BRATISLAVA. Európsky parlament zverejnil prvý povolebný prieskum verejnej mienky Eurobarometer, ktorý bol zameraný na volebné správanie občanov EÚ a ich hlavné priority.
Ako vyplynulo z prieskumu, hlavnými faktormi pri rozhodovaní o účasti na tohtoročných európskych voľbách, boli rastúce ceny a životné náklady – tie motivovali 42 percent občanov v celej EÚ a 54 percent obyvateľov na Slovensku.
Ekonomická situácia
Druhým faktorom bola ekonomická situácia, pre ktorú sa rozhodlo ísť voliť 41 percent obyvateľov Únie a 50 percent občanov na Slovensku. Tretinu respondentov z celej EÚ (34 percent) a takmer polovicu opýtaných na Slovenska (43 percent) priviedla do volebných miestností medzinárodná situácia.
Predsedníčka Európskeho parlamentu Roberta Metsola poukázala na to, že v júni sme boli svedkami najväčšej volebnej účasti vo voľbách do Európskeho parlamentu za ostatných 30 rokov.
„V nasledujúcich týždňoch sa Európsky parlament zameria na Európsku komisiu, aby zabezpečil, že sa bude zaoberať problémami, ktoré sú pre ľudí prioritou - životnými nákladmi, stavom našej ekonomiky, demokraciou, právnym štátom, migráciou a bezpečnosťou,“ uviedla.
Štyri hlavné dôvody
Podpora Európskej únie zostáva napriek pociťovaným ekonomickým problémom vysoká. Výsledky prieskumu naznačujú, že na budúcnosť EÚ hľadí optimisticky 65 percent respondentov z celej EÚ a 66 percent opýtaných na Slovensku.
Európsku úniu vníma pozitívne 48 percent obyvateľov EÚ a 47 percent občanov SR, pričom negatívny pohľad na úniu má 16 percent opýtaných z celej EÚ a rovnaký podiel respondentov na Slovensku. Sedem z desiatich Európanov a až osem z desiatich Slovákov je presvedčených, že ich krajina z členstva v Únii profituje.
Respondenti z celej EÚ uvádzali štyri hlavné dôvody, pre ktoré si myslia, že členstvo v Únii je pre ich krajinu prospešné - zlepšenie spolupráce s ostatnými členskými štátmi (36 percent), ochrana mieru a posilňovanie bezpečnosti (32 percent), hospodársky rast (28 percent) a nové pracovné príležitosti (24 percent).
Pohľad obyvateľov Slovenska je mierne odlišný. Za najdôležitejší benefit považujú nové pracovné príležitosti (44 percent), nasleduje zlepšenie spolupráce s ostatnými členskými štátmi (33 percent), zlepšenie životnej úrovne (32 percent) a hospodársky rast (28 percent).
Pozitívne vnímanie parlamentu
Spokojnosť s európskou parlamentnou demokraciou je na začiatku funkčného obdobia nového Európskeho parlamentu vysoká – 42 percent respondentov z celej EÚ a 43 percent zo Slovenska vníma Európsky parlament pozitívne.
Na úrovni EÚ ide o najpozitívnejší pohľad na zákonodarný zbor Únie od zaradenia tejto otázky do prieskumov Eurobarometer v roku 2007. Na Slovensku bol Európsky parlament vnímaný pozitívnejšie v rokoch 2007 (vtedy to bolo 48 percent respondentov) a 2008 (44 percent respondentov).
Účasť v júnových európskych voľbách dosiahla 50,74 percenta, čo predstavuje najvyššie číslo za ostatných 30 rokov. Na Slovensku bola na úrovni rekordných 34,38 percenta. V porovnaní s poslednými eurovoľbami v roku 2019 sa účasť zvýšila v 16 z 27 členských štátov Únie.
Agentúra Verian uskutočnila povolebný prieskum verejnej mienky Eurobarometer pre Európsky parlament v dňoch 13. júna až 8. júla vo všetkých 27 členských štátoch EÚ.