BRATISLAVA. Trestné sadzby korupčných trestných činov sa nevrátia na pôvodnú výšku. Parlament odmietol návrh novely Trestného zákona, ktorá chcela zmenu zaviesť.
Návrh predložili poslanci z klubu Slovensko, Za ľudí, KÚ.
Poslanci argumentovali, že bezpečnosť obyvateľov SR a ochrana ich majetku je v dôsledku prijatia vládnej novely Trestného zákona vo februári priamo ohrozená a plnú zodpovednosť zato nesú vládne strany.
Navrhovali preto zníženie jednotlivých súm škôd na pôvodnú výšku, aby zodpovedali spoločenských podmienkam v SR a nechránili páchateľov trestnej činnosti. Chceli tiež, aby sa vrátila späť recidíva pri krádežiach.
Poslanci ďalej rokovali o:
- Poslanci odmietli prijať návrh uznesenia z dielne PS o zriadení komisie na prešetrenie májového atentátu na predsedu vlády Roberta Fica (Smer). Činnosť komisie mala byť zameraná aj na prevenciu ďalších útokov na ústavných činiteľov a iné verejne činné osoby. Podľa uznesenia sa mala zriadiť komisia, ktorú mal dočasne viesť podpredseda NR SR poverený jej riadením Peter Žiga (Hlas). Poslanci za PS navrhovali, aby mali v komisii pomerné zastúpenie poslanecké kluby. Chceli, aby komisia do jedného roka predložila parlamentu hodnotiacu správu.
- Definícia správnej zdravotnej starostlivosti sa nerozšíri. Národná rada odmietla opozičnú novelu zákona o zdravotnej starostlivosti a službách súvisiacich s jej poskytovaním. Predložil ju poslanec Peter Stachura (KDH), ktorý navrhol doplnenie definície o rešpektovanie hospodárnosti, nevyhnutnosti a zmysluplnosti zdravotnej starostlivosti.
- Limity príjmu pre osoby s ťažkým zdravotným postihnutím (ŤZP) i limit príjmu týkajúci sa nezaopatrených detí s ŤZP zostanú. Ich zrušenie navrhli poslankyne opozičného KDH Martina Holečková a Andrea Turčanová. Návrh na zmenu zákona o peňažných príspevkoch z dielne KDH však v parlamente neprešiel, poslanci ho neposunuli do druhého čítania.
- Plnoleté tehotné absolventky strednej alebo vysokej školy nebudú mať nárok na mesačný príspevok vo výške 200 eur. Počítal s ním návrh zákona o príspevku pre tehotné absolventky štúdia, ktorý do Národnej rady predložili poslanci z klubu hnutia Slovensko, Za ľudí a KÚ Anna Záborská a Richard Vašečka. Zákonodarcovia ho neposunuli do druhého čítania.