Bratislava 14. augusta (TASR) - Kresťanskí demokrati nesmú podľa predsedu ĽS-HZDS Vladimíra Mečiara dostať v prípade budúcej spolupráce s jeho stranou pod kontrolu tzv. silové rezorty.
Nové vládne zoskupenie po parlamentných voľbách bude podľa Mečiara koalíciou cieľov, ktorá sa dohodne na zladení svojich programových a personálnych záujmov. "Otvorene hovorím, že kresťanskí demokrati nesmú viac dostať silové rezorty. Takisto už nesmie vzniknúť stav, že niekto bude prerozdeľovať spoločenské prostriedky bez zákonov a pravidiel," povedal predseda ĽS-HZDS v exkluzívnom rozhovore pre TASR.
Mečiar sa domnieva, že povolebné usporiadanie pravdepodobne prinesie mix dnešných blokov koalície a opozície. "Nie je možné povedať, že v roku 2006 príde nová vláda, ktorá všetko zruší a ide začínať znovu," konštatoval.
Súčasným koaličným stranám vytýka líder ĽS-HZDS nesúlad cieľov. "SMK ide k autonómii. Bez ohľadu na to, že ľudské práva sú o niečom inom, nie sú o nacionalizme. Kresťanskí demokrati majú príliš inkvizičné metódy a v školstve zlyhali. ANO hovorí, že ak nebude kórejská firma, nebude vláda. A SDKÚ pod tlakom verejnosti a vlastných koaličných partnerov chváli všetko nekriticky, čo sa stalo aj tam, kde treba byť kritický," poznamenal Mečiar. Situácia v koalícii je podľa neho postavená na rovnováhe dvoch skupín - SDKÚ a ANO na jednej strane, KDH a SMK na druhej, pričom rovnováhu vyjadrujú nezávislí poslanci - Slobodné fórum skôr na strane KDH a odídenci z ĽS-HZDS na strane SDKÚ.
Mečiar sa pýta, ktorá z koaličných strán je schopná spolupracovať s ĽS-HZDS. "Hovoríme kresťanským demokratom - veď máte k nám blízko, v mnohých teoretických veciach ste veľmi blízki. Dokonca v niektorých máme totožnosť. Oni hovoria - jáj, ale roky s vami bojujeme, a keď teraz povieme, že už nie, ako zareaguje naša členská základňa?" Na margo SDKÚ Mečiar poznamenal, že v zahraničí vedúci funkcionári najsilnejšej vládnej strany viackrát povedali, že pre postoj k reformám je pre nich prijateľnejšie ĽS-HZDS ako Smer. "Na druhej strane tu bolo niekoľko mesiacov aktívne pracované na tom, aby ma stotožnili s Dzurindom na princípe imaginárnych tajných rokovaní a tajných dohôd, ktoré nie sú a neboli. A pritom sú efektívne dohody, povedzme, na spolupráci a príprave zákonov a v parlamente a v praktickej politike medzi Smerom a KDH, ktoré sú zakryté akoby rúškom. O tom sa nehovorí," poznamenal Mečiar.
Okrem domácej politiky bude ĽS-HZDS prikladať význam aj iným postojom, napríklad proeurópskosti jednotlivých strán a ich postojom k integrácii. "Nepochybujem, že KDH sú euroskeptici. Nepochybujem ani o tom, že dnes v praktickej politike aj Smer je euroskeptický. Nepochybujem, že v takej istej pozícii je SNS. Čiže spojenie týchto troch strán nie je prijateľné," tvrdí Mečiar.
ĽS-HZDS chce vo februári budúceho roka predstaviť svoju víziu, aké zmeny bude potrebné pripraviť, a v júni definovať presný volebný program a stratégiu po voľbách. "Dovtedy sa musí vyjasniť aj to, kto sú možní partneri," povedal Mečiar. Procesy na politickej scéne do volieb ešte nepovažuje za skončené - pohnúť sa podľa neho môže dianie v národných stranách, kde znovu začína pôsobiť Pravá Slovenská národná strana, i na ľavej strane spektra, kde sa znova zjavila značka SDĽ. Zároveň sa domnieva, že radikalizácia ľudí a nespokojnosť s vládnou koalíciou môže viesť aj k prekvapivým volebným výsledkom.
mh bmg pa