Rúry vymenili ako mali, zistila pre šéfa trenčianskej nemocnice Michala Plesníka firma, ktorej majiteľa spomína spis Gorila. Za analýzu zaplatil takmer pätnásťtisíc eur. Čo na to hovorí nebezpečná baktéria legionella z rúr trenčianskej nemocnice, sa redakcii zistiť nepodarilo.
Export vojenského materiálu na Ukrajinu za rok od parlamentných volieb prekročil 122 miliónov eur, hoci podľa Roberta Fica nemal ísť k východným susedom ani náboj. Slovensko mesačne posiela na pomoc Ukrajine vojenské potreby za 22 miliónov eur. Ficova vláda tak už prekonala aj éru premiéra Ľudovíta Ódora.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Tender na rúry v trenčianskej nemocnici analyzovala firma človeka z Gorily
- Ani náboj na Ukrajinu, hovoril. Za Fica IV odišli zbrane za vyše sto miliónov eur
- Tonové bomby a mesiace operácií. Ako Izrael ochromil Hizballáh a zabil jeho vodcu
- Milióny nestačili, manažéri Volva z Košíc nepoletia. U Ráža majú záhadný plán B
- Trhá obranu, také čísla nemal ani Messi. Slovan preverí najnebezpečnejší útočník sveta
- Časti saharskej púšte ozeleneli. Môže za to nezvyčajná zmena
Tender na rúry v trenčianskej nemocnici analyzovala firma človeka z Gorily

Analýzu, či firma Camase vymenila teplovodné potrubia, tak ako to stálo v koncesnej zmluve, robila pre Fakultnú nemocnicu Trenčín firma jedného z aktérov spisu SIS Gorila. Žiadny rozpor nenašla. Spolumajiteľom a konateľom firmy Grant Thornton Advisory je Peter Vlasatý.
V Gorile sa píše, že Vlasatý ako člen privatizačnej komisie ministerstva hospodárstva za druhej vlády Mikuláša Dzurindu prijal od Penty úplatok za to, že hlasoval v prospech ponuky finančnej skupiny na kúpu bratislavského letiska. Vlasatý to popiera. Privatizáciu letiska sporne zastavila prvá vláda Roberta Fica.
Trenčianska nemocnica neodpovedala na otázku, ako vybrala firmu Grant Thornton Advisory, aby jej urobila analýzu. Známe je len to, že si ju dal urobiť šéf nemocnice Michal Plesník, ktorého do funkcie vymenovala vlani ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková.
Výsledkom analýzy je, že modernizácia kotolne aj výmeny teplovodných potrubí v trenčianskej nemocnici je v zhode s koncesnou zmluvou s firmou Camase. Verdikt firmy Grant Thorton Advisory je tak v rozpore s odborným posudkom o výmene potrubí, ktorý si dal urobiť Plesníkov predchodca Tomáš Janík.
Ani náboj na Ukrajinu, hovoril. Za Fica IV odišli zbrane za vyše sto miliónov eur

Len za prvých osem mesiacov Ficovej vlády odišli zo Slovenska na Ukrajinu zbrane, munícia či iný vojenský materiál v hodnote aspoň 122 miliónov eur. Predseda Smeru Robert Fico pritom zásadnú časť predvolebnej kampane v rokoch 2022 a 2023 postavil na tvrdení, že zo Slovenska už na Ukrajinu nepošle „ani náboj,“ ak sa Smer dostane do vlády.
Od volieb prešiel rok a Fico už aj pred nimi vedel, že v skladoch armády zostalo len obmedzené množstvo vojenského materiálu. Od nástupu koalície Smer, Hlas a SNS k moci sa zo Slovenska každý mesiac vyváža na Ukrajinu vojenský materiál v priemernej hodnote aspoň 22 miliónov eur. Skutočné čísla sú s istotou ešte vyššie, keďže ide o údaje len do júla 2024.
Ak by chcel skutočne v duchu volaní po mieri zastaviť export na Ukrajinu, musel by obmedziť alebo úplne zastaviť komerčný vývoz zbraní. To sa však nestalo. Snahou o dodržanie predvolebných sľubov by vyvolal „vojnu“ doma a silné poníženie Slovenska pred svojimi spojencami. A dostal by sa do konfliktu so zbrojárskym priemyslom.
K teritoriálnej integrite Ukrajiny sa naposledy za vládu prihlásil aj Ficov minister zahraničných vecí Juraj Blanár v OSN. Premiér pritom dlhodobo označuje mierový plán Ukrajiny žiadajúci vrátenie území Ruskom za naivný s dôvetkom: „Nemáme IQ dreveného vláčika.“
- Rok Fica: Ešte predtým, než sa ujal moci, budoval pre svojich voličov falošnú realitu: Musí sa vrátiť, aby pomohol mieru, lebo Západ profituje z toho, že sa vyvražďujú slovanskí bratia. Musí zastaviť liberálny útok na slovenskú identitu a rodinné hodnoty. Dnes celý štátny aparát funguje okolo tejto falošnej reality, píše šéfredaktorka Beata Balogová.
V krátkosti z domova:
- Zber výpovedí lekárov: V prípade, že návrh konsolidačných opatrení parlament schváli, Lekárske odborové združenie začne so zberom výpovedí lekárov. Predseda lekárskych odborárov Peter Visolajský to uviedol v reakcii na posunutie konsolidačného balíčka do druhého čítania. Navrhované konsolidačné opatrenia v zdravotníctve sa týkajú spomalenia valorizácie platov zdravotníkov.
- Referendum o skrátení mandátu vlády: Mimoparlamentná strana Demokrati začína zbierať podpisy na vyhlásenie referenda o skrátení volebného obdobia súčasnej vlády Roberta Fica. Podľa Demokratov je načase reflektovať na dopyt zo strany verejnosti, ktorá nesúhlasí s krokmi súčasnej vlády.
- Súd v kauze vraždy Valka odložili: Očakávaný súdny proces v kauze vraždy prominentného právnika Ernesta Valka sa opäť odsúva. Obžalovaný Jozef Radič totiž podal proti obžalobe námietku, ktorú Krajský súd v Bratislave na poslednú chvíľu vyhodnotil ako opodstatnenú. Proces s údajným strelcom sa mal začať po štrnástich rokoch.
Tonové bomby a mesiace operácií. Ako Izrael ochromil Hizballáh a zabil jeho vodcu

Na verejnosti sa Hasan Nasralláh, líder libanonského militantného hnutia a aj politickej strany Hizballáh, posledné roky vôbec neobjavoval. Dlho sa obával práve útoku úhlavného nepriateľa – Izraela.
V piatok pri západe slnka však južnou časťou libanonského Bejrútu otriasla séria masívnych výbuchov, ktoré zrovnali so zemou štyri budovy a s nimi aj veliteľstvo Hizballáhu v podzemí. Pri útoku zahynul nielen samotný Nasralláh, ale aj veliteľ južného frontu vojenského krídla hnutia Alí Karakí či generál iránskych revolučných gárd.
V nedeľu zase Izrael oznámil, že v sobotu zabili aj Nabíla Kaúka, zástupcu šéfa ústrednej rady Hizballáhu. Za posledný rok zahynulo pri izraelských útokoch viacero predstaviteľov vedenia Hizballáhu.
Mesiace chystané operácie môžu nielen výrazne oslabiť proiránske hnutie v Libanone, ktoré po útoku Hamasu na Izrael ostreľovalo najmä sever Izraela. Posilniť tiež môžu postavenie samotného izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, ktorý čelí medzinárodnej kritike za množstvo civilných obetí pri izraelskej invázii v Pásme Gazy.
- Hroziaca invázia do Libanonu: Konflikt na Blízkom východe aktuálne sprevádzajú dva typy informácií. Jedným je priebežné volanie po prímerí, druhým rastúca pravdepodobnosť, že Izrael po leteckých útokoch na ciele v južnom Libanone podnikne aj pozemnú inváziu do krajiny.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Koniec Vuhledaru sa blíži: Situácia vo Vuhledare na východe Ukrajiny eskaluje. Podľa ukrajinských zdrojov a ruských provojnových blogerov sa ho Rusi snažia obkľúčiť. Banícke mesto, ktoré Ukrajinci bránia pred mohutnými ruskými útokmi v podstate od začiatku vojny, má pritom strategický význam.
- Ruský postup na východe: Rusko tvrdí, že jeho sily obsadili obec Marynivka v Doneckej oblasti. Agentúra Reuters poznamenala, že správu nebola schopná nezávisle overiť. Ruské ministerstvo spomenulo aj dobytie mesta Ukrajinsk. Rusi tiež hlásia dobytie obce Makijivka v Luhanskej oblasti, podľa Kyjeva chystajú nové útočné operácie.
- Útok na zdravotnícke zariadenie: Ruská armáda podnikla tri vzdušné údery s použitím dronov Šáhid a poškodila dve nemocnice a susedné obytné bloky v meste Sumy. Útok si vyžiadal deväť ľudských životov, ďalších 21 ľudí utrpelo zranenia.
V krátkosti zo sveta:
- Piráti opustia vládu: Aktuálna roztržka v českej vládnej koalícii vyústi do odchodu Pirátov z vlády, oznámil odchádzajúci predseda strany Ivan Bartoš s tým, že by k tomu malo dôjsť v utorok po rokovaní poslaneckého klubu. Nasledovať bude demisia oboch ministrov strany.
- Babiš vyhral senátne voľby: Hnutie ANO českého expremiéra Andreja Babiša prvýkrát od svojho vzniku vyhralo voľby do Senátu. V druhom kole volieb tretiny členov hornej komory parlamentu získalo šesť senátorov, v prvom kole dvoch, celkom ich bude mať 12. Väčšinu v Senáte si však naďalej udržali koaličné strany.
- V Rakúsku vyhrali extrémisti: Parlamentné voľby v Rakúsku prvýkrát od svojho vzniku vyhrala krajne pravicová Slobodná strana Rakúska (FPÖ) pred Rakúskou ľudovou stranou (ÖVP) kancelára Karla Nehammera a sociálnymi demokratmi (SPÖ). FPÖ získala 29,1 percenta hlasov, čo je o 13 percent viac ako v roku 2019.
Zo zahraničných webov:
- Foreign Affairs: Čo si Libanončania skutočne myslia o Hizballáhu
- The Insider: Oficiálne dokumenty potvrdzujú, že Navaľného vo väzení otrávili
- Project Syndicate: Globálny kapitalizmus a večná vojna
Vyskúšajte aj ďalšie newslettre od SME
- Barbora Mareková z podcastu Ľudskosť píše svoje postrehy o spoločnosti a o mentálnom zdraví. Odoberať >
- Eva Frantová v súhrne prináša najpodstatnejšie správy zo sveta ekonomiky a biznisu. Odoberať >
- Tomáš Prokopčák vyberá najzaujímavejšie správy nielen z vedy. Odoberať >
Milióny nestačili, manažéri Volva z Košíc nepoletia. U Ráža majú záhadný plán B

Štát má problém splniť jeden zo sľubov, ktorý dal automobilke Volvo, keď ju lákal na investíciu na Slovensku. Okrem rýchleho výkupu pozemkov pre novú fabriku jej sľúbil pravidelnú leteckú linku z Košíc do švédskeho Göteborgu.
Volvo stavia vo Valalikoch pri Košiciach nový závod na výrobu elektromobilov a potrebuje tam svojich manažérov. Nie všetci budú a chcú bývať vo východoslovenskej metropole. Otvorenie fabriky je naplánované na budúci rok.
V auguste tohto roka preto ministerstvo dopravy vyhlásilo výzvu pre leteckých dopravcov na prevádzkovanie leteckej linky, a to aspoň dvakrát za týždeň. Na tento účel vyčlenilo dotáciu 3,6 milióna eur na obdobie troch rokov. Na výzvu však nikto nereagoval. Záujem nenakoplo ani predĺženie termínu na podávanie žiadosti o príspevok z 9. na 20. septembra.
Ministerstvo dopravy tvrdí, že pracuje na tom, aby linka bola spustená v stanovenom termíne. Podľa pôvodných plánov sa malo začať do Švédska lietať už v októbri. Ministerstvo tvrdí, že má plán B. O čo v ňom ide, nechce prezradiť.
V krátkosti z ekonomiky:
- Transakčná daň: Vláda Roberta Fica zo Smeru schválila novú daň z finančných transakcií. Novinku kritizujú všetci odborníci ako veľmi škodlivú. Dotknúť sa má spolu 700-tisíc podnikateľov a živnostníkov. Do štátnej kasy má v budúcom roku priniesť viac ako pol miliardy eur. Čo teda zmena prinesie a ako sa koho dotkne?
- Lacné tankovanie potvrdené: Ceny benzínu na slovenských čerpacích staniciach klesli na 1,47 eura za liter a cena nafty dokonca pod 1,40 eura za liter. Motoristi tankujú najlacnejšie od januára 2022, teda obdobia pred ruskou inváziou na Ukrajinu. A zdá sa, že obdobie lacného tankovania sa nekončí.
- Zelený dvor dobehli dlhy: V roku 2014 štát priklepol spoločnosti Petix International z Košíc eurofondy vo výške 780-tisíc eur. Aj vďaka tejto dotácii mohla postaviť známu reštauráciu Zelený dvor, ktorú neskôr aj prevádzkovala. V posledných rokoch však Petix produkoval dlhy, až napokon skrachoval.
Trhá obranu, také čísla nemal ani Messi. Slovan preverí najnebezpečnejší útočník sveta

O zápis do Guinnessovej knihy rekordov sa postaral už ako škôlkar. V roku 2006 skočil z miesta do diaľky 163 centimetrov, čo je svetový rekord u päťročných detí.
Prvýkrát na svetovej scéne výrazne zaujal pred piatimi rokmi na majstrovstvách sveta hráčov do 20 rokov, keď dal deväť gólov v jednom zápase. Nórsko zmietlo Honduras 12:0. A Erling Haaland sa postaral o historický rekord, ktorý už sotva niekto prekoná.
Šport má v génoch, jeho matka bola majsterkou Nórska v sedemboji. Erling sa narodil v Leedsi, kde práve v tom čase hral jeho otec. Haaland senior pôsobil v troch kluboch Premier League (Nottingham Forest, Leeds, Manchester City) desať rokov. Jeho syn ho už dávno prevýšil.
Má takmer dva metre, je extrémne rýchly, silný a ohybný ako gymnasta. Má výskok ako basketbalista. A navyše je aj skvelý technik. Má iba dvadsaťštyri rokov. Ak nastúpi v základnej zostave Manchester City proti Slovanu, tak je veľmi pravdepodobné, že skóruje. Ak nie, bude to veľké prekvapenie.
Ďalšie športové správy
- Športový prehľad: Denne to najdôležitejšie zo športu. Odoberať >
Časti saharskej púšte ozeleneli. Môže za to nezvyčajná zmena

Časti saharskej púšte sú výrazne zelenšie ako zvyčajne a prekvapenie spôsobila aj sezóna hurikánov v Atlantickom oceáne, ktorá bola miernejšia, než sa očakávalo. Ukazuje sa, že oba tieto javy súvisia s neočakávaným posunom búrkovej činnosti v Afrike smerom na sever.
V severnej Afrike niektoré z najsuchších miest na Zemi zaznamenali päťnásobok priemerných septembrových zrážok. Podľa Svetového potravinového programu OSN postihli záplavy viac ako štyri milióny ľudí v 14 krajinách. Silné dažde a záplavy zabili alebo vyhnali z domovov tisíce ľudí a narušili poľnohospodársku činnosť v oblastiach, kde už teraz nie je dostatok potravín.
Za záplavy a zelenanie je zodpovedný posun pásma oblakov a dažďa, ktoré obieha Zem v blízkosti rovníka, smerom na sever. V tejto oblasti, ktorá sa nazýva medzitropická konvergenčná zóna (ITCZ), sa vetry južnej pologule vanúce z juhovýchodu zbiehajú s vetrami severnej pologule vanúcimi zo severovýchodu.
Vedci si nie sú presne istí, prečo sa ITCZ tento rok vychýlila tak ďaleko na sever. Francesco S. R. Pausata, profesor atmosférických vied na Quebeckej univerzite v Montreale, ktorý skúmal ITCZ, si myslí, že by to mohlo byť spôsobené takmer rekordne teplým severným Atlantickým oceánom, čím sa zvýšil teplotný rozdiel medzi severnou a južnou pologuľou.
V krátkosti z vedy a techniky:
- Energia s nulovými emisiami: Jennifer Greenová je riaditeľkou udržateľnosti vo vermontskom Burlingtone – jedinom meste na svete, ktoré získava sto percent svojej elektriny z obnoviteľných zdrojov. V rozhovore pre denník SME porozprávala, ako sa z Burlingtonu stalo výnimočné miesto pre život.
- Mamuty alergické na peľ: Oblaky peľu, ktoré sa vznášali nad stepami na konci poslednej doby ľadovej, mohli prispieť k vyhynutiu mamutov srstnatých. Tvrdia to autori novej štúdie, podľa ktorých sa v dôsledku globálneho otepľovania mohlo uvoľniť toľko peľu, že to u zvierat vyvolalo alergické reakcie.
- Najstarší syr na svete: Keď archeológovia pred dvoma desiatkami rokov v severozápadnej Číne vykopali 3600 rokov starú rakvu s pozostatkami mladej ženy, našli záhadnú hmotu, ktorú mala položenú okolo krku ako náhrdelník. Ukázalo sa, že ide o syr - a vedci teraz uvádzajú, že je najstarší, aký sa kedy na svete našiel.
Rozhovory ZKH

Aké opatrenia by urobil a ktoré uškodia Slovensku? Na čo by minul miliardu, ktorá zatiaľ visí v rozpočte a nikto nevie na čo ju vláda použije? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s expremiérom, ekonómom a europoslancom za PS Ľudovítom Ódorom.
Podcasty SME
- Dobré ráno sobota: Hlas sa nelogicky necháva fackať Smerom aj SNS
- Vertigo: Ema a smrtihlav je jeden z najdôležitejších filmov roka. V kinách nájdete aj ďalšie novinky
- Klik: Zuckerberg predstavil futuristické okuliare s rozšírenou realitou
- Dejiny: Ako súvisí rasizmus na Západe so strednou Európu?
Karikatúra

Recept dňa

Aj vás už omrzeli klasické postupy s množstvom špinavého riadu? vyskúšajte rýchle cestoviny s maslovou tekvicou a parmezánom.
Dnes očakávame
- Premiér Robert Fico a ministerka hospodárstva Denisa Saková na pracovnej ceste v Kórejskej republike
- Český prezident Petr Pavel z dôvodu vládnej krízy príjme predsedov koaličných strán
- Štátny smútok v Libanone za zabitého vodcu Hizballáhu
Dnes v histórii

30. septembra 1938 vyslovila československá vláda a prezident Edvard Beneš súhlas s uznesením mníchovskej konferencie o odstúpení pohraničných území obývaných nemeckou menšinou Nemecku. Kapituláciou a prijatím Mníchovského diktátu sa v Československu skončila éra tzv. Prvej republiky. Postmníchovské Československo celkovo stratilo 41 098 km² územia a 4 879 000 obyvateľov.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
