BRATISLAV. Mestá nedokážu zostaviť svoje rozpočty na nasledujúci rok. Informovala o tom Únia miest Slovenska (ÚMS) s tým, že ministerstvo financií pripravilo konsolidačné opatrenia, ktoré budú mať negatívny dopad na samosprávy.
ÚMS sa preto listom obrátila na ministerstvo a žiada o chýbajúce informácie, ktoré sú potrebné k zostaveniu rozpočtov pre rok 2025.
Treba doriešiť otvorené otázky
„Rozumieme potrebe konsolidácie, ale považujeme za potrebné pripomenúť, že samospráva sa vždy správala zodpovedne a vznik súčasných problémov nemohla ovplyvniť,“ vyhlásila ÚMS.
Prezident ÚMS Richard Rybníček predpokladá, že sa v krátkom čase doriešia otvorené otázky o štruktúre konsolidačných opatrení a pripraví sa zákon o štátnom rozpočte na nasledujúci rok. Zostavenie rozpočtu v mestách bude podľa jeho slov zložité.
„Priestor pre zvyšovanie vlastných príjmov samosprávy je obmedzený, preto bude možné zostaviť rozpočty v mestách pre rok 2025 a riešiť vzniknutú situáciu len pomocou zo strany štátu,“ priblížil Rybníček.
ÚMS priblížila, že najzávažnejšie budú vplyvy na výdavky samospráv pre očakávanú infláciu, plnenie mzdových záväzkov pre rast minimálnej mzdy a vyplatenia mimoriadnej odmeny zamestnancov vo výške 800 eur.
„Navrhované konsolidačné opatrenie, akým je napríklad zmena vo výške dane z pridanej hodnoty či dane z finančných transakcií vyvolá zvýšenie potreby prostriedkov na dofinancovanie projektov z Plánu obnovy a odolnosti a Programu Slovensko.
Dôsledkom bude obmedzenie investícií a čerpanie európskych zdrojov, ale najmä, ohrozenie poskytovania bežných služieb občanom,“ vysvetlila ÚMS.
Žiadajú o prijatie konkrétnych opatrení
ÚMS súčasne žiada rezort financií o prijatie konkrétnych opatrení pre rok 2025. Ide o zvýšenie sumy dotácie na úhradu nákladov na prenesený výkon štátnej správy, a to prioritne v nedofinancovaných oblastiach minimálne o 15 percent.
„Prenesený výkon štátnej správy vo viacerých oblastiach financujú samosprávy nad rámec poskytnutých dotácií. Jednotkový príspevok sa nezvyšoval niekoľko rokov a v súčasnej finančnej situácii túto záťaž nebudú môcť samosprávy ďalej znášať. Dotácie súčasne podliehajú zúčtovaniu, preto v prípade, že by z akýchkoľvek dôvodov nedošlo k ich reálnemu vyčerpaniu, budú vrátené poskytovateľovi, štátu,“ priblížila ÚMS.
Ďalej je to ponechanie časti podielu dane s príjmov právnických osôb samospráve minimálne vo výške záväzkov samosprávy vyplatiť mimoriadne odmeny zamestnancom. ÚMS pripomenula, že ide o záväzok medzi štátom a odbormi, s ktorým zástupcovia samosprávy nesúhlasili, lebo na to nemajú finančné prostriedky.
ÚMS ďalej žiada znížiť mieru spolufinancovania projektov z Programu Slovensko zo súčasných osem percent na pôvodných päť percent platných pre staré programové obdobie. To by podľa ÚMS čiastočne kompenzovalo zvýšenie DPH aspoň pri investičných projektoch z programu.
ÚMS žiada rezort financií aj o ponechanie možnosti využívať prostriedky rezervného fondu na krytie bežných výdavkov samosprávy a zvýšiť správne poplatky za úkony, ktoré vykonáva samospráva a sú jej príjmom.