Ministerka zdravotníctva hrá o čas. Autor: SME/Dávid Zimmermann
BRATISLAVA. Prišla vchodom, ktorým sa vyhla novinárom. Očakávaný materiál o záchrane zdravotníctva, ktorý mala v stredu predstaviť vláde, nakoniec nezverejnila.
Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková z Hlasu po stredajšom rokovaní vlády povedala len toľko, že jej analýzu, ako vyriešiť najväčšie problémy zdravotníctva, najskôr prerokuje koaličná rada a až potom vláda. Možno už na budúci týždeň.
Dolinková hrá o čas. Musí presvedčiť najmä premiéra Roberta Fica zo Smeru, ale aj koaličnú SNS na čele s Andrejom Dankom, že pozná recept, ako odvrátiť hroziaci kolaps nemocníc.

Očakávajú sa výpovede lekárov zo služieb v nemocniciach a niekoľkomiliónové sankcie od Európskej komisie za to, že slovenské štátne nemocnice neplatia načas faktúry.
Fico minulý piatok povedal, že "ak to ministerka nezvládne, zvládne to niekto iný“. V kuloároch sa už medzičasom živo diskutuje, kto ju nahradí.
V článku sa dočítate
- prečo Dolinková nezverejnila materiál o ozdravných opatreniach,
- ako reagovala na kritiku Fica a Danka,
- čo si myslí o svojom odvolaní.
Na Fica vraj nereagovala
"Materiál, ktorý sme mali pripraviť za ministerstvo zdravotníctva k vybraným opatreniam, bude predložený na ďalšiu schôdzu vlády," povedala Dolinková po rokovaní vlády.
Koaličná rada, ktorá má ozdravovacie opatrenia vidieť prvá, by mala zasadať do konca tohto týždňa. Ak ho odobrí, tak zrejme s úpravami.
Dolinková nevedela povedať termín, ale hovorí, že zasadnutie kabinetu bude potom celé venované len zdravotníctvu.
Výpovede lekárov zo služieb v nemocnici sú reakciou odborov na to, že vláda im nechce zvýšiť medziročne platy takmer o desať percent, ako si dohodli v memorande s vládou Eduarda Hegera (vtedy OĽaNO) v roku 2022. Aby dokázala konsolidovať štátny rozpočet, navrhla zvýšenie len o tri percentá.

Hoci je Dolinková ministerka zdravotníctva, so šéfom Lekárskeho odborového združenia Petrom Visolajským sa v utorok stretol len šéf Hlasu Matúš Šutaj Eštok.
"Pán Visolajský si vyžiadal stretnutie s predsedom strany," odpovedala na otázku, prečo na stretnutí nebola. Aj ona sa chce s Visolajským stretnúť. Na otázku, kedy by sa to mohlo stať, odpovedala: "To ja neviem. To určí pán predseda (Visolajský) podľa jeho kalendára."
"Pani ministerka nás neoslovila, my sme pripravení," reagoval na jej slová šéf lekárskych odborárov.
Dolinková v stredu odmietla spresniť aj to, ako chce odvrátiť hroziacu 800-tisícovú pokutu a niekoľkomiliónové penále od Európskej komisie za to, že nemocnice už najmenej deväť rokov neplatia faktúry do 60, ale niekedy až do do 397 dní.
Porušujú tým smernicu Európskej únie o oneskorených platbách. Povedala len, že je to tiež súčasťou analýzy.
Menej tajnostkársky bol minulý týždeň Fico, ktorý chce, aby sa z nemocníc stali akciové spoločnosti. Za vlády Ivety Radičovej (SDKÚ) v roku 2011 pritom svoju kampaň postavil na odpore proti takémuto kroku.
Ani otázku, čo chce robiť s opakovane sa zadlžujúcou Všeobecnou zdravotnou poisťovňou, si s Ficom napriek jeho predchádzajúcej kritike, v stredu nevyjasnili, povedala Dolinková.
"Bod reakcia ministerky Dolinkovej na premiéra Roberta Fica nebol predmetom rokovania vlády," odbila ministerka novinársku otázku. Ministerstvo je stopercentným akcionárom VšZP, jej strata ku koncu júna dosiahla takmer 50 miliónov eur.
Ešte viac ako premiér kritizuje Dolinkovú šéf SNS Andrej Danko. "Pani Dolinková si musí vyhrnúť rukávy. Stačilo recepcií a treba začať makať,“ povedal minulý piatok v narážke na záľubu ministerky vo vlastnej prezentácii.
"Ak bude mať pán Danko potrebu vysvetliť niektoré veci, ktoré sú preňho nezrozumiteľné alebo na ktoré máme iné názory, som k dispozícii," odbila v stredu jeho kritiku. Ani s ním vraj o výhradách nehovorila.
Dolinková: Nemám krištáľovú guľu
Kritika Dolinkovej od dvoch z troch koaličných partnerov vyvoláva otázku, dokedy vo funkcii vydrží.
"Neviem vám odpovedať. Nemám krištáľovú guľu. Nemám žiadne indície, že by som mohla byť odvolaná," hovorila po stredajšom zasadnutí vlády.
V kuloároch sa už niekoľko mesiacov hovorí o jej nástupcovi, v zásade sú dvaja preferovaní kandidáti.
Smer by chcel za ministerku podľa informácií SME šéfku Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici Miriam Lapuníkovú. V nej Fica po atentáte operovali.
Lapuníková má okrem toho nadštandardný vzťah so šéfom parlamentného zdravotníckeho výboru Vladimírom Balážom zo Smeru.
Zároveň je jedinou riaditeľkou z veľkých univerzitných a fakultných nemocníc, ktorá je vo funkcii od roku 2017 a neodvolali ju ani za dvoch vlád OĽaNO.
V roku 2014 však bola vo výberovej komisii na predraženú stravu v Rooseveltovej nemocnici. Jej vtedajšieho šéfa Baláža za tender potom odvolal minister zdravotníctva Viliam Čislák (Smer).

Lapuníková pre SME nechcela komentovať jej možnú nomináciu na ministerku. Hovorí, že zatiaľ žiadnu ponuku nedostala.
Ak vo výbere preváži voľba Hlasu, ministrom by sa mohol stať šéf Nemocnice sv. Michala Ladislav Kužela. Kužela by podľa informácií SME vyhovoval aj finančnej skupine Penta. V roku 2006 kandidoval do parlamentu za stranu Nádej, ktorú podľa spisu Gorila založil bývalý partner Penty Jaroslav Haščák.
Ani Kužela nechcel nijako komentovať informácie o možnej nominácii na ministra. V roku 2015 si o ňom ako o adeptovi na ministra písal dnes už odsúdený podnikateľ Marian Kočner s vtedajším šéfom Národného onkologického ústavu Jozefom Dolinským.
Posledné dni však zaznieva z prostredia Hlasu ešte ďalšie meno - Michal Štofko. Je to Dolinkovej štátny tajomník a je považovaný za zdravotníckeho technokrata.
V minulosti mal firmu so zdravotníckym analytikom Martinom Smatanom, ktorý pracoval pre niekdajšieho ministra zdravotníctva za Smer Tomáša Druckera. Aj Drucker je teraz v Hlase ako Dolinková.
Hoci je oficiálne ministrom školstva, na otázky zdravotníctva má v strane podľa informácií SME stále nemalý vplyv. Štofko pre SME povedal, že zatiaľ ponuku nedostal a naznačil, že ani nemá ambíciu byť ministrom.

Beata
Balogová
