Žiadosti o finančnú pomoc a podporu sú bežnou súčasťou života mnohých ľudí. Rodičia detí so zdravotným znevýhodnením, prehliadané sociálne skupiny či ľudia, ktorí sa náhle ocitli v náročnej životnej situácii, často nemajú inú možnosť ako žiadať o podporu širokú verejnosť.
Veľmi často tieto zbierky prebiehajú prostredníctvom darcovských portálov, ktoré na jednej strane žiadateľom zabezpečia istý servis a darcom dávajú záruku pravosti. Každú výzvu totiž na základe lekárskych správ, potvrdení o hmotnej núdzi a iných dokumentoch schvaľuje garant.
Mnoho ľudí však zbierky vytvára svojpomocne, prostredníctvom vlastných občianskych združení alebo ako pomoc pre priateľov v akútnej núdzi. Na ich propagáciu a šírenie sa najčastejšie používajú sociálne siete. Podobne však zbierky vytvárajú aj špekulanti a podvodníci. Na čo si dať pozor a ako rozpoznať podvodnú zbierku?
Všímajte si, čo sa vo výzve dozviete
Netransparentné alebo podvodné zbierky majú často nekonkrétny a veľmi všeobecný text. Nedá sa z nich dozvedieť, na aký konkrétny účel budú vyzbierané peniaze použité, aká je výsledná požadovaná suma ani ako dlho bude zbierka trvať.
Naopak, dobrým znakom sú konkrétnosti a detaily. Ak napríklad ide o zbierku na liečbu pre chorého, žiadateľ by mal čo najpresnejšie uviesť, prečo treba absolvovať práve tento typ liečby alebo rehabilitácie. Namieste je aj uviesť, kde by túto liečbu chcel podstúpiť.
To isté platí, ak ide napríklad o finančnú zbierku na kúpu špeciálnej pomôcky, vozidla alebo na preklenutie náročného životného obdobia pri strate zamestnania, nešťastia v rodine, strate živiteľa rodiny. Prispievatelia majú právo vedieť, či ide o vyplatenie dlžoby, štúdia pre deti, alebo živobytie pre rodinu, ktorá sa náhle ocitla mimo systému pomoci.
Skúste si overiť informácie zo zbierky
Ak zbierku organizuje právnická osoba, napríklad občianske združenie, je vhodné pozrieť sa na ich webové stránky alebo na otvorené profily na sociálnych sieťach. Má ich väčšina ľudí, ktorí sa zbierkami pokúšajú zlepšiť zdravotnú situáciu svojich detí so zdravotným znevýhodnením.
Pri podvodných zbierka ide často o prázdne alebo chaotické a neprehľadné stránky bez ďalších informácií, výročných správ alebo iných dokumentov. Ak zbierka prebieha iba na sociálnych sieťach, zdieľajú ju nedôveryhodné profily.
Znakom podvodných zbierok je aj neochota ich aktérov odpovedať na priame otázky. Ak sa organizátora spýtate, na čo konkrétne budú peniaze použité a on vám nevie odpovedať alebo je slovne agresívny, nie je to dobré znamenia.
Sledujte jazyk, akým sa zbierka prihovára
Keďže cieľom podvodných zbierok je vyzbieranie čo najvyššej sumy v čo najkratšom čase, ich pracovným nástrojom je útočenie na emócie prispievateľov. V neetických zbierkach sa objavujú vybičované emócie, expresívny slovník, fotografie plačúcich a trpiacich ľudí.
Text často vytvára dojem tlaku napríklad formuláciami ako: Jediná nádej, posledná šanca, iba vy môžete pomôcť a podobne.
Časté je používanie rôznych emotikonov, ako sú plačúce tváre, ale aj srdiečka, štvorlístky a fotografií, ktoré zachytávajú ľudí v nedôstojných situáciách.
Pozriete sa, kam smerujú peniaze
Ak si žiadateľ dáva posielať peniaze na bežný účet, nie je to dobré znamenie. Najmä ak ide o zbierku bez konkrétneho časového obmedzenia alebo ak ide o zbierku, ktorá nekonkretizuje, na čo sa peniaze zbierajú. Na bežnom účte nie je možné nijako sledovať, kam boli peniaze presmerované.
Pre jednoduchšiu overiteľnosť je vhodné, ak zbierka používa transparentný účet, na ktorom sa dá sledovať, kedy a ako boli peniaze použité.
Žiadatelia o pomoc by na transparentnom účte mali jasne uvádzať, koľko peňazí z účtu vybrali a na čo ich použili.

Beata
Balogová
