BRATISLAVA. Vláda po atentáte na Roberta Fica avizovala, že bude mať nulovú toleranciu voči ľuďom schvaľujúcim tento čin na sociálnych sieťach.
Polícia mala na stole už krátko po atentáte desiatky prípadov schvaľovania atentátu, nenávistných prejavov či vyhrážania sa.
Používatelia sociálnych sietí sa však v digitálnom priestore nemusia dostať len do problémov so zákonom, ale aj so samotnými platformami. A to aj v prípade, že chcú o čine, ktorý bol medzičasom preklasifikovaný na teroristický útok, diskutovať vecne a konštruktívne.
Reč je najmä o sociálnych sieťach Facebook, Instagram a Threads, ktoré prevádzkuje americká spoločnosť Meta Marka Zuckerberga. Dôvodom je kombinácia jej špecifických interných pravidiel a dlhodobo známe nedostatky v oblasti moderovania obsahu.
Diskusia je povolená, no má úskalia
Krátko po atentáte na premiéra Meta tento útok interne vyhodnotila ako takzvanú „udalosť porušujúcu pravidlá“. V praxi to znamená, že oveľa prísnejšie posudzuje používateľský obsah týkajúci sa danej témy, potvrdila spoločnosť pre denník SME.

Na jej platformách preto nemôžete vyzdvihovať čin strelca Juraja C., vyjadrovať mu podporu alebo ho zastupovať, napríklad tým, že mu vytvoríte fanúšikovský profil.
Prevádzkovateľ siete môže v takých prípadoch pristúpiť k zmazaniu predmetného obsahu či dokonca k úplnému zrušeniu vášho účtu.
Vzhľadom na oveľa citlivejší prístup Mety k podobným udalostiam a na jej nedostatky v oblasti moderovania obsahu sa však musíte mať na pozore aj v prípade, že atentát neschvaľujete, no chcete o ňom na sieťach diskutovať.
Vo všeobecnosti platí, že by ste sa mali vyjadrovať jednoznačným spôsobom – z príspevkov a komentárov by čitateľ nemal nadobudnúť mylný dojem, že s konaním strelca súhlasíte.