ZDROJ: TASR
BRATISLAVA. O požiadavkách, ktoré vychádzajú zo strany samotných policajtov, vedie ministerstvo vnútra aktívnu komunikáciu. Pred rokovaním vlády v súvislosti s hrozbou odchodu veľkého množstva policajtov to zvýraznil minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas).
Zároveň verí, že nový platný zákon o stabilizačných podmienkach v polícii prispeje k tomu, že nie všetky podané výpovede budú i reálne uplatnené.
"Tie čísla k odchodom máme, do dnešného dňa to bolo nejakých 1000 policajtov, ďalších zhruba do 1000 žiadostí o odchod je podaných. Veríme, že nie všetky budú uplatnené a že budú stiahnuté aj vďaka tomu, že od októbra platí nový zákon o stabilizačných podmienkach," uviedol.

Chce zjednodušiť náborový proces
Šutaj Eštok uistil, že s policajtmi vedenie rezortu i Policajného zboru aktívne komunikuje o požiadavkách i podnetoch. "Netýkajú sa len platových náležitostí. Niektoré veci už boli vyriešené, iné sú v riešení," povedal minister.
Chystá sa komunikovať aj s policajtmi v regiónoch. "Tak, ako som sa stretol s policajtmi z bratislavského regiónu, chystám sa komunikovať aj s ich kolegami z iných regiónov," povedal.
Upozornil, že napráva fakt z minulých vlád, "keď sa na komunikáciu o požiadavkách policajtov kašľalo".
Šutaj Eštok zároveň zdôraznil, že k personálnej stabilizácii je potrebné zjednodušiť náborový proces. "Máme 4000 žiadostí a častokrát prepadávajú na elementárnych veciach, ako sú napríklad okuliare. Potrebujeme zmeniť veci, zdynamizovať tento proces, riešime to," vyhlásil.
Príplatky pre policajtov podľa opozície nefungujú
Príplatky pre policajtov, ktoré v utorok nadobudli účinnosť ako stabilizácia personálneho stavu v Policajnom zbore, nefungujú. Opatrenia sú, navyše, v čase konsolidácie príliš drahé. Vyhlásili to opozičná strana SaS a opozičné hnutia Progresívne Slovensko (PS) a Slovensko.
"Vyše 2000 policajtov sa chystá odísť z policajného zboru, nehovoríme to už len my v opozícii, ale hovoria to policajné odbory. Prvýkrát v histórii Slovenskej republiky odborový zväz otvorene vystupuje voči ministrovi vnútra a hovorí o tom, že situácia v policajnom zbore je zlá. Tie isté odbory hovoria o tom, že to bude mať dosah na občanov, ktorí keď budú volať hliadku, keď budú oznamovať akýkoľvek trestný čin a budú chcieť pomoc od policajtov, tak možno sa tej hliadky nedočkajú alebo možno budú čakať na hliadku tri-štyri hodiny," upozornil poslanec Národnej rady a exminister vnútra Roman Mikulec (Slovensko, Za ľudí a KÚ).
Mikulec vyzval ministra vnútra, aby verejnosti predstavil koncepciu zabezpečenia bezpečnosti občanov, prestal sa mstiť policajtom, ktorí v službe strávili roky, a vrátil sa ku koncepcii zmeny tarifných platov, ktorú pripravila bývalá vláda.
Podobný postoj deklarovala v utorok aj strana SaS. Poslanec parlamentu Juraj Krúpa kritizoval vysoké náklady opatrení v čase konsolidácie.
"Tento balík má tento rok stáť 50 miliónov eur a každoročne 100 miliónov eur, a to v situácii, keď sa má konsolidovať. Takže máme situáciu, keď minister vnútra ide vyhodiť 100 miliónov eur na opatrenia, ktoré nefungujú," vyhlásil na tlačovej konferencii Krúpa.
Ako tvrdí, v aktuálnej situácii nie je jasné, akým spôsobom bude policajný zbor schopný zvládať kriminalitu a zaručiť bezpečnosť v uliciach. Pripomenul, že policajný prezident Ľubomír Solák koncom augusta hovoril aj o možnosti požiadať o pomoc armádu.
Poslane Jaroslav Spišiak (PS) v utorok vyhlásil, že vláda policajtov ponížila. Ak sa odhady odborárov o počte odchádzajúcich príslušníkoch potvrdia, Slovensko podľa neho bude svedkom najväčšieho odchodu policajtov zo zboru v histórii, čo je podľa neho vysvedčením pre Šutaja Eštoka.
"Minister sa situáciu snažil hasiť v poslednej chvíli a s nulovým účinkom. Policajti sa nenechali kúpiť jeho narýchlo šitými odmenami. Žiaľ, pre zlyhania ministra si zvolili radšej pokoj, ako boj za spravodlivosť, ktorý sa za vlády Roberta Fica (Smer) stáva utópiou," vyhlásil Spišiak.
Na situáciu podľa neho najviac doplatia občania, pretože paralyzované môžu byť základné zložky polície a obyvatelia môžu na zásah čakať aj niekoľko hodín.
Rokujú aj so zdravotníkmi
Rokovania naďalej pokračujú aj so zdravotníkmi. Podľa slov Šutaja Eštoka sa viedli aj v utorok a minister vnútra sa na nich osobne zúčastnil.
"Tie rokovania prebiehajú na nejakej odbornej úrovni, na stole je návrh riešenia a ja verím, že nájdeme napokon dohodu," uviedol pred rokovaním vlády.
Priblížil, že témou je kompromisný návrh spomalenia valorizácie platov zdravotníkov. "Áno, hovorí o tom, že tí, ktorí majú najnižšie platy, by mali šesťpercentnú valorizáciu, a tí, ktorí majú platy niekde na úrovni možno päťtisíc eur, by mali valorizáciu trojpercentnú. Platilo by to pre rok 2025, v roku 2026 by potom prišlo opäť k návratu k valorizačnému automatu," vysvetlil.

Šutaj Eštok upozornil, že v súčasnej situácii a pri súčasnom stave verejných financií musia aj lekári prijať fakt, že konsolidačné opatrenia sa budú týkať všetkých, mieni však, že kompromisný návrh je pre druhú stranu dobrý. "Nie je to nič, čo sa nedá akceptovať," zdôraznil.
Avizovaný materiál o riešeniach v zdravotníctve, ktorý má na vláde predstaviť ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas), bude podľa Šutaja Eštoka predmetom stredajšej koaličnej rady.
"Budeme sa baviť o tom, kedy bude zaradený na vládu," avizoval. Zopakoval, že Dolinková má dôveru strany Hlas.
Zásahy bratislavských kluboch obhajuje
Minister vnútra sa vyjadril aj k policajným raziám v bratislavských kluboch. Upozornil, že okrem daňových pochybení, ktoré zistili príslušníci Finančnej správy, sa riešili aj drogy.
"Potvrdili sa podozrenia, že tam dochádzalo k predaju drog, našlo sa veľké množstvo pervitínu, marihuany a kokaínu," vysvetľoval zásah kukláčov.

V nadväznosti na príslušné zistenia prišlo podľa ministra k posilneniu protidrogovej jednotky. "Budeme veľmi tvrdo postupovať v boji proti drogám, na školách i v kluboch," deklaroval.