BRATISLAVA 13. augusta (SITA) - Na Slovensku nie je jediná univerzita, na ktorej by študoval významný podiel, napríklad viac ako 10 percent, zahraničných študentov vo väčšine alebo aspoň vo viacerých študijných odboroch. Na tento problém upozorňuje Akreditačná komisia (AK). Uvádza sa to v správe o jej činnosti, ktorá je v súčasnosti v medzirezortnom pripomienkovom konaní.
Podľa AK sa slovenským vysokým školám nedarí otvoriť ani voči českým uchádzačom, pre ktorých sú na Slovensku zmluvne zabezpečené prakticky zhodné podmienky s domácimi študentmi. V ich štúdiu by pritom nebránila ani jazyková ani kultúrna bariéra. Ako pre agentúru SITA dodal v tejto súvislosti predseda AK Peter Návrat, na podobnom "modeli", ako je slovensko-český by sa mali školy otvárať aj voči ďalším zahraničným študentom. Predstavuje si pritom najmä jazykovo príbuzné, slovanské národy. Pre Poliakov, Ukrajincov, ale aj Bulharov, či iných uchádzačov by mali byť zabezpečené takmer rovnaké podmienky na štúdium, ako majú Slováci.
Návrat si uvedomuje, že väčšina občanov môže namietať, že by zahraniční vysokoškoláci mali byť platení z ich daní. "Treba však všetkým vysvetliť, že z príchodu študentov zo zahraničia budú mať prínos aj samotní slovenskí študenti," dodal. Svoje tvrdenie vysvetlil na príklade Českej republiky. Českým univerzitám sa totiž darí prilákať slovenských študentov, pričom vo veľkej konkurencii uspejú len tí najšikovnejší. Tak by to malo byť aj na Slovensku. Ak sa školy otvoria zahraničným študentom, tí môžu v konečnom dôsledku zvýšiť kvalitu vzdelávania. Pri veľkej konkurencii by sa totiž dostali len tí najlepší, ktorí by mohli podľa Návrata motivovať ostatných študentov k lepším výkonom.
S pripomienkou sa podľa predloženého materiálu stotožňuje aj minister školstva. Tvrdí, že táto pripomienka sa plne zhoduje so závermi všetkých stretnutí šéfov rezortov školstva v rámci bolonského procesu, ako aj závermi orgánov Európskej únie k Lisabonskému procesu v oblasti vysokého školstva. Rovnako podporuje aj návrh AK pre úpravu cezhraničného poskytovania vysokoškolského vzdelávania. Viaceré slovenské vysoké školy majú totiž záujem poskytovať vzdelávanie v zahraničí. Namiesto toho však zahraničné univerzity snažia preniknúť na slovenský trh. Podľa AK je potrebné nájsť vyvážený prístup, ktorý Slovensko viac otvorí konkurencii pri posilnení mechanizmov napomáhajúcich udržiavanie a zvyšovanie kvality.