TRNAVA. Je niečo po desiatej a na ihrisko pred zaplnenými tribúnami vstupujú dva tímy. Vyše sedemnásťtisíc žiakov zo základných a stredných škôl skanduje, keď sa po tráve rozbiehajú známi influenceri ako speváčka a boxerka Dominika Mirgová, fitnestréner Jany Landl a futbalisti ako Michal Ďuriš, Erik Jendrišek či Lucia Haršányová.
Strieľať góly im pomáhajú aj malí futbalisti a futbalistky.
Tisíce detí a študentov na trnavský štadión pritiahol Deň rešpektu a športu.
Sľúbili im známe osobnosti i súťaže s možnosťou vyhrať zájazd do Miami, týždňový pobyt v Tatrách alebo poukazy do kina. Vyhrávajú triedy s najväčším množstvom slovenských vlajok alebo po otagovaní akcie na instagrame i najhlasnejší speváci hymny.
Heslo akcie Byť slušný je cool vidno na tričkách aj letákoch, opakovanie zaznieva z úst Jasminy Alagičovej a Marcela Forgáča, ktorí podujatie moderujú.
Pri otvorení s nimi na trávniku stoja aj organizátor Slavomír Krafčák či trnavský župan Jozef Viskupič. "Nikdy nezabudnite, že ak máte problém, vždy je niekto, kto vie pomôcť," prihovára sa župan deťom.
Podujatie má mládež motivovať k športu, upozorniť na dôležitosť prevencie šikanovania a kriminality.
"Akcia pritiahne žiakov k veciam, ktoré sú dôležité. Závisí od každej školy a učiteľa, ako sa k téme postaví. Neviem, či akcia sama osebe niečo zmení, aj keď je zaujímavá," povedal učiteľ Strednej športovej školy Jozefa Herdu v Trnave Peter Sokolovič.
Raper Majk Spirit či skupina IMT Smile, ktorých pôvodne organizátori účastníkom sľubovali, ešte minulý týždeň povedali, že neprídu.
Raper Pil C účasť odriekol tiež - odvoláva sa na spoločenský kontext na Slovensku. Organizátor ľuďom odkazuje, aby nepolarizovali, ale spájali.

Kým si futbalisti dávajú prestávku, na štadióne vystúpia umelci. Najprv si žiaci zaspievajú pieseň Kde si včera bol od David band. Štadiónom sa z úst 11- až 18-ročných ozýva text piesne: Kde si včera bol? Si zase ožratý.
Vystúpia aj Jan Bendig, speváčka Dominika Mirgová či študent Muzikálovej akadémie Irfan Jozef Varlík známy aj zo súťaže Československo má talent.
Program sprevádzali aj mladí tanečníci a tanečnice z Fearless Poprad.
Počas zápasu i vystúpení študenti posielajú na ihrisko svoje lietadlá z plagátov Byť slušný je cool. Množstvo študentov však venovalo väčší priestor rozhovorom na chodbách a pri záchodoch.
Minister v bráne
Raper Pil C, vlastný menom Lukáš Kajanovič, svoju účasť na podujatí nakoniec odmietol.
"Jednak som mal len hrať futbal a nie koncert, ako bolo prezentované. Taktiež, keď mi pred dvoma mesiacmi Egov manažér volal, že to bude super akcia pre detičky, nikto mi nespomenul, že v bráne bude minister za SNS. Je to v rozpore s mojou integritou obzvlášť v kontexte toho, čo sa deje v oblasti kultúry," vyjadril sa raper na svojom profile na instagrame.
V zápase si zahral minister športu za SNS Dušan Keketi. Organizátor v zložení tímu problém nevidí a zdôrazňuje, že na podujatiach, ktoré organizuje, sa politici nikdy nezúčastňovali.
"Keketiho by som nespomínal ako politika za nejakú stranu. Je deň športu a on je ministrom športu," povedal Krafčák s tým, že deti chcú akciou podnietiť aj k športovým aktivitám.
Ministerstvo prispelo organizátorom na kúpu tričiek a zabezpečenie akcie 40-tisíc eurami a prisľúbilo príspevok na akcie Integrácie aj v budúcnosti, dodáva organizátor. Na tričká prispievali aj rodičia účastníkov, každý študent zaplatil dve eurá.
Po pätnástich rokoch tentoraz akciu nezastrešovalo ministerstvo školstva, ale ministerstvo vnútra a ministerstvo cestovného ruchu a športu. "Tento rok nie, lebo sme podpísali memorandum priamo so zriaďovateľmi škôl," uvádza Krafčák.
So skladbou mal vystúpiť aj Majk Spirit, ktorý na sociálnych sieťach šíril v minulosti aj dezinformácie o covide alebo o klimatickej kríze, svoju účasť však napokon zrušil.
Krafčák hovorí, že pozývali mienkotvorných ľudí, ktorí pre mladú generáciu predstavujú vzor.
"Aby deti videli, že aj keď nemáme všetci rovnaký názor, vážime si seba navzájom a pristupujeme k sebe s pokorou," povedal pre denník SME. "Cez deti sa nám dospelým na Slovensku snažím odoslať odkaz, aby sme sa spájali. Ak to s mladou generáciou myslíme vážne, dajme im dobré vzory. Viac sa rešpektujme a začnime od seba, teraz hneď."
Čo najviac vlajok
Podujatie sprevádzali aj rôzne súťaže. Organizátori v pokynoch pre účastníkov avizovali, že ocenia sektor, ktorý najemotívnejšie zaspieva štátnu hymnu a prinesie si najväčší počet slovenských vlajok.

Učitelia sa pred príchodom na štadión zamýšľali aj nad zvolenými súťažami a tým, ako súvisí napríklad počet vlajok so šikanovaním.
"Kolegom sa zdalo, že sa vraciame do povinných záležitostí a mali so súťažami problém, pretože podľa nich sa má vzťah k vlastenectvu budovať pozitívnym spôsobom. Mne osobne to neprekáža" povedal učiteľ Sokolovič.
S devätnástimi vlajkami na trnavský štadión prišli aj žiaci zo Základnej školy Škultétyho v Nitre.
"Akcia môže mať na deti dobrý vplyv, pretože si samy môžu uvedomiť, že podobné problémy sa týkajú aj ich a nebudú sa o nich báť hovoriť so spolužiakmi či s učiteľmi," povedala učiteľka Lucia Štubňová.

Beata
Balogová
