PARTIZÁNSKE. Pripravovaná reforma záchrannej zdravotnej služby (ZZS) môže ohroziť kvalitu a dostupnosť poskytovaných zdravotných služieb. Tvrdí to Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) a Základná odborová organizácia pri ZZS v Bratislave.
Ministerstvo zdravotníctva kritizujú, že ich napriek prísľubu neprizvalo k tvorbe reformy. Zástupcovia oboch organizácií to uviedli v stredu na brífingu v Partizánskom.
Zástupcu ZMOS neprizvali
ZMOS a odborári sa opierajú o informácie od Slovenskej spoločnosti urgentnej medicíny a medicíny katastrof.
"Tento zákon, podľa toho, čo je momentálne publikované, hovorí o tom, že sa oslabujú kompetencie lekárov a posilňujú sa kompetencie vodičov - záchranárov a záchranárov ako takých, ktorí nie sú na Slovensku bohužiaľ kontinuálne vzdelávaní," uviedol predseda ZMOS Jozef Božik.
Zároveň poukázal na to, že ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas) napriek prísľubu neprizvala odborného zástupcu ZMOS k pripomienkovaniu reformy, informácie nemá ani spoločnosť urgentnej medicíny. ZMOS ju žiada, aby sa situácia zmenila.
"Ak má prísť k tomu, že lekári budú postupne potláčaní v rámci ZZS, vnímame to ako prudké ohrozenie kvality dostupnosti zdravotných služieb," vyhlásil Božik.
ZMOS podľa neho očakáva, že v každom okresnom meste, kde zanikla všeobecná nemocnica, bude minimálne jedna posádka rýchlej lekárskej pomoci a zdravotná pomoc cez rýchlu lekársku pomoc a rýchlu zdravotnú pomoc bude dostupná na celom území Slovenska.
Vyzývajú aj na vzdelávanie
Podpredsedníčka Základnej odborovej organizácie ZZS v Bratislave Zuzana Pukancová i za spoločnosť urgentnej medicíny vyzvala rezort, aby k príprave akýchkoľvek dôležitých materiálov prizval i odbornú spoločnosť.
"Nie sme proti akejkoľvek reforme, ale vždy, keď sa uvádza do procesu väčšia reforma, musí byť aj prechodné obdobie a na to musí nadviazať vzdelávací systém," podotkla Pukancová.
V ZZS je podľa nej veľmi dôležité, aby sa udržala kvalita aj kontinuálne vzdelávanie a preškoľovanie i záchranárov, nielen lekárov a tú kvalitu musí niekto garantovať.
Odborári podľa Pukancovej neodmietajú nápad v podobe záchranárov - špecialistov, nie sú ani proti navýšeniu kompetencií. Problémom môže podľa nich byť znížený počet rýchlej lekárskej pomoci, kombinácia rýchlej lekárskej pomoci a rýchlej zdravotnej pomoci a zavádzanie asistentov prepravy do systému ZZS.
Reforma záchrannej zdravotnej služby
Ministerstvo už skôr potvrdilo, že pracuje na reforme ZZS, zmeny by mali byť účinné od začiatku budúceho roka. Priniesť by podľa neho mali dostupnejšiu a adresnejšiu neodkladnú prednemocničnú zdravotnú starostlivosť.
TASR sa pokúsi získať stanovisko ministerstva zdravotníctva.