SME

Nemocnice vyzvali prezidenta na vetovanie konsolidačného balíčka

Asociácia upozorňuje na riziko prehlbovania investičného dlhu.

Nemocnica s poliklinikou v bratislavskom Ružinove.Nemocnica s poliklinikou v bratislavskom Ružinove. (Zdroj: SME/Marko Erd)

BRATISLAVA. Asociácia nemocníc Slovenska nesúhlasí s konsolidačným balíčkom v zdravotníctve, ktorý minulý týždeň schválila Národná rada SR.

Varuje, že navrhované opatrenia ešte viac zhoršia situáciu v sektore.

Asociácia nemocníc preto vyzvala prezidenta Petra Pellegriniho, aby návrh zákona nepodpísal bez riadnej diskusie so sektorom.

Zároveň žiada vládu, aby pristúpila k rokovaniam s relevantnými zdravotníckymi organizáciami a našla riešenie, ktoré umožní stabilizáciu systému.

"Zdravotníci na Slovensku už dnes čelia neľahkým podmienkam, a prijaté opatrenia im ešte viac sťažujú situáciu. Ak sa naplní hrozba lekárskych odborárov a komory sestier, že prestanú slúžiť pohotovostné služby nad rámec Zákonníka práce, nemocnice nebudú schopné tieto služby zabezpečiť. Preto je nevyhnutné, aby vláda začala rokovať a hľadala kompromisné riešenie," upozornil Marián Petko, predseda Asociácie nemocníc Slovenska.

SkryťVypnúť reklamu

Asociácia upozorňuje aj na riziko ďalšieho prehlbovania investičného dlhu v zdravotníctve v dôsledku znižovania zdrojov v sektore.

Súvisiaci článok Nemocniciam hrozí kolaps. Odborári majú takmer tritisíc výpovedí lekárov Čítajte 

"Sme pripravení zúčastniť sa na diskusii o zvyšovaní efektivity a kvality zdravotnej starostlivosti, ale nie prostredníctvom neustáleho škrtania zdrojov. Je potrebné efektívne nastavovať zdravotný systém, aby sme dosiahli skutočné zlepšenie pre pacientov aj zdravotníkov," dodal Petko.

Schválené konsolidačné opatrenia, dotýkajúce sa sektora zdravotníctva, odmietajú aj zástupcovia lekárov a sestier, ktorí trvajú na ich zmene.

Lekárske odborové združenie v tejto súvislosti poslalo prezidentovi list, kde rovnako žiada, aby návrh zákona nepodpísal. Hlava štátu sa má s predstaviteľmi odborov stretnúť v utorok 8. októbra.

SkryťVypnúť reklamu

Odborári zároveň pokračujú v zbere výpovedí z nadčasov. K piatku 4. októbru ich evidovali asi 3 000. Výpoveďami z nadčasov hrozia aj sestry.

Asociácia na ochranu práv pacientov žiada vládu, aby prehodnotila svoje návrhy a vyňala zdravotníctvo z konsolidačného balíka opatrení. Vládny kabinet by mal takisto podľa asociácie zvýšiť zdravotné odvody za poistencov štátu už budúci rok a nie až v roku 2026.

"Je nezodpovedné vystavovať pacienta riziku ešte horšej dostupnosti či už ambulantnej, alebo aj nemocničnej zdravotnej starostlivosti. Konsolidáciu verejných financií musí vláda robiť uvážlivo a zodpovedne. Zdravie ľudí je najvyššou verejnou hodnotou a aj investíciou, ktorá sa v budúcnosti mnohonásobne vráti," upozornila prezidentka asociácie Mária Lévyová.

SkryťVypnúť reklamu

Asociácia zároveň podotkla, že vláda by mala zvýšiť zdravotné odvody za poistencov štátu už budúci rok a nie až v roku 2026.

"Na odložení zvýšenia platieb do zdravotníctva zo strany štátu je zarážajúce aj to, že všetci ostatní budú do systému platiť viac, len štát sa rozhodol na zdravotníctve šetriť," poznamenala prezidentka asociácie s tým, že u ekonomicky aktívnych poistencov došlo napríklad k zvýšeniu zdravotných odvodov o jedno percento už v tomto roku.

"Dnes tak platia na zdravotných odvodoch takmer štyrikrát viac ako štát," dodala.

Upozornila, že v dôsledku konsolidačných opatrení, zvyšovania spotrebných daní a rastu cien energií sa dá očakávať nárast počtu ľudí ohrozených chudobou aj na budúci rok.

Reálnou hrozbou podľa nej je aj ďalšie zhoršenie dostupnosti zdravotnej starostlivosti. Podotkla, že už do konca roka bude v sektore chýbať viac ako 300 miliónov eur.

SkryťVypnúť reklamu

Asociácia na ochranu práv pacientov dodala, že dlhoročné neriešenie predvídateľného a dostatočného dofinancovania zdravotného sektora vedie aj k nezáujmu lekárov o výkon ambulantnej praxe u nás.

Nedostatok zdrojov má takisto podľa jej slov za následok zavádzanie, a zo strany štátu aj tolerovanie, nekontrolovateľných poplatkov a doplatkov v ambulantnom sektore.

"Tie sú pre sociálne zraniteľné skupiny pacientov neúnosné a povedú k zhoršovaniu zdravotného stavu obyvateľstva, neskorému záchytu chorôb a zvyšovaniu počtu odvrátiteľných úmrtí," dodala šéfka Asociácie na ochranu práv pacientov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  4. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  5. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  6. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 103 050
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 721
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 511
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 7 164
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 708
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 344
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 627
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 524
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu