradu či o personálnych otázkach.
Machala má však rozhodujúci vplyv aj na politiku ministerstva, hoci ministerkou je Martina Šimkovičová za SNS. On v posledných parlamentných voľbách ani nekandidoval a nereprezentuje žiadnu stranu.
"Rozhodnutia prijíma Machala. Môžete si skontrolovať organizačnú štruktúru. Čo sa dalo, to presunuli pod neho,“ povedal bývalý riaditeľ Inštitútu kultúrnej politiky na ministerstve Marcel Čas. "Zmenil sa aj podpisový poriadok tak, že Machala naozaj rozhoduje o väčšine bežnej agendy na ministerstve."
Machala kandidoval za SNS ešte v roku 2020. Po neúspešných voľbách stranu sklamaný opustil a na chvíľu sa stal členom extrémistickej Republiky. Aj s jej šéfom Milanom Uhríkom sa však čoskoro rozhádal.
Šimkovičová kandidovala vo voľbách 2023 za SNS ako nestraníčka a Machala na ministerstvo prišiel s ňou.
SNS zostali pozície štátnych tajomníkov, kam dosadila straníkov Mária Marušku a Tibora Bernaťáka. Na ministerstve však nemajú silný vplyv. Bernaťák bol najskôr generálnym tajomníkom, ale po troch týždňoch ho nahradil Machala.
Odvtedy prebiehajú na ministerstve rozsiahle personálne výmeny a nových ľudí do rozhodujúcich pozícií priviedol Machala.
S bratrancom vyvesovali plagáty
Z Petra Grutku urobil Machala šéfa sekcie verejného obstarávania a správy majetku. Spolu s Machalom boli donedávna spoločníkmi vo firme Správcovská energetická spoločnosť.