Výrok ministra financií Ladislava Kamenického, že knihy si na Slovensku väčšinou kupujú bohatší ľudia, vyvolal vo verejnosti vlnu nesúhlasu.
O rozširovanie čitateľstva medzi širšie vrstvy spoločnosti sa od roku 2021 usiluje občianske združenie Krajina čitateľov. Projektová manažérka Daniela Sochorová pre denník SME hovorí, aký vplyv na ich činnosť môže mať zvýšenie dane na knihy.
V článku sa dozviete:
- Ako môže vplývať zvýšenie dane u kníh na činnosť združení cieliacich na zvýšenie čítanosti?
- Majú deti z domácností bez kníh záujem čítať?
- Chcú ľudia čítať literatúru z knižnice?
Podľa ministra financií sú knihy doménou bohatších. Je to pravda?
Je možné, že knihy si prevažne kupujú ľudia s vyšším príjmom. Nesúhlasím však s tým, aby to bola norma. Knihy majú byť dostupné pre všetky vrstvy obyvateľstva. Myslí si to nielen naše združenie, ale aj odborníci zaoberajúci sa čitateľskou gramotnosťou a iné neziskové organizácie.
Lepšie výsledky v čítaní s porozumením dosiahneme znižovaním bariér v prístupe ku knihám. Potrebujeme budovať podobné zázemie pre všetky z deti. Slovensko patrí medzi krajiny, kde sa vo výsledkoch vzdelávania najviac prejavujú sociálno-ekonomické rozdiely medzi deťmi, a my tieto nožnice potrebujeme zatvárať, nie ich ešte viac otvoriť.
PISA testy z roku 2022 ukázali, že vyše 35 percent žiakov nemá ani základné čitateľské zručnosti, čo je o vyše štyri percentá viac, ako bolo v roku 2018. Môže zdražovanie kníh ešte viac prehĺbiť negramotnosť?
Prístup ku knihám sa ukazuje ako kľúčový pre rozvoj čitateľstva. Naším konečným cieľom by však nemali byť len výsledky v testoch, ale vzdelanosť spoločnosti, aby vedela vyhodnocovať informácie a bola empatická. Zlepšenie čítania má všetky tieto dosahy.
Zlepšenie čítania a čitateľskej gramotnosti majú pozitívny dosah na životy detí a budúcich generácií.

Kto má najväčší záujem o knihy?
Dobre vybratá kniha zaujme akékoľvek dieťa, či je z rodiny, v ktorej sa číta, alebo nie.
Je prirodzené, že viac príležitostí čítať majú deti, ktoré vyrastajú obklopené knihami. Domácnosti s vyšším vzdelaním rodičov majú často väčšie tendencie kupovať knihy alebo navštevovať knižnice. Knihy majú v týchto domácnostiach väčšiu hodnotu. Práve preto potrebujeme dostať knihy aj na miesta, kde chýbajú.
Aký je stav knižníc na Slovensku? Vedia sa ľudia dostať ku knihám aj bez nakupovania?
Hlavnou otázkou je, či dostatočne znižujeme bariéry, aby bolo ľahké sa k nim dostať.
Z medzinárodných zistení vieme, že deti, ktoré majú doma menej kníh, menej navštevujú knižnice. Potrebujeme im prinášať knihy bližšie, aby sa mohli stať ich bežnou súčasťou života, a nie im možnosti oddialiť.

Aký je váš pohľad na prácu štátu v približovaní čítania ľuďom?
Zdá sa nám, že kníh by malo byť na dostupných miestach viac.
Zároveň oceňujeme výzvu ministerstva školstva z minulého školského roku, keď podporilo tvorbu triednych knižníc. Do viacerých škôl zadotovali knižky. Túto snahu oceňujeme, ale radi by sme videli viac kníh v triedach a v rukách žiakov.
Ako sa do tohto procesu zapája Krajina čitateľov?
Množstvo žiakov prichádza z domáceho prostredia, kde knihy chýbajú, do školského prostredia, kde tiež absentujú. Hoci vyše polovica škôl má svoje knižnice, ich fond je veľmi zastaraný a nie sú otvorené v dostatočnom počte hodín. To ovplyvňuje výsledky detí v čítaní či ich návyky a postoje.
Snažíme sa pomôcť, aby mali deti atraktívne texty na dosah. Sprevádzame učiteľov vo výbere kníh deťom tak, aby im pasovali. Ako spoznať, akých čitateľov majú v triede a ako so žiakmi pracovať, aby po knihách siahali dobrovoľne a vytvorili si čitateľské návyky.
Krajina čitateľov
- Ambíciou občianskeho združenia Krajina čitateľov je zvýšiť prístup detí ku knihám.
- Združenie v projekte Naša trieda číta pomohlo dostať od roku 2021 viac ako 20-tisíc kníh do vyše tisícky tried, čo je približne na 16 percent základných škôl.
- Každá knižnica obsahuje 20 kníh.
- Cez knižný sponzoring za posledné dva roky Krajina čitateľov poskytla vyše dvetisíc kníh do nízkoprahových centier a organizácií pracujúcich s deťmi so zdravotným postihnutím či s deťmi z vylúčených komunít.
Ako možné zvýšenie dane u kníh ovplyvní vašu činnosť?
Ak sa zdvihne daň na knihy, ovplyvní to celý knižný sektor. Nie je to len o nás, ale aj o knižniciach, vydavateľoch a iných organizáciách. Aj školy budú nakupovať knihy za drahšie. Budú menej dostupné.
Je tam riziko, že sa z nich stane ešte väčší luxus a pre nás bude náročnejšie napĺňať naše poslanie a dostať knihy na miesta, kde momentálne nie sú.
Obmedzí to počet kníh, ktoré budete môcť posunúť ďalej?
Dosahy nám je ešte ťažko vyčísliť, keďže ide o veľmi čerstvú informáciu a nevieme, či návrh vôbec prejde.
Závisí od mnohých faktorov, ako to bude ďalej. Aj naďalej však budeme robiť, čo je v našich silách, aby sa knihy k čitateľom dostali, pretože čítanie má pozitívny dopad na život jednotlivcov aj celú spoločnosť, a najlepšie je začať pri deťoch.

Beata
Balogová
