SME

Expremiér Ódor: Zvýšiť DPH je najľahšia cesta

Pre vládu sú podnikatelia triedni nepriatelia, vraví.

Text je prepisom z relácie Rozhovory ZKH, ktorá vznikla pre video.sme.sk. Prepísal ho Oliver Kostanjevec.

Balík, ktorým chce vláda ušetriť 2,7 miliardy, sa mení zo dňa na deň a zatiaľ vôbec nie je jasné, na čo presne z neho použije vláda až miliardu. Premiér Robert Fico zo Smeru opakuje, že za stav verejných financií sú zodpovední traja premiéri - Igor Matovič (Slovensko, pôvodne OĽaNO), Eduard Heger (Demokrati, kedysi OĽaNO) a premiér v úradníckej vláde Ľudovít Ódor.

"Pri ostatných opatreniach treba niečo šetriť v štátnom IT, dať peniaze do dotácií, rozmýšľať o tom. To je ťažké. Zmeniť jedno číslo vie každý,“ hovorí ekonóm, europoslanec za Progresívne Slovensko a bývalý premiér ĽUDOVÍT ÓDOR o konsolidačných opatreniach.

SkryťVypnúť reklamu

Robert Fico vás neustále menuje ako premiéra PS a niekoho, kto môže za stav verejných financií. Nepotvrdzuje sa, že to, že ste išli do straníckeho trička, uškodilo úradníckej vláde, ktorá "kúrila a svietila"?

V úradníckej vláde sme neriešili žiadne kultúrno-etické témy, kde by nás mohli za niečo označovať. Kandidoval som ako nezávislý, ale nedá sa to nespájať. To je lacné obviňovanie, už som si naň zvykol.

Niekedy čakám, kedy premiér povie o mne pravdu. Zatiaľ som sa za vyše roka nedočkal. Oslávim to, keď ju prvýkrát povie.

Poznáte sa dlhé roky. Ako si vysvetľujete, že zrazu sa k vám takto správa ako k niekomu, kto s ním spolupracoval ako viceguvernér NBS či ekonóm na mnohých reformách?

To je najmenší problém. Ani by som sa nevrátil do politiky, keby táto vláda nešla hulvátsky riešiť všetko ostatné, len nie to podstatné.

SkryťVypnúť reklamu

Robia presný opak toho, čo sľubovali. Je to absolútne nepredstaviteľné, takúto zlú, babrácku vládu sme na Slovensku nikdy nemali.

Načítavam video...

Ani vláda Igora Matoviča nebola na takejto úrovni?

Nebola. Čo sa týka chaosu, vedeli to 'vypeckovať' asi lepšie, ale vidíme aj pri konsolidačných opatreniach, že najskôr minister financií Ladislav Kamenický (Smer) povie, že mali analýzu, že knihy sú doménou bohatých, preto treba na ne zvýšiť DPH na 23 percent. Teraz už asi ňou prestali byť, lebo ju uvažujú znížiť na päť, čo ani nie je konsolidačné opatrenie.

Ako keby niekedy túto krajinu riadili Pat a Mat. Je to nebezpečné.

Súvisiaci článok Koalícia ustúpila, DPH na knihy aj ubytovanie klesne Čítajte 

Vyzerá to, že lego kocky, ktoré ste nechali vláde, zostali nepochopené. Časť vlády opakuje, že ste nechali na stole opatrenia za desať miliárd eur a že ste chceli toľko škrtnúť z rozpočtu. Zároveň čokoľvek urobia, vytiahnu papier, že veď aj Ódor to odporúčal.

SkryťVypnúť reklamu

Predovšetkým sme chceli pomáhať ďalšej vláde. Voľby boli pomerne neskoro na rozpočtový cyklus, a nevedeli sme, aká vláda príde. Preto sme na stôl dali rôzne možnosti ozdravovania verejných financií.

Účelom bolo, že sme našli možné opatrenia, aby skúsili niečo poskladať. Hovorili sme, že za štyri roky je minimum tri miliardy, optimum možno päť.

Určite sme nehovorili, že v jednom roku treba urobiť desať miliárd. To môže povedať len človek, ktorý vôbec nerozumie verejným financiám.

Zároveň to vyzerá, že parlament teraz diskutoval dlhšie o nálepkách poslankyne Lucie Plavákovej (PS) než napríklad o skrátenom legislatívnom konaní na konsolidačné opatrenia. Je pomerne škandalózne, že koalícia obmedzila rozpravu rovno pred ňou na 12 hodín.

Boja sa diskutovať. Aj Trestný zákon tak novelizovali. Ani teraz pred opatreniami, ktoré schválila vláda, nebola žiadna diskusia.

SkryťVypnúť reklamu

Dokonca nevieme presne, čo je v nich. Každý deň sa objavuje poslanec, ktorý povie, že niečo bude úplne inak. Preto to už prirovnávam k pandémii.

Takto sa neriadia verejné financie. Bol som pri dvoch veľmi tvrdých konsolidáciách. Robili sme to úplne iným spôsobom. Vždy sme pribalili aspoň niečo, čo pomôže ekonomike. Hodnotu za peniaze, dlhodobú udržateľnosť.

Teraz to je len výpalné. Skasírujeme a nediskutujeme o ničom. Dajte peniaze na stôl, my sme si zvýšili platy, rozdali sme si renty a vy nám cez DPH dajte peniaze a nepýtajte sa na nič.

Súvisiaci článok Vyššie ceny aj pomalší rast platov. Konsolidačný balíček spomalí ekonomiku. Ako na to doplatia ľudia? Čítajte 

Robert Fico od začiatku vlády ako premiér povedal, že nebude nijako zásadne konsolidovať a že cestou zvyšovania DPH nepôjdu. Má Európska komisia taký silný nástroj, že ho donútila urobiť niečo, čo nechcel?

Nemyslím si, že je to európsky tlak. Keď prichádza, tak z finančných trhov.

SkryťVypnúť reklamu

Ešte sa v histórii nestalo, že by sme mali vyrovnaný rozpočet. Preto si potrebujeme požičať. Keď náš dlh už dosiahne vysoké hodnoty, nie je to také jednoduché a treba s tým niečo robiť.

Komisia nehovorí do štruktúry opatrení. Nikdy nám nebude hovoriť, aby sme zvýšili DPH, ale že musíme ozdraviť verejné financie. DPH je najľahšia cesta. Pri ostatných opatreniach treba niečo šetriť v štátnom IT, dať peniaze do dotácií, rozmýšľať o tom. To je ťažké.

Zmeniť jedno číslo vie každý. Môžeme strieľať akékoľvek čísla. Z tohto titulu idú ľahšou cestou, lebo nevedia šetriť normálne.

Bez zvýšenia DPH to podľa mnohých odborníkov a ekonómov nejde. Súhlasíte?

Teraz je to ťažké povedať, lebo to prinesie miliardu a zatiaľ nevieme, na čo pôjde. Keby nezvýšili DPH a miliardu niekde nerozdajú, tak to išlo bez DPH. Nepotrebujeme konsolidovať len v roku 2024.

SkryťVypnúť reklamu

Premárnili jeden rok a teraz potrebujú konsolidovať. Z dlhodobého hľadiska si myslím, že každá vláda by robila nejaké opatrenia v DPH. Asi nie na 23 percent, to je pomerne razantné. Možno percento či dve, toľko sme mali v lego kockách.

Ak by vláda vedela robiť veľmi dobré výdavkové opatrenia, viem si konsolidáciu predstaviť aj bez DPH. Každá vláda by však o tom uvažovala.

Načítavam... Vyššia DPH bola nevyhnutnosť a to je len začiatok (19. 9. 2024)
Počúvajte v appke SME alebo cez ToldoApple, Spotify a RSS.

V konsolidačných opatreniach je aj daň z finančných transakcií. Tú kritizujú všetci úplne najviac. Rada pre rozpočtovú zodpovednosť hovorí, že to spomalí ekonomiku. Zamestnávatelia hovoria, že niektoré podnikateľské segmenty, ktoré majú veľmi veľa bezhotovostných platieb, to môže položiť. Rakúsky ekonóm Oliver Picek v Aktualitách opisoval, čo to spravilo v Maďarsku, a že podnikatelia začali držať oveľa viac hotovosti. Hrozí aj to, že nejakí optimalizátori si presunú účty do zahraničia. Vraciame sa do obdobia kešu, keby som parafrázovala ministra obrany Roberta Kaliňáka (Smer)?

SkryťVypnúť reklamu

Trošku áno, ale aj Progresívne Slovensko povedalo, že len čo by bola možnosť, táto daň sa zruší.

Zdaňovať sa dajú veci, ale transakčná daň je pomerne neštandardná. Zdaňuje počet transakcií. Sú firmy, ktoré možno majú menej zamestnancov, takže je neférové dávať zdaňovanie, ktoré je aj medzi firmami nesystémové.

Cítili sme, že hrozba síce nie je okamžitá, ale už nie je zanedbateľná. Je to preto, že už takmer polovica voličov Smeru hovorí to, čo počuje od svojich lídrov. Že EÚ je zlo a možno by sme mohli vystúpiť.

Ani sa to nepozerá na to, či je firma v strate, alebo na jej parametre.

Absolútne na nič. To je vyslovene: „Potrebujeme peniaze. Kde sú peniaze? Skúsme vyžmýkať niečo z firiem.“ To je nebezpečné.

Napríklad v rokoch 2003 až 2005 Svetová banka označila Slovensko za top reformátora v podnikateľskom prostredí. Chápali sme, že musíme konsolidovať po predchádzajúcich vládach, ale na druhej strane potrebujeme naštartovať ekonomiku.

Najlepšia konsolidácia je zdravý ekonomický rast. To je úplný základ a oni len dusia ekonomiku. V zásade si nepamätám za 13 rokov, čo Fico vládol, či urobili nejaký väčší balík pre podnikateľov. Pre nich sú triedni nepriatelia.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Transakčnej dani sa môžu niektorí živnostníci vyhnúť (otázky a odpovede) Čítajte 

Predseda Rady pre rozpočtovú zodpovednosť Ján Tóth to vidí tak, že v roku 2019 pomerne zásadne destabilizovali dôchodkový systém odstránením vekového automatu. V roku 2020 bol trinásty dôchodok Roberta Fica tesne pred voľbami nekrytý. Potom prišiel ešte bager Igora Matoviča s rodinným balíčkom, za miliardu, bez krytia. Automat sa zrušil. Prijal to ešte bývalý minister sociálnych vecí Milan Krajniak (vtedy Sme rodina), nejako to opravili. Prečo to nepomohlo zvrátiť vývoj, ktorý dnes riešia konsolidáciou?

Problémom je, že posledných päť či desať rokov sme neustále v kampani. Voľakedy aspoň platilo to, že príde nová vláda a keď je problém, prvé dva roky dáva dohromady verejné financie a na konci obdobia niečo rozdáva. Teraz rozdávame v jednom kuse v každom roku a nemáme na to príjmy.

SkryťVypnúť reklamu

Takmer celý náš deficit, ktorý je vysoký, je na našu spotrebu a nie na investície. Z nášho rozpočtu investujeme absolútne minimum. Peniaze na investície máme z európskych zdrojov, 80 percent investícií ide z nich. To je strašne veľa. Teraz by sa hodili.

Musíme konsolidovať, ale mohli by sme z európskych peňazí dať do ekonomiky dve miliardy. Nedeje sa to, lebo sme neschopní. Dokonca ešte hrozí, že nám stopnú tieto peniaze.

Miliardu, ktorá teraz visí v konsolidácii, by ste celú napumpovali napríklad do podnikateľského sektora? Idú vybrať 2,7 miliardy, ale nevie sa, na čo ich použijú.

Nevyberal by som 2,7 miliardy, možno dve. Popritom by som určite zvýšil dôraz na eurofondy aj na plán obnovy. Aby sme v rokoch, keď konsolidujeme, pomohli rozvoju. Takisto by som robil oveľa viac opatrení na výdavkovej strane.

SkryťVypnúť reklamu

Aké devastačné by bolo, ak by ešte aj Európska únia zastavila plán obnovy, aj časť sumy z fondu súdržnosti? Dokopy to má byť 12 miliárd eur.

Hovorievam, že keď staviame päť kilometrov diaľnic, štyri sú z EÚ. Teraz vidíme, ako ich staviame, tak je to absolútne kľúčové z hľadiska investícií. Vytesnili sme investície do európskych zdrojov.

Z domácich zdrojov extrémne málo investujeme. Keby nám ostatné zdroje neprišli, tak je to problém. Teraz máme de facto zastavené európske fondy, lebo ich nemíňame.

Nebolo by lepšie, keby Európska komisia urobila stopku pri deštrukcii demokracie, a možno by to pomohlo riešiť situáciu, že Slovensko ide smerom k autokracii?

Nedovolím si povedať, že lepšie alebo horšie, lebo to sú pravidlá. Komisia má vyhodnotiť, či je to v súlade s nimi. Ak naozaj demontujeme demokraciu, ideme proti nezávislým médiám, proti mimovládkam a je to v rozpore s princípmi EÚ, a myslím si, že je, tak musí konať.

SkryťVypnúť reklamu

Neprináleží mi však prejudikovať, čo Európska komisia urobí. Európsky parlament nič nezmôže. Komisia musí rozhodnúť.

Ste europoslancom. Robert Fico doma masívne nadáva na Brusel, robí to aj SNS. Ako dlho sa dá fungovať tak, že doma má takýto slovník a v Bruseli hlasuje za všetko bez toho, aby to malo efekt na členstvo v EÚ? Prípadne, aká reálna je hrozba, že Robert Fico vedie Slovensko k vystúpeniu z Európskej únie?

Myslím si, že zatiaľ len robia dvojtvárnu politiku veľmi intenzívne.

Najskôr odpoviem na prvú otázku, do akej miery to má negatívny vplyv na krajinu. To vidím v Európskom parlamente. Keď sa rozprávame s inými, majú doma problémy, a potom vidia Maďarsko a teraz už aj Slovensko. Normálny občan, ktorý platí dane napríklad v Holandsku, sa pýta, prečo nám posielajú peniaze, a my na nich nadávame a ešte ich ani nevieme využívať. Toto len prispieva k vnútornému napätiu.

SkryťVypnúť reklamu

Druhá rovina je inštitucionálna. Veľmi málo vieme presadiť, ak sa takto správame k svojim partnerom.

K druhej otázke, postavili sme celú európsku kampaň na tom, že nás udržíme v Európe. Cítili sme, že hrozba síce nie je okamžitá, ale už nie je zanedbateľná. Je to preto, že už takmer polovica voličov Smeru hovorí to, čo počuje od svojich lídrov. Že EÚ je zlo a možno by sme mohli vystúpiť.

Ak by to eskalovalo tak, že budú pokračovať v tejto hroznej politike, a zastavia nám eurofondy, nálada by bola ešte horšia. Európska únia by bola ešte viac kritizovaná. Krok za krokom si to viem predstaviť. Pravdepodobnosť toho považujem za veľmi malú, ale už nie je zanedbateľná.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné

Ľudovít Ódor

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  7. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  8. BENU otvorila v Košiciach lekáreň aj v Auparku
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 10 582
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 947
  3. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 441
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 403
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 127
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 110
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 4 919
  8. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 593
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu