SME

Nepite vodu zo zatopených studní, nekonzumujte zaplavené potraviny. Ako vrátiť dom do normálu

Ako sa postarať o dom po povodni.

V priestoroch, ktoré zaplaví voda, je potrebné vypnúť prívod elektriny, odporúča odborník.V priestoroch, ktoré zaplaví voda, je potrebné vypnúť prívod elektriny, odporúča odborník. (Zdroj: TASR)

​Prvá pomoc pri sanačných prácach zatopených suterénov a pivníc závisí od toho, ako veľmi a akou silou prenikla voda do rodinného domu.

"Je veľký rozdiel v tom, či vám zaplaví dom tak, že máte v suteréne desať centimetrov vody, alebo voda natečie do pivnice a zostane tam až do výšky prvého podlažia stáť dlhší čas," hovorí Stanislav Pešek, profesionálny hasič a zakladateľ združenia Dobrovoľná civilná ochrana.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Poškodenia priestorov sú preto rôzne, od menej vážnych až po narušenia statiky stavby, dokonca po nutné zbúranie stavby.

SkryťVypnúť reklamu

"Tých, ktorým sa voda dostala do suterénov, čaká okrem upratovania priestorov aj ich sanácia - sušenie aj konzultácia so statikom, v prípade narušenia statiky múrov," vysvetľuje Pešek.

Okrem odborníkov potrebujú poškodení povodňami predovšetkým trpezlivosť.

Voda a elektrina sú rizikom vždy

Expert v prvom rade odporúča v miestnosti, do ktorej začína prenikať voda, vypnúť prívody elektrickej energie, vypojiť spotrebiče so zásuviek, prípadne ich premiestniť na vyššie police alebo na poschodie.

Súvisiaci článok SME Minúta: Dunaj kulminuje, najhoršia situácia zostáva v Devínskej Novej Vsi Čítajte 

Mnohí ľudia sa snažia v ťažkých situáciách vypomôcť si aj sami a vodu začnú odstraňovať čerpadlami. "Toto rozhodnutie je nebezpečné, pretože vzniká riziko poranenia elektrickým prúdom," hovorí hasič, ktorý zasahoval počas víkendu v Borinke.

SkryťVypnúť reklamu

"Ak sa niekto rozhodne odčerpať nízku hladinu vody v suteréne čerpadlom, nech použije elektrické čerpadlo, ale v žiadnom prípade nech nevstupuje do miestnosti s vodou."

Rovnako varuje pred použitím čerpadla so spaľovacím motorom, ktoré ľudia využívajú v priestoroch, kde nie je elektrina. To neodporúča používať vôbec.

Zároveň radí ľuďom, že ak začnú odčerpávať vodu, nech to robia v časových intervaloch a nech ju vedú von až na cestu, kde je väčšia pravdepodobnosť, že odtečie do kanála.

Škody je dôležité nafotiť

Pešek pripomína, aby sa ľudia nepustili do upratovania skôr, ako si nafotia zničené priestory. "Poisťovne vyžadujú detailne, dokonca v konkrétnych časových úsekoch, dokladovať situáciu, a preto je najlepšie, ak sa fotia priestory priebežne."

SkryťVypnúť reklamu

Keď voda opadne, nastupuje čistenie priestoru a sanačné práce. Zatopené priestory treba očistiť od bahna a iných nečistôt, ktoré priplavila voda.

"Mnohí ľudia čistenie vytopených priestorov od kalu a bahna zvládnu sami, na to netreba čakať na odborníkov," konštatuje hasič s tým, že pri prácach pomôže kalové čerpadlo alebo obyčajná metla či lopata.

Pozor na vodu zo studne

Na čistenie je dobré použiť rukavice, pretože nikto nevie, čím boli bahno, kal, ale aj voda kontaminované. Mohlo ísť aj o splašky z kanalizácie alebo vo vode mohli plávať rôzne utopené zvieratá.

Z tohto istého dôvodu odborníci pripomínajú, aby ľudia v zaplavených oblastiach nepili vodu zo studní, ale iba takú, o ktorej vedia, že znečistená určite nebola.

V prípade, že studňa zásobuje rodinný dom pitnou vodou, je nevyhnutné prečistiť aj vodovodné potrubie. To môže zvládnuť každý sám, použitím sava - chlórnanu sodného. Pri dávkovaní sa treba riadiť informáciami na etikete. A po použití prostriedku vodovod dôkladne prepláchnuť.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Aby voda uškodila čo najmenej Čítajte 

Precízne čistenie sa týka aj studní. Experti odporúčajú počkať na pokles spodnej vody. Potom treba studňu očistiť od nánosov a blata, napríklad kalovým čerpadlom. Následne prečistiť vodu podobným spôsobom ako pitnú vodu vo vodovodných rozvodoch.

Podľa expertov by sa do studne nikdy nemal púšťať človek sám, tento úkon by mali vykonávať minimálne traja. Ak si majitelia zaplavených studní nie sú istí, či to zvládnu svojpomocne, môžu sa obrátiť na odbornú firmu.

Aby si overili účinnosť dezinfekcie, expert odporúča poslať vzorku vody na rozbor. Výsledok určí, či je voda opäť vyhovujúca a môže sa piť.

Najdôležitejšie je vysušiť priestor

Zatopené priestory po vyčistení a odstránení všetkých predmetov treba vysušiť. A to bez ohľadu na to, ako intenzívne boli konštrukcie domu premokrené.

SkryťVypnúť reklamu

Znamená to, že vysušiť priestor musíte aj vtedy, keď sa trochu navlhčili múry, obzvlášť, ak bol priestor dlhodobejšie pod vodou. Sušenie trvá niekedy aj pár dní, inokedy aj týždne - závisí od intenzity premokrenia.

Dôležité je, aby túto činnosť ľudia nepodcenili. V prípade, že majú poškodení potrebné poistenie, je táto služba hradená z poistky.

"Vysušiť zaplavený priestor treba preto, aby sa predišlo dlhodobým opakujúcim sa škodám, ako sú erózia, vznik plesní a podobne," vysvetľuje Milan Krajčír z firmy Drystar.

"Všetko, čo sa raz namočilo, aj uschne. Trvá to však celé mesiace a môže to mať aj nechcené následky. Ak napríklad začne počas tohto obdobia mrznúť, môže konštrukcia popraskať a v extrémnych prípadoch dôjde aj k narušeniu statiky."

SkryťVypnúť reklamu

Preto je vhodné kontaktovať firmu, ktorá má potrebné prostriedky a stroje nielen na riadené vetranie, ale aj skúsenosti a znalosti v tejto problematike.

Je totiž rozdiel, či sa suší stará stavba bez izolácií, alebo novostavba. Rovnako treba vedieť, ako pristupovať k murovaným stavbám, prípadne k drevostavbám. Kvalitná sanačná firma si poradí s vysušením nielen vertikálnych konštrukcií, ale aj podláh. Dostane sa aj do častí, ktoré sa nachádzajú v horizontálnych konštrukciách pod potermi, prípadne medzi zateplením.

Ideálne je, ak riadenému odvlhčovaniu pomáha vyššia teplota v miestnosti. Rýchlejšie sa priestor vysuší, ak je v ňom napríklad 23 stupňov Celzia, ako keď je o desať menej.

Na zistenie, či sú už konštrukcie vysušené, sa používajú merače na meranie vlhkosti v stenách, ale aj v podlahách.

SkryťVypnúť reklamu

Voda môže poškodiť aj statiku stavby

"Statici prichádzajú do domu vtedy, ak je podozrenie, že povodeň porušila nosnú konštrukciu. Úlohou statika je identifikovať, v akom stave je nosný systém, či hrozia poruchy a čo s ním treba ďalej urobiť," vysvetľuje stavebný inžinier Lukáš Blesák, ktorý pre povodeň vníma zvýšený záujem o jeho služby.

Tvrdí, že ľudia stále nedoceňujú úlohu pri sanáciách povodňových škôd, pretože im nenapadne, že navlhnutá stena môže mať nejaký súvis s nosnou konštrukciou.

Zvyčajne sa o tom dozvedia až pri riešení poistnej udalosti. Ideálne však je, ak statik prichádza na miesto poškodenia už so sanačnou firmou, ktorá bude vysušovať zvlhnutý priestor.

To, že stavbu potrebuje obhliadnuť aj statik, je niekedy zrejmé na prvý pohľad. "Ako prvé vznikajú trhliny a tie sú viditeľné voľným okom. Nachádzajú sa v rohoch stavby," vysvetľuje Blesák s tým, že je to dôsledok toho, že sa podmyjú a klesnú základy. Vtedy praskne napríklad roh stavby.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalším identifikátorom je aj pleseň, ktorá sa vytvorí po týždni-dvoch. Aj tie dokážu narušiť murované konštrukcie tak, že murivo stráca pevnosť.

Odborník zo skúseností hovorí, že vo väčšine prípadov sa poškodenie statiky týka iba časti stavby, čo je lepšia správa, pretože sa murivo dá lokálne opraviť. Náročnejšie poškodenie, a teda havarijný stav, vznikne napríklad vtedy, ak voda zaplaví strop, ktorý pod ťarchou vody praskne.

V katastrofálnejších prípadoch, ak je veľmi silná prívalová vlna alebo je dom dlhodobo zaplavený vodou, sa narušia nosné konštrukcie stavby tak, že stavba spadne.

Niektorí odborníci upozorňujú aj na to, že ak sa ľudia snažia rýchlo vypustiť povodňovú vodu zo suterénu, ešte v čase, keď je vysoká spodná voda za múrmi, môže sa stať, že tá tlakom poškodí statiku stavby.

SkryťVypnúť reklamu

Priestory treba vydezinfikovať

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) nabáda venovať špeciálnu pozornosť dezinfekcii priestorov. V prípade, že boli miestnosti zaplavené a steny zostali navlhnuté, musia sa oklepať omietky, prípadne strhnúť tapety, pretože priestor tak lepšie schne.

Následne odborníci odporúčajú vydezinfikovať aj steny a podlahy, najlepšie savom.

V prípade, že spodná voda vytlačila obsah vyššie, netreba zabudnúť ani na revíziu elektrických obvodov a kanalizácie.

Tým, ktorým zaplavilo domy, nezostáva nič iné, iba krok za krokom vrátiť rodinný dom čo najviac do pôvodného stavu.

Po eufórii z opadnutia spodnej vody a vyťahaní vody z pivníc príde náročnejšie obdobie, keď si poškodení uvedomia nielen výšky škôd, ale aj to, že ich náprava nebude trvať len pár dní.

SkryťVypnúť reklamu

Viacerí odborníci sa zhodujú, že najlepším radcom v týchto prípadoch sú trpezlivosť a zdravý sedliacky rozum.

Potraviny

Regál s vifonkami.

Vyzvali politikov, aby vydala odporúčania s cieľom znížiť ich spotrebu.


TASR 4
Súvisiace témy: Hygiena, Povodne
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  2. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  3. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  4. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  6. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  7. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  8. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  2. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  3. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  4. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  6. Ktoré signály tela predpovedajú mŕtvicu
  7. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  8. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 9 335
  2. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 7 432
  3. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 887
  4. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 4 183
  5. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 3 981
  6. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 3 107
  7. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu 2 516
  8. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 2 441
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok.

Informoval o tom tlačový odbor ministerstva.


TASR 1

Polícia vykonáva potrebné úkony.


TASR
Premiér Robert Fico.

Stíhanie bolo začaté vlani 17. mája.


TASR
Jazero je pripravené na tohtoročnú sezónu.

Počas jarného čistenia vylovili 800 kilogramov odpadu.


TASR 1
SkryťZatvoriť reklamu