SME

Záujem je o počítače, účtovníctvo či jazyky. Rekvalifikačné kurzy však nepreplatia každému

Každú žiadosť posúdia individuálne.

V súčasnosti ľudia najčastejšie žiadajú o preplatenie počítačových kurzov.V súčasnosti ľudia najčastejšie žiadajú o preplatenie počítačových kurzov. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ FOTO - ADOBE STOCK)

Lepšia práca s počítačom, orientácia v účtovníctve či využívanie cudzieho jazyka.

Či už si prácu hľadáte, chcete ju zmeniť, alebo si prehĺbiť odbornosť, jednou z možností, ako si zlepšiť postavenie na trhu práce či vo svojom súčasnom zamestnaní, je absolvovať rekvalifikačný kurz.

Ak si vyberiete kurz v odbore, ktorý dnes patrí na Slovensku k žiadaným, s nedostatkom pracovníkov a zmestíte sa do určeného cenového limitu, máte šancu, že štát vám kurz zaplatí.

Možnosť úhrady rekvalifikačných kurzov úradom práce nie je legislatívna novinka, avšak od mája 2024 sa postupuje podľa nových pravidiel – konkrétne národného projektu Zručnosti pre trh práce s väčším dôrazom na potreby trhu práce.

SkryťVypnúť reklamu

"Cieľom projektu je zabezpečiť poskytovanie finančných prostriedkov na podporu nadobúdania alebo zmeny zručností nevyhnutne potrebných pre aktívnu účasť, zotrvanie alebo zlepšenie postavenia na trhu práce," hovorí Marianna Šebová, hovorkyňa Ústredia práce sociálnych vecí a rodiny.

Nie je právny nárok

O uhradenie rekvalifikačného kurzu môžu požiadať nezamestnaní a aj zamestnaní žiadatelia. Musia byť však evidovaní na úrade práce – buď ako uchádzači o zamestnanie, alebo ako záujemcovia o zamestnanie. Aký je medzi nimi rozdiel?

Uchádzač o zamestnanie si hľadá prácu a nie je zamestnanec, ani nevykonáva zárobkovú činnosť, je registrovaný v evidencii uchádzačov o zamestnanie, teda zjednodušene povedané je "nezamestnaný".

SkryťVypnúť reklamu

Záujemca o zamestnanie si hľadá prácu alebo uvažuje o zmene zamestnania, ale zároveň nie je v evidencii uchádzačov, čiže môže byť zamestnaný, ale napríklad aj rodič na materskej dovolenke, študent strednej či vysokej školy.

Ako Šebová upozorňuje, na uhradenie kurzu nie je právny nárok a okrem potrieb trhu úrady práce individuálne posudzujú aj predpoklady a potreby žiadateľov o úhradu kurzov. Najžiadanejšie nedostatkové pracovné pozície na trhu práce sa štvrťročne zverejňujú na stránke Aliancie sektorových rád, alianciasr.sk.

"Informáciu, či kurz spadá do nedostatkovej pracovnej pozície na trhu práce, si môže každý kedykoľvek overiť na vyššie uvedenom oficiálnom linku. V opačnom prípade mu môže byť kurz zamietnutý, keďže až 80 percent finančných prostriedkov z rozpočtu projektu má súvisieť práve s nedostatkovými pracovnými pozíciami, ďalej z oblasti umelej inteligencie, digitálnej a zelenej transformácie," hovorí Tomáš Pecháček, manažér vzdelávacej inštitúcie AVS Nové Technológie (AVSNT).

SkryťVypnúť reklamu

Skladníci aj učitelia

Pripomína tiež stanovené cenové limity za kurzy, ktoré úrady práce uhrádzajú. "U evidovaných nezamestnaných je maximálna cena na kurz stanovená na 900 eur. Pre záujemcov o zamestnanie je maximálny limit na kurz stanovený na 1000 eur. Treba si dať pozor na to, aby kurz, o ktorého úhradu máte záujem cez úrad práce, nepresiahol tieto limity," dodáva Pecháček.

Súvisiaci článok Ministerstvo spúšťa projekt vzdelávania a rekvalifikácie za 42 miliónov eur Čítajte 

V strede septembra 2024 boli podľa stránky Aliancie sektorových rád nedostatkovými profesiami v sektore administratívy napríklad účtovníci, špecialisti bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci či podnikoví ekonómovia, v doprave dispečeri, skladníci alebo rušňovodiči.

V potravinárstve sú žiadanými profesiami cukrári či mäsiari a vo vzdelávaní učitelia materských škôl, základných škôl prvého stupňa a stredných odborných škôl.

SkryťVypnúť reklamu

V zdravotníctve je nedostatok napríklad sanitárov, opatrovateľov starších osôb a osôb so zdravotným postihnutím.

Záujem je o počítače

Podľa Šebovej v súčasnosti ľudia najčastejšie žiadajú úrady práce o zaplatenie špecializovaných počítačových kurzov, kurzov na získanie vodičského oprávnenia skupiny C, kurzov zameraných na účtovníctvo, dane, financie a opatrovateľských kurzov.

Aj firemné štatistiky AVSNT potvrdzujú najväčší záujem z tejto kategórie kurzov o počítače. Ide najmä o kurzy so zameraním na Windows a MS Office, ale aj umelú inteligenciu, programovanie, tvorbu webov, grafiku, marketing a pod.

"Vzhľadom na to, že o kurz v rámci projektu Zručnosti pre trh práce môžu požiadať aj ľudia s pracovnou zmluvou, resp. zamestnanci, každý volí tú zručnosť, ktorú k svojej pracovnej pozícii v súčasnosti najviac potrebuje pre svoj kariérny rast," dodáva Pecháček.

SkryťVypnúť reklamu

Najväčší dopyt po kurzoch je v AVSNT od evidovaných nezamestnaných a matiek na rodičovskej dovolenke. Väčšina záujemcov o kurzy cez úrady práce preferuje pritom dlhodobé kurzy s väčším počtom hodín v porovnaní s krátkodobými. Vo všeobecnosti si spomedzi všetkých kurzov, ktoré táto vzdelávacia inštitúcia poskytuje, najčastejšie ľudia vyberajú jazykové kurzy, najmä intenzívne kurzy angličtiny a nemčiny.

Ako postupovať

Žiadatelia o uhradenie rekvalifikačného kurzu si sami vyberú vzdelávanie a aj jeho poskytovateľa, teda vzdelávaciu inštitúciu. Úrady práce nevyhľadávajú ani nevyberajú poskytovateľov vzdelávania a nie sú podľa Šebovej ani oprávnené s poskytovateľmi vzdelávania komunikovať vo fáze výberu vzdelávacieho programu.

"Žiadosť o poskytnutie príspevku treba podať najneskôr 30 kalendárnych dní pred začiatkom kurzu osobne, elektronicky cez slovensko.sk alebo poštou na príslušnom úrade práce, sociálnych vecí a rodiny, ktorý každú žiadosť individuálne posúdi. Ak úrad práce, sociálnych vecí a rodiny žiadosť schváli, uzavrie so žiadateľom dohodu, na základe ktorej mu zaplatí vzdelávací kurz po jeho absolvovaní," spresňuje Šebová.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Zmena kariéry vo vyššom veku? Ako sa z účtovníčky či inžiniera môžete stať učiteľom Čítajte 

Zaplatia najviac dvakrát

Treba, aby občan, ktorý žiada o uhradenie kurzu, bol evidovaný na úrade práce ako uchádzač alebo záujemca o zamestnanie. Zaregistrovať sa musí ešte pred podaním žiadosti o príspevok.

"Zaregistrovať sa ako záujemca o zamestnanie je možné na ktoromkoľvek úrade práce, sociálnych vecí a rodiny bez ohľadu na trvalý pobyt, prostredníctvom formulára Žiadosť záujemcu o zamestnanie o sprostredkovanie vhodného zamestnania, ktorý je možné podať osobne, elektronicky na Ústrednom portáli verejnej správy www.slovensko.sk alebo poštou," vysvetľuje Šebová.

"Jeden žiadateľ môže byť v rámci tohto projektu podporený maximálne dvakrát. V prípade, ak žiadateľ prejaví záujem o druhý príspevok, uprednostní sa vzdelávanie, ktoré nadväzuje na predošlý kurz. Druhé podporenie môže nasledovať až po ukončení záväzkov vyplývajúcich z prvej dohody uzatvorenej s úradom práce, sociálnych vecí a rodiny," dodáva.

SkryťVypnúť reklamu

Kto rekvalifikácie poskytuje

V prípade uchádzačov o zamestnanie úrad práce po absolvovaní vzdelávania uhradí kurzovné poskytovateľovi vzdelávania vo výške sto percent. Znevýhodneným uchádzačom, teda napr. dlhodobo nezamestnaným, zdravotne postihnutým, absolventom či starším ako 50 rokov, prispeje podľa Šebovej aj na pokrytie časti výdavkov súvisiacich s účasťou na prezenčnej forme vzdelávania vo výške 0,95 eura na jednu vyučovaciu hodinu, najviac však v sume 190 eur.

Ak ide o záujemcov o zamestnanie, úrad práce uhradí kurzovné poskytovateľovi vzdelávania vo výške sto percent pri akreditovaných kurzoch a vo výške 80 percent pri kurzoch realizovaných mimo akreditácie, keď preukáže spôsobilosť realizovať rekvalifikáciu na základe zákona o celoživotnom vzdelávaní.

SkryťVypnúť reklamu

Záujemcom o zamestnanie sa pritom neuhrádza tzv. obnova zručností, napríklad udržiavacie jazykové kurzy, predĺženie platnosti oprávnení, aktualizácia platnosti preukazov odbornej spôsobilosti a podobne.

Rekvalifikačné kurzy musia žiadatelia absolvovať u tzv. oprávneného poskytovateľa vzdelávania, ktorý pôsobí na trhu práce v oblasti vzdelávania najmenej jeden rok a zároveň patrí do jednej z kategórií uvedenej v zákone o celoživotnom vzdelávaní.

Sú to napríklad gymnáziá, stredné odborné školy, konzervatóriá, základné umelecké školy, jazykové školy a vysoké školy, ale aj právnické a fyzické osoby, ktorých predmetom činnosti je vzdelávanie a činnosti priamo súvisiace so vzdelávaním.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 390
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 074
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 061
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 813
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 096
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 918
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 610
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 517
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Montreal Canadiens - Boston Bruins: ONLINE prenos zo zápasu NHL.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo zápasu zámorskej NHL: Montreal Canadiens - Boston Bruins.


Radosť hráčov Chelsea.

Chelsea bojuje o Ligu majstrov, prebojovala sa na štvrté miesto.


Júki Cunoda.

Pozrite si časový harmonogram a TV program Veľkej ceny Japonska.


Stephen Bunting.

Michael van Gerwen do deviateho večera nenastúpil.


SkryťZatvoriť reklamu