BRATISLAVA. Tisíce výpovedí doktorov zo služieb narátali lekárski odborári ku koncu septembra.
Najväčším a kľúčovým nemocniciam vrátane Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici, Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura v Košiciach či Fakultných nemocníc v Trnave alebo v Prešove hrozí, že v popoludňajších a nočných hodinách nedokážu poskytovať komplexnú starostlivosť.
Situácia sa môže ešte zhoršiť, ak výpovede podajú aj sestry. Až takmer 20-tisíc z nich má viac ako 50 rokov, a tak nemusia podľa zákona slúžiť po pracovnom čase. Výpovede zo služieb môžu dať aj zo dňa na deň, platí to aj pre lekárov.
Lekári a sestry hrozia výpoveďami, lebo vláda Roberta Fica zo Smeru im chce znížiť medziročný rast platov z takmer desiatich na tri percentá. Zvýšenie platov si presadili v memorande, ktoré podpísali v roku 2022 s vládou Eduarda Hegera (vtedy OĽaNO).
Zdravotníkom tiež prekáža, že ich vládni predstavitelia ignorujú. S lekárskymi odborármi sa stretol minulý týždeň na dvadsať minút len šéf Hlasu a minister vnútra Matúš Šutaj Eštok.
Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková z Hlasu na stretnutí nebola. SME neodpovedala na otázku, či a kedy sa stretne s predstaviteľmi Lekárskeho odborového združenia.
Na žiadosti lekárov o stretnutie podľa ich vyjadrení nereagujú ani Fico a prezident Peter Pellegrini.
Môže sa stať, že zdravotníci nenastúpia do služieb práve v deň, keď koalícia schváli v parlamente svoj konsolidačný balíček. Pri výpovediach zo služieb nie je nutná dvojmesačná výpovedná lehota.
V článku sa dočítate
- koľko lekárov a v koľkých nemocniciach je pripravených podať výpovede zo služieb,
- čo by výpovede znamenali pre chod nemocníc,
- ako na hrozbu reaguje vláda Roberta Fica.
Takmer tritisíc výpovedí
"Banská Bystrica 296 výpovedí, Košice 300, Trnava 180, Prešov 200," čítali v pondelok predpoludním šéfovia lekárskych odborov v bratislavskom Ružinove Miroslav Mendel a v Žiline Branislav Serva.
Ku koncu septembra má odborové združenie 2635 výpovedí zo služieb. Je to viac ako polovica všetkých lekárov, ktorí pracujú v nemocniciach. Výpovede evidujú v 24 nemocniciach.
Viac ako počet je dôležitá ich skladba. Šéf združenia Peter Visolajský vysvetlil, že výpovede zo služieb plánujú podať lekári vo všetkých univerzitných a fakultných nemocniciach. Sú to najdôležitejšie zdravotnícke zariadenia.

Sestry na rozdiel od lekárov ešte nevedia, koľko by ich výpovede podalo, ale šéfka Odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek Monika Kavecká v pondelok pred Úradom vlády povedala, že viac ako 50 rokov má 19-tisíc sestier.
Nemusia teda slúžiť na pohotovosti a aj môžu odmietnuť robiť nadčasy. Ak by iba časť z nich podala výpovede zo služieb, znamenalo by to pre nemocnice obrovský problém.
Aj sestry sú odhodlané podať výpovede zo služieb. ZDROJ: SME/DÁVID ZIMMERMANN
"My vo väčších nemocniciach, ktoré sú kostrou slovenského zdravotníctva, vidíme, že väčšina našich oddelení funguje len preto, že sestry v dôchodkovom veku sú ochotné pracovať," povedal Visolajský.
Nemocnica môže lekárovi alebo sestre podľa Zákonníka práce nariadiť 150 hodín nadčasov a 100 hodín pohotovosti alebo služieb ročne. Ak dosiahnu limit, musia dať vedeniu nemocnice na ďalšie hodiny nadčasov a pohotovostí súhlas.
Normálny pracovný čas v nemocnici trvá od siedmej rána do pol štvrtej popoludní. Problém by nastal potom, až do siedmej rána ďalšieho dňa. Vtedy nastupujú lekári a sestry do služieb a do ústavnej pohotovostnej služby podľa rozpisu.
Na klinike pediatrie trenčianskej nemocnice podali všetci lekári výpovede zo služieb k 1. októbru. Od utorka tohto týždňa teda budú pacienti po pol štvrtej popoludní podľa šéfa lekárskych odborov v nemocnici Miroslava Štorcela presmerovaní na vyšetrenia či hospitalizáciu do nemocníc v Považskej Bystrici, Myjave, Piešťanoch či v Bojniciach.
Vyvolá to nápor na personál menších nemocníc a zhorší sa dostupnosť zdravotnej starostlivosti.
Lekári: Fico sa schováva
Fico v minulosti podporoval lekárov proti vláde Ivety Radičovej (SDKÚ) alebo proti Hegerovej vláde, ale teraz mlčí.
"Je veľmi zle, keď sa pán premiér pred nami schováva," povedal Mendel.
Jediné Ficovo vyjadrenie k hrozbe lekárskych výpovedí pochádza z predminulého piatku. "Toto je never ending story a téma pre ministerku zdravotníctva, ktorá sa má tomu venovať od rána do večera,“ povedal vtedy.
Dolinková sa zatiaľ téme nevenuje vôbec. Minulý týždeň odkázala, že pripravuje ozdravné opatrenia pre zdravotníctvo.

Po zasadaní vlády v stredu ministerka priznala, že Visolajský sa chcel stretnúť najmä s predsedom Hlasu a ona vraj čaká, kedy bude mať "pán predseda" odborového združenia voľný termín.
Visolajský však tvrdí, že Dolinková ho odvtedy vôbec nekontaktovala. Rovnako ministerka neodpovedala SME, kedy sa s odborármi chce stretnúť.
Ak ich vláda bude ignorovať v deň, keď vstúpi konsolidačný balíček do platnosti, lekárski odborári ohlasujú, že podajú nazbierané výpovede. Že to dokážu urobiť, ukazuje skúsenosť z čias Radičovej a Hegerovej vlády.
Konsolidačný balíček je už v parlamente. Bude sa o ňom rokovať tento mesiac v skrátenom konaní.

Beata
Balogová
