SME

Zdravotníctvo príde v dôsledku konsolidácie o takmer 260 miliónov eur, tvrdí SaS

Spôsobí to podľa nich znižovanie platov zdravotníkov.

Tomáš Szalay.Tomáš Szalay. (Zdroj: FOTO SME - JOZEF JAKUBČO)

BRATISLAVA. Navrhovaná konsolidácia verejných financií môže spôsobiť kolaps zdravotníctva, pretože z tejto oblasti sa má vziať takmer 260 miliónov eur.

Tvrdia to predstavitelia opozičných strán. Spôsobí to podľa nich znižovanie platov zdravotníkov. Kritizujú, že ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas) voči tejto zmene nebojuje.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Zdravotníctvu sa má zobrať takmer 260 miliónov eur. Peniaze, ktoré mali byť určené na mzdy zdravotníckych pracovníkov, do rezortu nepotečú," uviedol na tlačovej konferencii poslanec Národnej rady (NR) SR Tomáš Szalay (SaS).

SkryťVypnúť reklamu

Čakal by, že Dolinková sa bude voči takýmto snahám o konsolidáciu ozývať. "Ministerka Dolinková povedala, že to berie na vedomie a za svoj rezort nebojuje," dodal s tým, že aj toto je jeden z dôvodov na jej odvolávanie.

Ak nepríde v budúcom roku do zdravotníctva 260 miliónov eur, zvýši sa podľa Szalaya odchod slovenských zdravotníkov do zahraničia. Dodal, že stúpnu aj čakacie lehoty a zvýši sa poplatkové zaťaženie pacientov. "Je to priamom v rozpore s tým, čo vláda avizovala, že chce v zdravotníctve dosiahnuť," skonštatoval.

SaS tvrdí, že konsolidácia by sa nemala diať takýmto spôsobom. Súhlasia so šéfom SNS Andrejom Dankom, ktorý sa chce Dolinkovej pýtať na situáciu v rezorte zdravotníctva. Szalay zároveň ocenil, že balík konsolidácie obsahuje aj návrh transformácie nemocníc na akciové spoločnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Inde sú platy definované zákonom

Poslanec Peter Stachura (KDH) v reakcii na konsolidáciu v zdravotníctve poukázal na to, že v iných krajinách nie sú platy zdravotníkov zadefinované zákonom.

"To je taká akože vymoženosť našich zdravotníkov, že sa to takto dostalo do zákona, vo všeobecnosti v iných krajinách sa vždy vyjednáva po určitom čase a vyjednávajú odborové združenia, vyjednávajú s poskytovateľmi o navýšení platov, čo sa u nás, samozrejme, nedeje," skonštatoval. Dodal, že lekárom sa tak budú valorizovať platy o tri percentá.

U sestier alebo u iných nelekárskych zdravotníckych pracovníkov je podľa Stachuru stále priestor na to, aby sa platy zvyšovali rýchlejšie ako inflácia. Taktiež by sa mohol ponúkať náborový príspevok.

SkryťVypnúť reklamu

"Myslíme, že je veľmi nešťastné okresať všetkým zdravotníkom takýmto spôsobom mzdy a vlastne ich zastabilizovať na nulovom navýšení, keď si odrátame infláciu, ktorú tu máme," povedal poslanec.

Dolinková podľa Dvořáka krízu prehlbuje

Oskar Dvořák (PS) takisto poukázal na to, že priamo z platov sa ide všetkým zdravotníkom brať 260 miliónov eur.

"Toto opatrenie je naozaj výsmech a pľuvanec zdravotníkom do tváre. Navyše prichádza v čase, keď sa slovenské zdravotníctvo nachádza v hlbokej personálnej kríze - chýbajú tisíce lekárov a desaťtisíce sestier," skonštatoval na štvrtkovom brífingu. Dolinková podľa neho krízu ešte viac prehlbuje.

"Tento krok spôsobí, že lekári a iní zdravotníci budú vo väčšej miere odchádzať do zahraničia. Ambulancie budú mať menej finančných prostriedkov, čo v čase rastúcich cien spôsobí, že pacienti pocítia zhoršenie kvality starostlivosti. Menej peňazí pre ambulancie znamená vyššie poplatky pre občanov," doplnil.

SkryťVypnúť reklamu

Dvořák tvrdí, že za rok vo funkcii ministerka dokázala dostať Všeobecnú zdravotnú poisťovňu z prebytku osem miliónov eur do 150-miliónového deficitu.

"Navyše, Európsky súd vo svojom rozhodnutí poukázal na takmer miliardový dlh nemocníc, ktorý ministerka za posledný rok nijako neriešila," uzavrel.

Zmeny sa dejú bez diskusie

Opatrenie, ktorým sa má zdravotníctvu vziať takmer 260 miliónov eur, kritizuje aj hnutie Slovensko. Poslanec a exminister zdravotníctva Marek Krajčí (Slovensko, Za ľudí, KÚ) upozornil na to, že zmeny sa dejú bez diskusie.

"Budúci rok a v ďalších rokoch sa táto suma samozrejme bude navyšovať," skonštatoval na tlačovej konferencii. Prinesie podľa neho trvalé zníženie platov zdravotníkov, pretože sa robí zmenou zákona.

SkryťVypnúť reklamu

Transformáciu nemocníc na akciové spoločnosti označil za veľmi zlý krok, ktorý sa roky vo verejnom priestore opakovane objavuje.

"Administratívny krok, akým je zmena právnej formy, kvalitu manažmentov a hospodárenia nemocníc nezmení a zmeniť nemôže," podotkol Krajčí.

Mzdy patria medzi najnižšie v EÚ

Konsolidačné opatrenia vlády odmieta aj Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek. Podľa nich ohrozujú rast miezd a sociálne istoty sestier, pôrodných asistentiek a ďalších zdravotníckych pracovníkov.

Prezidentka SK SaPA Iveta Lazorová upozornila na dlhoročné problémy v zdravotníctve a vyzvala vládu, aby prestala hazardovať so zdravím občanov.

"Je poľutovaniahodné, že Vláda SR so súhlasom Ministerstva zdravotníctva SR prehlbuje krízu v zdravotníctve a otvára dvere ďalšiemu exodu sestier a pôrodných asistentiek," uviedla Lazorová.

SkryťVypnúť reklamu

Odborníci z SK SaPA upozorňujú na nízke mzdy, zlé pracovné podmienky, nedodržiavanie zákonníka práce, množstvo neplatených nadčasov a podhodnotené minimálne personálne normatívy, ktoré sa ani nedodržiavajú.

Tieto problémy sa podľa nich ešte zhoršili počas pandémie. Viceprezident SK SaPA Lukáš Kober poukázal na to, že mzdy sestier a pôrodných asistentiek na Slovensku patria medzi najnižšie v EÚ a že ich nedostatok bráni kvalitnému výkonu povolania.

Kober uvádza, že sme sa po pandémii stali zabudnutými hrdinami.

"Mzdy sestier a pôrodných asistentiek na Slovensku patria medzi najnižšie v EÚ, náš enormný nedostatok nám bráni vykonávať našu profesiu v prospech pacienta tak ako by sme chceli, čo nás vedie k morálnemu disstresu a vzniku syndrómu vyhoreniu." Kober vyzýva Vládu SR, aby prestala so zdravím občanov hazardovať a aby nevyháňala sestry za hranice.

SkryťVypnúť reklamu

"Sociálna demokracia je predsa politická koncepcia, ktorá sa má usilovať o spoločnosť, v ktorej sú zaručené aj sociálne práva. Tento krok však nemá so zaistením sociálnych práv zdravotníckych pracovníkov nič spoločné," uzavrela Lazorová.

Zdravotníctvo mali podľa Dolinkovej vynechať

Konsolidácia verejných financií sa vôbec nemala dotknúť už dnes dosť skúšaného zdravotníctva. Myslí si to ministerka zdravotníctva Dolinková. Dodala, že politikárčenie v tomto období nepomôže.

Ministerka deklaruje, že jej rezort robí opatrenia na zefektívnenie manažmentu.

"Osobne si myslím, že konsolidácia verejných financií sa vôbec nemala dotknúť už dnes dosť skúšaného zdravotníctva. Reptania a hádky nám v tomto zložitom období nepomôžu. Je potrebné sa zomknúť a nie politikárčiť. Najmä, keď je všetkým známe, že tento problém nevznikol dnes ani pred rokom," uviedla Dolinková v stanovisku, ktoré TASR zaslal komunikačný odbor Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR.

SkryťVypnúť reklamu

Na MZ sa podľa ministerky systematicky a kontinuálne robia opatrenia, ktorých cieľom je zefektívnenie manažmentu riadenia celého rezortu.

"Pracujeme na vyriešení vzniknutých problémov a nastavení systému tak, aby sa v budúcnosti takéto problémy čo možno najviac eliminovali," doplnila.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 909
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 172
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 093
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 511
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 2 974
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 699
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 433
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 287
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu