BRATISLAVA. Odvolaniu predsedu Progresívneho Slovenska Michala Šimečku z vedenia parlamentu mohla zabrániť len samotná vládna koalícia, ktorá však najzásadnejší personálny útok na opozíciu sama iniciovala.
Napriek odporu troch poslancov koaličného Hlasu, ktorí návrh napokon nepodporili, 76 vládnych zákonodarcov najtesnejšou väčšinou naplnili cieľ, ktorý v druhej polovici augusta určil premiér Robert Fico – pre "hrubé zneužívanie demokratických inštitútov" odstaviť Šimečku.

Odstavenie lídra opozície z vrcholovej funkcie v Národnej rade preto nie je prekvapením, je však historickým porušením zvyklosti, že najsilnejšia opozičná strana si sama určuje, kto sa stane jedným z podpredsedov parlamentu.
Najaktuálnejšou politickou otázkou teraz bude reakcia Progresívneho Slovenska a zvyšku opozície – najmä to, či pristúpia na politickú hru vyvolanú Ficom.
Bude PS hrať Ficovu hru?
Hoci Tibor Gašpar zo Smeru opakuje, že jedno z kresiel podpredsedu parlamentu aj po Šimečkovom odvolaní patrí opozícii a môže naň navrhnúť niekoho iného, PS sa na taký krok zatiaľ nechystá.
"Pre túto chvíľu nebudeme navrhovať nikoho," hovorí Šimečka. Časové rozpätie, dokedy by mohol post podpredsedu patriaci najsilnejšej opozičnej strane zostať prázdny, zarámcoval tvrdením, že "nevie povedať, čo sa stane o rok, dva, tri".
Okrem za posledných 26 rokov nevídaného zásahu proti opozícii, má pritom odvolanie Šimečku na koaličných politikov aj praktické dopady.