BRATISLAVA. Zoznam základných potravín, na ktoré bude znížená DPH, sa bude podľa ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Richarda Takáča (Smer) ešte meniť. Povedal to v relácii Rádia Slovensko Sobotné dialógy.
„S predsedom vlády sme sa dohodli, že už teraz nebudeme do toho robiť žiadne zásahy, ale od 1. januára, keď začne znížená DPH na základné potraviny platiť, dáme dva–tri mesiace nejaký monitoring tohto celého a potom prídeme s nejakým návrhom úpravy základného zoznamu. Je tam napríklad taký nezmysel, ako rozdielna DPH na petržlen s vňaťou a bez vňate, prečo by tam nemohla byť rovnaká DPH,“ povedal Takáč.
Podľa neho je možné, že do zoznamu pribudnú aj vajíčka, ktoré momentálne v okruhu základných potravín nie sú.
Čaučík: Znížená DPH potraviny nezlacní
Zvýšenie sadzby DPH na knihy z 10 na 23 percent nie je podľa ministra téma. Ak príde k dohode v koalícii, daň na knihy môže byť aj nula percent, vyhlásil.
Konsolidačný balíček bude podľa neho zaradený do parlamentu možno už tento utorok alebo stredu.
Podpredseda KDH Marián Čaučík reagoval, že materiál mal byť kvalitne pripravený hneď na začiatku, a nie potom všetko meniť, pretože to dopadne ako pri novele Trestného zákona. Podľa neho postihne konsolidačný balíček najmä bežných ľudí a podnikateľov, ktorí sú základom ekonomiky štátu.
„My ich takto nepremyslene dusíme, nie je to dobre,“ zhodnotil.
Zároveň dodal, že znížená DPH na potraviny ich reálne nezlacní. „Potraviny budú musieť byť drahšie práve pre ten konsolidačný balíček, lebo tá cena sa tvorí z nákladov aj zo zisku a náklady sa obchodníkom zvýšia vďaka tomuto balíčku. Pridáva sa zároveň nová daň z finančných transakcií,“ poukázal Čaučík.

Post podpredsedu parlamentu patrí PS
V relácii hostia preberali aj tému odvolaného podpredsedu parlamentu Michala Šimečku. Vládna koalícia podľa Takáča nebude navrhovať kandidáta na podpredsedu Národnej rady. Čaká na návrh Progresívneho Slovenska ako najväčšej opozičnej strany.
"Čakáme na návrh opozície, najväčšej opozičnej strany Progresívneho Slovenska. My neberieme právo opozícii mať podpredsedu parlamentu," povedal Takáč.
Myslí si, že koalícia nebude mať problém ani v prípade, ak by sa opozícia dohodla na kandidátovi z inej opozičnej strany.
Čaučík zdôraznil, že KDH nebude navrhovať na post podpredsedu Národnej rady svojho kandidáta. "Post podpredsedu patrí PS ako najväčšej opozičnej strane," skonštatoval.
Poslanec zároveň vyzval koaličné strany, aby konečne zvolili predsedu parlamentu. "Ak to vládna koalícia nevie urobiť, tak pridajte hlasy nášmu kandidátovi a môžeme mať Františka Mikloška ako predsedu parlamentu," dodal.

Škody po povodniach dosiahnu 20 miliónov
Ďalšou z tém relácie boli povodne. Škody, ktoré ešte mestá a obce vyčísľujú, budú podľa ministra pôdohospodárstva na úrovni okolo 20 miliónov eur.
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová informovala v Poľsku premiéra Roberta Fica, že Európska únia poskytne Slovensku v súvislosti s povodňami miliardu eur. „Toto je fakt ten príklad, keď sa Európska únia stará o svojich občanov,“ vyzdvihol Takáč.
Táto suma sa podľa ministra použije na opravu škôd, ktoré spôsobili povodne, ale zároveň aj na vodozádržné opatrenia, ktoré majú do budúcnosti zabrániť zopakovaniu takejto situácie.
Zo strany poľnohospodárov nemá Takáč hlásené výrazné škody. „Zatiaľ najväčšie škody, ktoré náš rezort eviduje, sú najmä v lesných porastoch. Bavíme sa hlavne o Malých Karpatoch, ale škody sú aj v iných oblastiach. Ak by sa napríklad v Malých Karpatoch urobili vodozádržné opatrenia, ten nápor vody by nebol taký veľký,“ povedal Takáč.
Podľa neho vie agrorezort prísť veľmi rýchlo a operatívne s viacerými projektami.
KDH odmieta zásluhy vlády pri povodniach
Minister tiež vyhlásil, že Slovensko zvládlo povodne dobre v prvom rade preto, že „je tu vláda veľmi schopných ľudí, a nie amatérov.“
Podpredseda KDH Marián Čaučík to komentoval tým, že „toto je pravidelná a obohratá pesnička. Čakal som, že aspoň tu sa nepotrebujeme vymedziť, lebo to bola katastrofa, ktorá postihla, chvalabohu, len malú časť Slovenska a tie zrážky tu neboli také ako v Čechách a v iných krajinách".
Podľa neho nešlo o žiadne zásluhy súčasnej vlády. Ťažko sa tiež podľa neho vymedzovať voči susedným Čechám, pretože tie zvládli povodne výborne.
Problémom podľa neho bolo, že sme mali na Slovensku dva veľmi suché mesiace a potom naraz za štyri dni napadol štvormesačný úhrn zrážok na niektorých miestach.
Čaučík zdôraznil, že dôležitou prevenciou sú vodozádržné opatrenia, ktoré sa vo veľkom robili za vlády Ivety Radičovej a potom sa od nich, bohužiaľ, upustilo. Podľa neho sa k nim treba vrátiť v spolupráci so samosprávami.
Čaučík má obavu, či Slovensko bude vedieť miliardu z Európskej únie minúť, pretože aj v súčasnosti má naša krajina problémy s čerpaním európskych peňazí, ktoré je u nás zaťažené veľkou byrokraciou.