BRATISLAVA. Nadriadený im zatelefonoval v piatok, či dokonca v sobotu večer. Po mesiacoch čakania sa až z neho policajti dozvedeli, že s nimi na doterajšom mieste nerátajú. Prípadne tiež, kam ich zaradili od nasledujúceho dňa, teda 1. septembra. Od tohto dátumu prestala existovať Národná kriminálna agentúra.
Viacerí z nich majú za sebou 20 a viac rokov v zbore, ale jediným telefonátom sa niektorí prepadli na úroveň nováčikov v okresoch. Platovo klesli aj o 1200 eur a do práce mali zrazu chodiť úplne inde.
Kancelárie zostali zamknuté, spisy k prípadom neprebraté v skriniach. V chaose, ktorý sprevádzal rušenie kriminálnej agentúry, dotknutí policajti vopred ani neodovzdávali služobnú zbraň či auto a palivové karty, na ktoré po novom už nemajú nárok.

"Za 24 rokov služby v Policajnom zbore som niečo také ešte nezažila,“ hovorí policajtka, ktorej sa zmeny takisto dotkli. Keďže v zbore zatiaľ zostáva, jej meno redakcia nezverejňuje.
"Reorganizačná zmena sa stala len záštitou na prekrytie toho, že sa chceli zbaviť niektorých ľudí,“ pokračuje v rozprávaní dlhoročná vyšetrovateľka.
Denník SME hovoril s viacerými policajtmi, ktorých sa zmeny priamo dotkli. Z ich podoby i z prístupu vedenia sú šokovaní a znechutení. Nielen pre dosah na nich samotných, ale aj pre nedodržiavanie predpisov či následky na vyšetrovanie prípadov, na ktorých donedávna robili.