CEDAR RAPIDS. Slovenský prezident Peter Pellegrini pricestoval vo štvrtok do mesta Cedar Rapids v americkom štáte Iowa, kde sa večer miestneho času stretol v Národnom českom a slovenskom múzeu a knižnici so zástupcami miestnej komunity Slovákov a Čechov.
Slovenský poklad v Amerike
Prezident si prezrel knižnicu rímskokatolíckeho kňaza, národného buditeľa a prvého predsedu Slovenskej ligy v Amerike Štefana Furdeka a otvoril výstavu fotografií slovenských krojov, ktoré zhotovil fotograf Martin Machaj, informuje osobitný spravodajca TASR.
Ako uviedlo Národné české a slovenské múzeum a knižnica, rodák s Trstenej Štefan Furdek je považovaný za najvýznamnejšiu osobnosť amerických Slovákov na prelome 19. a 20. storočia.
Jeho knižnica obsahuje najväčšiu zbierku slovenských kníh, tlače a dokumentov v Severnej Amerike.
Špeciálna zbierka je súčasťou akvizície knižnice ďalšieho kňaza, Matúša Jankolu, ktorý v USA v roku 1909 založil so schválením pápeža Pia X. slovenskú Kongregáciu sestier sv. Cyrila a Metoda.
"Je to skutočný skvost, je to náš spoločný slovensko-americký národný poklad," povedal v príhovore na adresu knižnice Pellegrini, pričom vyzdvihol jej kultúrny a vzdelávací význam. Podľa neho tvorí významnú súčasť kultúrnej diplomacie Slovenska.
Ako dar inštitúcii priniesol prezident mužský kroj z Očovej, bude to podľa neho už 69. kroj v jej zbierke.
Obrázky krojov prezentované na výstave sú najmä z regiónov, z ktorých väčšina Slovákov v 19. a v 20 storočí odchádzala do Ameriky. Podľa prezidentskej kancelárie tak majú potomkovia amerických Slovákov možnosť obnoviť si kontakty so svojimi koreňmi.
Vrcholom Pellegriniho návštevy v Cedar Rapids bude piatkové odhalenie nového orloja na zrenovovanej hodinovej veži v štýle historických hodín na pražskej Staromestskej radnici. Orloj odhalí spoločne s českým prezidentom Petrom Pavlom.
Blanár presadzoval diplomatické riešenia konfliktov
V USA sa nachádza aj minister zahraničných vecí Juraj Blanár, ktorý vystúpil vo štvrtok na zasadnutí šéfov diplomacií neformálneho združenia Skupiny priateľov mediácie, ktorému v New Yorku predsedalo Turecko spolu s Fínskom.
Šéf slovenskej diplomacie považuje diskusiu v podobných formátoch a význam mediácie za kľúčovú iniciatívu v snahe predchádzania konfliktov a hľadaní porozumenia medzi štátmi.
"Skúsenosti a rovnako aktuálna situácia sú dôkazom toho, že práve na dialóg a diplomatické rokovania by sa mal klásť omnoho väčší dôraz," uviedol Blanár a vyzdvihol stretnutie zamerané najmä na posilnenie mediácie v súvislosti s prebiehajúcimi krízami vo svete.
O obchode s Latinskou Amerikou
Ministri zahraničných vecí pokračovali ďalej na rokovaní Európskej únie so Spoločenstvom krajín Latinskej Ameriky a Karibiku (CELAC) v rozšírenom formáte.
Význam tohto teritória zadefinovala vláda vo svojom aktuálnom programovom vyhlásení a záujem o nadviazanie užšej vzájomne prospešnej spolupráce potvrdil partnerom na stretnutí tiež šéf slovenskej diplomacie:
"Posilňujeme ekonomickú diplomaciu v indopacifickom priestore a chceme zintenzívniť partnerstvo s krajinami Globálneho juhu, medzi ktoré patria aj mnohé štáty Spoločenstva krajín Latinskej Ameriky a Karibiku."
Minister Blanár ocenil aktivity Únie s týmto strategicky dôležitým regiónom, v ktorom je EÚ najväčším investorom a tretím najväčším obchodným partnerom.
V tejto súvislosti zároveň avizoval plánované pracovné cesty do tejto oblasti na najvyššej vládnej úrovni so zástupcami slovenských firiem.