BRATISLAVA. Nielenže slovenské nemocnice už najmenej deväť rokov neplatia načas faktúry svojim dodávateľom, ale Slovensko pri ich obhajobe pred Európskou komisiou namietalo údaje, ktoré jej samo poskytlo.
Aj túto absurdnosť spomína štvrtkový rozsudok Súdneho dvora Európskej únie. Európska komisia Slovensko v apríli zažalovala za to, že naše nemocnice porušujú smernicu Únie o oneskorených platbách, lebo neplatia faktúry do 60 dní. Priemerná splatnosť faktúr je až 397 dní.
Súdny dvor v rozsudku potvrdil, že nemocnice porušujú smernicu. Teraz Slovensko dostane od eurokomisie čas, aby zdravotnícke zariadenia začali platiť faktúry do povolených dvoch mesiacov.
Ak stále nebudú platiť v termíne, eurokomisia zrejme podá druhú žalobu a navrhne v nej sankcie. Za to, že nemocnice neplatia načas faktúry, Slovensku hrozí pokuta 800-tisíc eur a penále 50-tisíc eur za každý deň, až kým nemocnice nebudú platiť faktúry načas.
V článku sa dočítate
- čo sa píše v rozsudku Súdneho dvora EÚ,
- prečo považuje Súdny dvor naše opatrenia za neúčinné,
- čo Slovensku hrozí za to, že naše nemocnice neplatia načas faktúry.
Sľuby nestačia
"Slovenská republika nemôže Komisii vyčítať, že vychádzala z údajov, ktoré sama poskytla," píše sa v rozsudku Súdneho dvora.
Ide o údaje o záväzkoch štátnych nemocníc po splatnosti faktúr. Slovensko ich poskytlo Komisii, keď žiadala dáta ešte pred podaním žaloby.