Predseda Hlasu Matúš Šutaj Eštok po zasadnutí predsedníctva strany. Zdroj: SME/DÁVID ZIMMERMANN
BRATISLAVA. Po až expresívnom naliehaní ministra práce Erika Tomáša z Hlasu, aby premiér Robert Fico zasiahol a urobil v koalícii poriadok, žiada riešenie sporov s SNS už aj najvyššie postavený predstaviteľ strany.
Predseda Hlasu Matúš Šutaj Eštok sa v utorok po prvý raz aj osobne pred kamerami a mikrofónmi médií vložil do už piaty deň trvajúcej roztržky medzi Hlasom a SNS, ktorá cez víkend prerástla do otvoreného súboja.
Predseda SNS sa v priamom prenose v TA3 v nedeľu snažil cez kritiku práce viacerých ministrov Hlasu vyjadriť výhrady k niektorým opatreniam z konsolidačného balíčka za 2,7 miliardy eur.
„Je čas, aby sa aj pán Danko posunul ďalej, prijal realitu politickej situácie a vrátil sa z pozície rozbíjača koalície späť do roly spoľahlivého koaličného partnera,“ vyhlásil Šutaj Eštok v utorok po zasadnutí predsedníctva strany.

Tomáš v pondelok zanietene hovoril o „podlom a zbabelom klamaní“ a o tom, že Dankovi „viac záleží na vlastnej funkcii než na ľuďoch“. Šutaj Eštok na druhý deň Dankovi odkázal, že SNS ako „síce dôležitá, ale najmenšia koaličná strana“ používa „klamlivé slová“ a „mylné domnienky, ktorými oslabuje a destabilizuje celú koalíciu“.
Aj predseda Hlasu sa obracia na premiéra, aby zvolal stretnutie koaličných lídrov, aby najneskôr do konca roka „vyriešili všetky témy a problémy, ktoré pred sebou koalícia už nejaký čas tlačí“.
Okrem päť mesiacov nevyriešeného sporu o predsedu parlamentu Danko spája podporu trinástych dôchodkov so zachovaním rodičovského dôchodku, ktorý sa má však podľa predloženého konsolidačného balíčka meniť.

„Ak také stretnutie nebude úspešné, chcem sa opýtať verejne Andreja Danka, aký význam má koalícia, kde neplatia elementárne dohody, ktorá nevie presadzovať zákony na pomoc ľuďom,“ povedal Šutaj Eštok.
Premiér Fico, ktorý sa po Dankovi v piatok pridal k otvorenej kritike ministerky zdravotníctva z Hlasu Zuzany Dolinkovej, sa v utorok vyjadril k sporom v koalícii iba stroho. „V každej rodine sú hádky, každý má rád každého,“ povedal.
Premiér Fico reagoval na situáciu v koalícii ako na bežnú. Autor: TASR
Spory majú od začiatku
SNS sa dostáva do sporov s Hlasom od vzniku koalície. Danko sa už pri skladaní koalície sťažoval, že vtedajší predseda Hlasu Peter Pellegrini s ním nekomunikuje priamo, ale len cez predsedu Smeru Fica.
V období prezidentskej kampane Danko adresoval kandidujúcemu Pellegrinimu sériu urážlivých komentárov, keď sa napríklad pýtal, kto bude po jeho prípadnom zvolení prvá dáma.
SNS si zároveň začala nárokovať kreslo predsedu parlamentu pre Danka, v prípade, že sa Pellegrini stane prezidentom, hoci koaličná zmluva funkciu prisudzuje Hlasu.
Až krátko pred druhým kolom prezidentských volieb SNS napokon Pellegriniho v kandidatúre podporila, čo neskôr využívala ako argument, prečo by mal Hlas prepustiť funkciu šéfa parlamentu Dankovi.
Ďalším argumentom bolo to, že sa Pellegriniho zvolením zmenila mocenská rovnováha v koalícii.
Ani tieto udalosti z prvého polroka však nevyvolali taký verejný spor, aký SNS zvádza s Hlasom po predstavení konsolidačných opatrení. Danko začal výraznejšie kritizovať Hlas za to, že traja poslanci strany nepodporili odvolanie lídra opozície Michala Šimečku z PS z funkcie podpredsedu parlamentu.

Nespokojnosť s Hlasom Danko vygradoval potom, ako v piatok Fico vyslovil ultimátum pre Dolinkovú, keďže v čase nutnej konsolidácie štátneho rozpočtu patria výdavky na zdravotníctvo k najväčším.
„Dokedy budeme nalievať peniaze do zdravotníctva, ak tam stále nevidíme nejaký efekt?“ pýtal sa Fico.
Ministerka podľa Fica musí povedať, čo ide robiť. „Ak to ministerka zdravotníctva nezvládne, musí to zvládnuť niekto iný,“ naznačil Fico prvýkrát aj možnú výmenu jedného z ministrov v jeho štvrtej vláde.
Danko potom rozšíril kritiku na ďalších ministrov Hlasu. O ministerke hospodárstva Denise Sakovej povedal, že nezvládla „energopomoc“ a ohradil sa aj voči ministrovi práce Erikovi Tomášovi, ktorý vraj „tvrdohlavo presadil trinásty dôchodok a tlačí na zrušenie rodičovského príspevku“, čo Danko nepodporuje.
Cez víkend sa voči Dankovi ohradili viacerí predstavitelia Hlasu, najostrejšie však v pondelok minister Tomáš, ktorý Dankovi odkázal, že „podlo klame“, keď tvrdí, že on chcel meniť rodičovský dôchodok, lebo na tom sa dohodli zástupcovia všetkých troch koaličných strán.
Popoludní v rovnaký deň Danko nazval Tomášove výroky „tupým klamstvom“. Večer do sporu vstúpil aj bývalý predseda Hlasu Pellegrini.
Z pozície prezidenta sa z New Yorku Danka pýtal, či chce povaliť vládu, a upozornil ho, že „nemá mandát na udávanie tónu slovenskej politiky".
Danko: Ak to Hlasu pomôže, vzdám sa funkcie
SNS ako reakciu na dianie v koalícii najskôr tlačovú besedu „k vnútropolitickej situácii“ zvolala o pol tretej popoludní, neskôr ju presunula na 14. hodinu, no napokon Andrej Danko vystúpil až o pol šiestej.
Posunula ju po tom, ako Hlas oznámil, že sa po svojom predsedníctve vyjadrí až o 16. hodine popoludní.
Danko tvrdí, že môže zostať aj bez štátnej funkcie, ak to pomôže koalícii či Hlasu. „Ak to pomôže, Andrej Danko nemusí byť ani podpredseda parlamentu,“ vyhlásil. Nepovedal však, že sa funkcie vzdáva, len, že ju ponúka.

Napriek výzvam, nech už skončí „mediálne pingpongovanie“, predseda SNS pokračoval napríklad v kritike Dolinkovej.
Skritizoval aj prezidenta Pellegriniho, ktorý sa v pondelok z pracovnej cesty v New Yorku zastal svojej niekdajšej strany Hlas a vyhlásil, že nerozumie, či ide predsedovi SNS „o destabilizáciu Slovenska, o rozpad koalície“.
„Verím, že to bolo možno len v stave, ktorý nie je bežný pre nášho prezidenta,“ rečnil utorok Danko s tým, že „možno chlapci trochu popili“. Tiež povedal, že si vyprosí, aby „prezident zasahoval do koaličného boja“.
Danko tvrdí, že je ochotný obetovať svoj post podpredsedu parlamentu, ak to pomôže koalícii. Autor: TASR

Beata
Balogová
