SME

Fico chcel opozíciu ponížiť. Šimečka sa snažil, aby nepôsobil, že sa prišiel dohodnúť

Každý mal pre svojho voliča vlastný odkaz.

Lídri PS a KDH na stretnutí s premiérom Ficom. Autor: SME/Dávid Zimmermann

BRATISLAVA. Za okrúhlym stolom sedeli pár centimetrov od seba premiér Robert Fico zo Smeru a okrem iných aj jeho najsilnejší politický oponent Michal Šimečka z Progresívneho Slovenska.

K zdvorilému a skôr formálnemu podaniu rúk došlo len týždeň po tom, ako koalícia po sporných útokoch na Šimečku a jeho rodinu odvolala lídra opozície z funkcie podpredsedu parlamentu. Stalo sa to prvýkrát v dejinách samostatného Slovenska.

Šimečka sa aj pousmial, kým novinári politikov pred stretnutím natáčali. O viac ako hodinu neskôr postupne Šimečka, predseda KDH František Majerský a napokon premiér Fico referovali o výsledku stretnutia.

SkryťVypnúť reklamu

To sa podľa informácií SME nieslo vo formálnej a "pomerne vecnej" atmosfére.

Zdalo sa, že najmä Šimečka a Fico v skutočnosti nesedeli na rovnakom mítingu, lebo ich interpretácie, čo za zatvorenými dverami odznelo, sa líšili.

Denník SME odpovedá na päť najdôležitejších otázok, ktoré zo stretnutia vyplývajú.

1. Ako Fico vysvetlil, že chce rady od opozície, keď už má konsolidáciu naplánovanú?

Vládna koalícia a ministerstvo financií pripravujú konsolidáciu už od marca, opozíciu sa však Fico rozhodol prizvať na konzultáciu až v čase, keď jej podobu pred týždňom odobrila vláda.

Z Ficových vyjadrení po stretnutí vyplýva, že s opozičnými stranami ani teraz nemal v úmysle diskutovať ako s rovnocennými partnermi, ktorí by jej podobu mohli významnejšie ovplyvniť.

SkryťVypnúť reklamu

"Ja by som ich ku konsolidácii aj zavolal, ale dnes na stretnutí povedali, že oni majú ku konsolidácii inú filozofiu. Keď som sa opýtal na konkrétne opatrenia, habkali," tvrdil po stretnutí minister financií Ladislav Kamenický zo Smeru.

Premiér pritom priznal, že po zostavení návrhu viedol "náročné rokovania" vo vlastnej koalícii. Zapracovanie návrhov od opozície by podľa neho koaličnú dohodu ešte viac skomplikovalo.

Ukazuje to aj vyostrený spor medzi SNS a Hlasom, keď SNS aj potom, ako materiál prešiel vládou, stále lobuje za ďalšie zmeny.

Na otázku SME, ako sa dá náhlemu záujmu o rady opozície uveriť, keď prichádza tak neskoro, Fico odpovedal: "My vládneme a ja nemienim na nikoho prenášať zodpovednosť za vládnutie."

SkryťVypnúť reklamu

Hovoril, že považoval za správne osloviť opozíciu, či dodatočne nechce "niečím prispieť", ale PS ani KDH podľa neho neprišli s ničím konkrétnym.

Len niekoľko minút predtým, ako to pred novinármi vyslovil, stál na rovnakom mieste pred mikrofónmi šéf KDH Majerský s päťbodovým návrhom opatrení pre premiéra.

Rokovanie za okrúhlym stolom. Autor: TASR

2. Ako stretnutie využil Fico?

Čo presne chcel Fico zvolaním stretnutia dosiahnuť, vyplynulo z jeho prvých viet, keď prišiel rokovanie zhodnotiť.

Prvým odkazom pre jeho voličov bolo, že aj opozícia priznáva potrebu zlepšiť kondíciu verejných financií. "To, že páni prišli, je dôkaz, že si uvedomujú potrebu konsolidácie," povedal.

Druhý Ficov odkaz bol, že koalícia je napriek vnútorným nezhodám stále lepším správcom štátu než opozičné strany, ktoré podľa neho nepriniesli nič konkrétne.

SkryťVypnúť reklamu

"Ak to zhrniem, chcel som to počuť na vlastné uši, či sú ozaj takí nepripravení. Oni absolútne nevedia," vyhodnotil stretnutie Fico.

O stave vládnej koalície povedal, že v každej rodine sú hádky, ale " každý má každého rád".

Pôsobil umiernenejšie, odpovedal aj na otázky SME, čo robí len ojedinele s vysvetlením, že spolu s Denníkom N, portálom Aktuality a televíziou Markíza ide o "protivládne médiá".

K zástupcom Progresívneho Slovenska mal však aj expresívnejšie narážky. Brífing po vystúpeniach Šimečku a Majerského začal slovami: "Poďme od silných rečí do reality," a o prítomnom poslancovi PS a bývalom šéfovi Útvaru hodnoty za peniaze na ministerstve financií Štefanovi Kiššovi povedal, že sa na stretnutí až červenal.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam... Index newsletter: Čaká nás vyššia DPH a drahšie knihy nie sú jediný problém
Počúvajte v appke SME alebo cez Toldo, Apple, Spotify a RSS.

Hoci tvrdil, že opozícia podľa neho neprestavila konkrétne riešenia, neskôr niektoré sám menoval a vysvetľoval, prečo by s nimi nesúhlasil. Opisoval, že sú nedostatočné alebo sociálne nespravodlivé.

Spolu s Kamenickým PS aj KDH vyčítali, že ich návrhy by pokryli len zlomok z konsolidácie za 2,7 miliardy eur. V tomto duchu komentoval aj jeden z návrhov PS, aby si vládni politici znížili platy.

"Bol by to prd do Stromovky," zopakoval svoj obľúbený výrok premiér.

V pozvánke, ktorú lídri PS, SaS a KDH v pondelok od Fica dostali, stálo, že vláda privíta "akékoľvek konštruktívne návrhy týkajúce sa konsolidácie".

3. Bola chyba, že Šimečka na stretnutie prišiel?

Líder opozície si dal záležať, aby jeho účasť na stretnutí s premiérom nebola interpretovaná tak, že sa Progresívne Slovensko chystá podieľať na opatreniach a prijať tým zodpovednosť, ktorá náleží vládnym stranám.

SkryťVypnúť reklamu

V tomto duchu vystupovali Šimečka alebo jeho strana už v pondelok, potom v utorok ráno pred stretnutím a aj po jeho skončení.

Šimečka tvrdil, že by bolo chybou na stretnutie neprísť. Fico by podľa neho situáciu využil a tvrdil by, že PS odmietlo dialóg. "My mu na tento lep neskočíme," povedal.

Prijatie pozvánky obhajoval aj tým, že Fico s ním odmieta chodiť do diskusných relácií, preto chce využiť osobné stretnutie, aby mu pripomenul, aké sľuby pred voľbami dal voličom.

"Prijal som pozvanie vediac, že koalícia nemá záujem rokovať," vysvetľoval po stretnutí Šimečka. Ficovi navrhol, aby jasne opísal finálnu podobu konsolidácie, ktorá sa každý deň mení, a dodal, že sa ju od premiéra nedozvedel.

Fica tiež vyzval, aby našiel úspory na chode štátu. "Nech premiér povie, všetci ministri, nájdite úspory."

SkryťVypnúť reklamu

Tiež povedal, že predložili konkrétne opatrenia, na ktoré vraj premiér nereagoval tak, že by ich chcel využiť.

Načítavam... Vyššia DPH bola nevyhnutnosť a to je len začiatok (19. 9. 2024)
Počúvajte v appke SME alebo cez ToldoApple, Spotify a RSS.

Premiér si podľa účastníkov stretnutia vypočul návrhy, pri ktorých by na chode štát mohol ušetriť pol miliardy až miliardu eur.

PS navrhlo znížiť platy vládnym politikom, ktoré sa len nedávno výrazne zvyšovali. "Potom sa môžeme rozprávať o nejakých daniach," povedal Šimečka.

Konsolidácia je podľa neho o miliardu vyššia, než je nevyhnutné. Predpokladá, že si premiér vytvára rezervu na nápady koaličných strán.

Samotné stretnutie Šimečka komentoval tak, že PS sa nebude podieľať na "Ficovej drahote".

Účasťou odlíšil Progresívne Slovensko od strán, ktoré s politickými oponentmi odmietajú diskutovať, čo bol prístup, ktorý zvolili SaS, a so sloganom "s mafiou sa nevyjednáva" sa k nemu prihlásil aj nepozvaný Igor Matovič zo strany Slovensko.

SkryťVypnúť reklamu

PS chce do volieb rozšíriť svoju voličskú základňu a pristúpením na stretnutie s Ficom mohlo osloviť aj časť voličov Hlasu, ktorí v prieskumoch PS spomínajú ako svoju druhú či tretiu voľbu.

Líder PS sa zároveň snažil ukázať ako profesionálny politik, ktorý nekoná emotívne ani po útokoch premiéra na jeho rodinu.

"Nie som zatrpknutý. Mám zodpovednosť a nemám problém sa s predsedom vlády stretnúť. Je to moja práca, tu nejde o pocity," povedal Šimečka.

Pozvanie od premiéra je podľa SaS falošné. Autor: TASR

4. Ako vníma stretnutie KDH?

KDH prišlo na stretnutie s piatimi návrhmi opatrení. Presadzovalo zníženie počtu zamestnancov vo verejnom sektore o desať percent, zníženie výdavkov ministerstiev o desať percent, odpredanie desiatich percent štátneho majetku, zlepšenie výberu DPH a zvýšenie odvodu z hazardných hier o desať percent.

SkryťVypnúť reklamu

"Loptička je teraz na ich strane," hovorí Majerský. Hoci predseda KDH tvrdí, že stretnutie ku konsolidácii privítali, zároveň neočakával, že si Fico osvojí všetky navrhované opatrenia.

"Každá jedna výzva a predstavenie našich pohľadov má zmysel. Pre vládu aj pre občana," odpovedá Majerský na otázku, či potom stretnutie malo zmysel.

KDH sa z opozície najmenej výrazne vymedzuje proti prípadnej spolupráci so Smerom. Už v minulosti hnutie ešte pod vedením Pavla Hrušovského so Smerom presadilo do ústavy definíciu manželstva ako zväzku muža a ženy.

V tomto volebnom období pripravilo KDH legislatívu k medveďom, ktorú potom do parlamentu predkladal minister životného prostredia za SNS Tomáš Taraba, v júli zas hnutie po Ficovej výzve na výstavbu hrádze proti progresivizmu v ústave ponúklo koalícii osem návrhov na jej zmenu.

SkryťVypnúť reklamu

Majerský vtedy naznačoval, že tak chcú koalíciu len demaskovať, že sa k ich návrhom neprihlásia, lebo „ich úmysly vôbec nie sú úprimné a ich strany nikdy neboli hodnotové“.

5. Kedy bude jasné, aké vládne opatrenia budú platiť?

Fico chce, aby parlament prerokoval konsolidačné opatrenia čo najrýchlejšie, najlepšie ešte pred októbrovou schôdzou.

Vládu tlačí termín, lebo ministerstvo financií musí predložiť štátny rozpočet do parlamentu do 15. októbra. Konsolidácia už musí byť do rozpočtu zapracovaná.

Septembrová schôdza je pritom naplánovaná len do konca tohto týždňa. Návrhy ku konsolidácii, ktoré chce koalícia prerokovať opäť v skrátenom konaní, môže zaradiť ešte na aktuálne rokovanie parlamentu, prípadne zvolať novú schôdzu.

Premiér pripúšťa, že by v konsolidačnom balíčku ešte mohli zmeniť navrhované zvýšenie DPH za knihy z desiatich na dvadsaťtri percent či daň za ubytovanie.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  7. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  8. BENU otvorila v Košiciach lekáreň aj v Auparku
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 10 323
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 937
  3. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 435
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 342
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 036
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 105
  7. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 589
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 3 913
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Slovenská tenistka Mia Pohánková.

Šestnásťročná Mia Pohánková zdolala súperku, ktorá je rebríčkovo vyššie o 239 miest.


Angličan Luke Littler s trofejou pre víťaza MS v šípkach.

Profesionálna šípkarska organizácia zvyšuje odmeny.


Reuters
Futbalisti AC UNIZA.

Koniec AC UNIZA zamotá poradím v tabuľke.


Radosť slovenských reprezentantov po strelenom góle v prípravnom zápase Španielsko U21 - Slovensko U21.

Počas jednej sezóny prinesie divákom minimálne 140 priamych prenosov.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu