Predpoveď hydrológa PSmrtníka pre západné Slovensko na najbližšie dni. Autor: TASR
BRATISLAVA. Meteorológovia zo SHMÚ na tlačovej konferencii informovali o aktuálnej situácií v súvislosti s postihnutými oblasťami Slovenska.
Ako informovali, zrážky ovplyvnili hlavne severozápad Slovenska, stredné Považie, hornú Nitru a oblasť Malých Karpát, kde nastala kritická situácia s malými tokmi.
„Ako náhle zrážky v týchto lokalitách ustali, dostali sa do kulminácie. Malé toky rýchlo reagujú na vzostup hladiny, ale v rýchlom slede taktiež vedia ísť aj do poklesu. Na Záhorí horné toky už klesajú, avšak vplyvom dotekania situácia v Stupave ešte nie je úplne stabilizovaná. Čakajú nás však ďalšie dažde, a to od polnoci. Bude preto dôležité odsledovať túto situáciu, nakoľko budú znova stúpať hladiny. Čiže ešte jedna vlna príde. Vyzerá to na 5 až 30 ml zrážok, čo však už bude výrazne menej. V ďalších dňoch od utorka, stredy by už mal nastať pokoj,“ uviedli meteorológovia.
Na rieke Morava je situácia podľa meteorológov stabilizovaná aj vďaka českým kolegom, ktorý regulovali výtok Moravy.
Spresnili, že rieka by už nemala dosiahnuť kritické hodnoty.
„Na Dunaji je situácia horšia. Tá vlna sa bude postupne posúvať až ku Komárnu a Štúrovu, kde môžeme tiež očakávať 3. stupeň povodňovej aktivity. Kulmináciu v Bratislave očakávame v utorok. Bratislava bude ochránená až na niektoré územia. Proces vzostupu Dunaja nie je ukončený. Do utorka bude hladina stúpať. Uvidíme, ako dlho bude trvať vysoká voda, nakoľko sa situácia trochu zasekne v dôsledku natlačenia Dunaja do koryta Moravy. Najväčšie odľahčenie očakávame od utorka do stredy,“ uviedli meteorológovia.
Stavanie protipovodňovej steny v bratislavskom Devíne. Autor: TASR
Centrum Bratislavy by malo byť ochránené
Centrum Bratislavy by malo byť pred povodňami ochránené. Vyhlásil to šéf envirorezortu Tomáš Taraba (nominant SNS) s tým, že do večera sa majú pri rieke Dunaj postaviť zábrany.
"Od pondelka (16. 9.) začne kulminovať Dunaj do utorka. Tým, že stihneme v nedeľu do 20.00 h postaviť zátarasy a hrádze vo všetkých slabých bodoch, ochránime aj centrum Bratislavy, pretože všetko by sa vylialo na Šafárikove námestie," povedal na nedeľňajšom brífingu.
V bratislavskom úseku rieky by mohla výška hladiny dosiahnuť 930 centimetrov. Poukázal na to, že bratislavské pobrežie má byť do 20.00 h kompletne zabezpečené proti povodniam. Verí, že sa mesto podarí uchrániť.
Minister vyzdvihol pripravenosť štátu na situáciu. Tá je vďaka tomu podľa jeho slov pod kontrolou. Problém by podľa neho mohol nastať vtedy, ak by vypadli nejaké turbíny na vodnom diele v Gabčíkove.
Protipovodoňové práce vykonávajú aj zamestnanci Slovenského vodohospodárskeho podniku. Riaditeľ SVP Jozef Moravčík upozornil na to, že majitelia hausbótov a plávajúcich zariadení v ramennej sústave Dunaja majú vydané plány povodňových a zabezpečovacích prác. Apeloval na nich, aby sa nimi riadili.
Ľudia na západe by nemali piť vodu zo studní
Minister Taraba tiež upozornil, že Ľudia na západnom Slovensku by nemali piť vodu zo studní. Ide o odporúčanie z krízového štábu.
"Chceme, aby bolo odkomunikované, nech ľudia nepijú teraz vodu zo studne na západnom Slovensku. Zo štábu sme dnes adresovali na starostov, nech im to komunikujú," povedal na nedeľňajšom brífingu.
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) informoval, že v oblastiach, kde je zaplavená voda a ľudia tam pijú vodu zo studní, zabezpečí rezort cisterny alebo čistiarne. Zároveň apeloval na ľudí, aby sa vyhýbali tzv. povodňovej turistike. "Chápem, že pre niekoho je atraktívne sa ísť pozrieť, čo voda urobila, ale komplikuje to práce," povedal.