Tvrdí, že úroda ovocia bude na Slovensku dobrá. Akurát o mesiac skôr. To doteraz nebolo, expert to označuje za anomáliu.
„So zberom jabĺk Golden delicious sme začali v polovici augusta. Niekedy sa táto odroda zbierala v polovici až koncom septembra,“ hovorí JÁN MEZEY z Fakulty záhradníctva a krajinného inžinierstva SPU v Nitre.
„Z tohto pohľadu je nepredvídateľné, čo čaká záhradky budúci rok. Musíme len čakať, čo sa stane a potom na to reagovať,“ krčí plecami expert.
Ak sa teraz ochladí a koncom septembra opäť oteplí, môže to stromy pomýliť tak, že začnú druhýkrát kvitnúť. Nie je to dobré ani prirodzené pre rastliny, ktoré na takéto výkyvy vôbec nie sú pripravené.
Z rozhovoru sa dozviete:
- Ako sa za desať rokov zmenili podmienky v záhrade.
- Čo hovoria klimatické dáta o spadnutých zrážkach.
- Prečo budú podmienky pre záhradkárov sú čoraz náročnejšie.
- Ako má vyzerať manažment vody v záhrade.
- Akým druhom ovocia sa bude na Slovensku dariť pod vplyvom otepľovania.
- Prečo by ste nemali kupovať strom bez návesky.
Takmer pred desiatimi rokmi ste vydali knihu Ovocie z vlastnej záhrady. Píšete v nej, že problémy v záhrade spôsobujú aj klimatické zmeny, a to najmä za uplynulých päť rokov. Ako sa odvtedy zmenili podmienky v slovenskej záhrade?
Neboli až také extrémy počasia, aké sú teraz. No už vtedy sme boli svedkami, že jar a jeseň neboli také, ako sme poznali z minulosti.
Momentálne je trendom, že po horúcom lete, príde relatívne rýchlo zima a po zime, častokrát bez jari, skočíme rovno do leta.
Vtedy sme nemali napríklad ani také intenzívne prívalové dažde.
Pre záhradu to znamená, že za krátky čas napadne príliš veľa vody, ktorá nestihne stiecť ku koreňom. Odtečie niekam preč. V kombinácii s rozvojom developerstva, zastavovaním voľných plôch a súčasne s odlesňovaním území, nastávajú lokálne povodne.
Frekvenčne častejšie dnes prichádzajú aj neskoré jarné mrazy. Kedysi sa vyskytli každý tretí-štvrtý rok. V súčasnosti v dôsledku radiačných, ale čoraz častejšie advekčných mrazov, v čase kvitnutia mrzne každý rok.
Predtým zmrzli marhule. Momentálne mrznú aj iné druhy, napríklad čerešne. Tento fakt je umocnený aj skorším štartom vegetácie.
Mení sa aj početnosť generácií škodcov, pri ktorých sme boli zvyknutí, že sa vyskytli len jedna-dve. Napríklad obaľovač jablčný mal v minulosti dve generácie, teraz už častejšie hovoríme o troch.
Čo to znamená?