BRATISLAVA. Prvú príležitosť ustrážiť si hosťa a jeho odpovede mala nová moderátorka relácie O päť minút 12 v STVR Monika Šebová už v šiestej minúte vysielania.
Do špeciálneho dielu relácie venovanému 80. výročiu Karpatsko-duklianskej operácie sa verejnoprávna STVR rozhodla neštandardne pozvať iba premiéra Roberta Fica zo Smeru ako jediného hosťa.
Otázky mu kládla moderátorka, ktorá s politicko-diskusnými reláciami nemá skúsenosti.
Už pri druhej otázke mohol premiér bez náznaku akejkoľvek snahy uvádzať veci na pravú mieru rečniť o tom, ako Európa "významne podporuje zabíjanie" Slovanov na Ukrajine.
Relácia trvala takmer trištvrte hodiny, počas ktorej neboli ani raz Ficove odpovede konfrontované s faktmi či dávané do kontextu.
Dostal tak príležitosť pred 290-tisíc divákmi nekriticky a všeobecne naformulované otázky využiť na širokú prezentáciu svojich postojov - často nijako nesúvisiacich s témou relácie. A to v situácii, keď koalícia presadila k 1. júlu zánik RTVS a vznik Slovenskej televízie a rozhlasu s novým vedením. Účelovo predloženým zákonom od SNS dosiahla výmenu riaditeľa Ľuboša Machaja za dočasne povereného Igora Slaninu.
Denník N tiež v pondelok upozornil, že na živý prenos z osláv k výročiu operácie, na živé vstupy do spravodajských relácií aj na špeciálne vydanie hlavnej politickej diskusie uzatvorila STVR zmluvu s ministerstvom obrany pod vedením Roberta Kaliňáka zo Smeru. Verejnoprávnemu telerozhlasu má ministerstvo zaplatiť náklady do 75-tisíc eur s DPH.
STVR pritom na spoluprácu s ministerstvom divákov relácie neupozornila.
Verejnoprávne médium tvrdí, že peniaze zo zmluvy s ministerstvom na výrobu relácie nešli a zásahy do dramaturgie relácie "absolútne vylučuje".
STVR tvrdí, že dramaturgiu a koncept nedeľnej relácie prispôsobili "slávnostnej atmosfére dňa", keďže išlo o mimoriadnu reláciu s názvom O päť minút 12 - špeciál. "Dramaturgia bola tak ako vždy pri štandardných vydaniach relácie, výlučne v rukách STVR," dodala hovorkyňa Andrea Pivarčiová.

Nevyprovokovanú agresiu Ruska si nevšimli
"Prišli sme sem, aby sme oslavovali mier," začal premiér v nedeľu obsiahlo odpovedať na zmierlivú otázku, aký odkaz chce vyslať súčasníkom organizovaním osláv výročia operácie z jesene 1944. Nakrúcalo sa rovnako netradične - z vyhliadkovej veže v Duklianskom priesmyku. Neštandardné bolo aj to, že Fico bol iba deň predtým aj hosťom diskusnej relácie STVR - v rozhlase v Sobotných dialógoch.
"Preboha, už prestaňte na tej Ukrajine, prestaňte sa Slovania zabíjať len preto, že si to želá Západ," pokračoval Fico. Opakovane sa k svojim slovám vracal aj neskôr, keď tvrdil, že "vojna na Ukrajine pokračuje len pre to, že je tvrdo podporovaná Západom".
Úplne ignoroval, že Rusko nevyprovokovane pred dva a pol rokom vojenskou silou napadlo Ukrajinu a analytici predpokladajú, že bez podpory Západu by už mohla byť dnes dobytá.
Aj moderátorka to nechala bez reakcie a doplňujúcich kritických otázok. Plynule len prešla k ďalšej otázke, čo premiér hovorí účastníkom bojov spred 80 rokov, keď si s nimi podáva ruku.
Bez akejkoľvek doplňujúcej otázky zostali aj Ficove vyhlásenia, že ak to bude možné, "s veľkým potešením" pôjde na budúci rok do Moskvy na oslavy okrúhleho výročia ukončenia druhej svetovej vojny, aj vyjadrenia, že dnešné Rusko už nemá nič spoločné s bývalým Sovietskym zväzom.
Od ruskej invázie na Ukrajinu sa pritom do Moskvy vybral jediný európsky líder - maďarský premiér Viktor Orbán. Ani to sa však diváci od premiéra ani od tvorcov relácie nedozvedeli.
Podobne bez oponentúry mohol Fico v relácii hovoriť aj o tom, ako môžu "dobre zaplatení progresivistickí aktivisti" kriviť interpretáciu historických udalostí.
Tvárou mal byť Gudiak
STVR v pondelok reláciu nehodnotila, len stroho reagovala, že "rozhodnutie o výbere moderátorov je autonómnym rozhodnutím vedenia STVR, v tomto prípade vedenia sekcie spravodajstva". Tú vedie Mária Hlucháňová.
Šebová prišla do verejnoprávneho média pred vyše rokom z televízie Joj. V STVR moderuje vlastnú publicistickú reláciu Cez lupu, v ktorej s odborníkmi rozoberá rôzne témy bezpečnosti - naposledy o otravách u malých detí. Moderuje aj diskusnú reláciu Komentáre dňa.
STVR pritom na jeseň ako novú tvár relácie O 5 minút 12 predstavila novinára Mareka Gudiaka. Už dva razy ho však zastupoval v moderovaní Alfonz Šuran a túto nedeľu moderovala špeciálne vydanie relácie Šebová.
Počas nedeľného špeciálu za Fica tiež opakovane dokončovala vety.
Keď po pol hodine premiér tvrdil, ako by sa najradšej štyri dni pozeral na to, ako za rokovacím stolom sedia spolu "Rusi, Američania, Ukrajinci" a dohadujú sa, ako "slovanské zabíjanie ukončiť", posledné slovo vyslovil zarovno s moderátorkou.
"S verejnosťou sa jednoducho musíte rozprávať", aj posledné slovo tejto vety dopovedala moderátorka, keď Fico tvrdil, že s polarizáciou spoločnosti bojuje tak, že ľuďom hovorí pravdu. Nesmiete ich "balamutiť", tvrdil.
Opäť mohol o rozdelenej spoločnosti po atentáte hovoriť bez pripomenutia, že on sám aj niektorí politici Smeru a SNS prenášali zodpovednosť za streľbu v Handlovej na opozíciu a médiá.
STVR: Dramaturgia bola v našich rukách
Zmluva medzi ministerstvom obrany a STVR obsahuje aj časť, v ktorej sa ministerstvo zaväzuje odovzdať telerozhlasu "na schválenie podklady na celkovú dramaturgiu podujatia, bodový scenár podujatia vrátane výberu účinkujúcich a moderátora podujatia, podrobný scénosled a harmonogram podujatia“.
Z formulácií v zmluve pritom vyplýva, že táto časť sa týka prenosu z osláv, ktorý STVR vysielala tiež, po relácii O päť minút 12.
Hovorkyňa STVR Pivarčiová v písomnom stanovisku pre SME "absolútne vylúčila" akúkoľvek spoluprácu či zásahy do tvorby obsahu relácie zo strany ministerstva obrany či Úradu vlády.
"Spomínané inštitúcie sa nijakým spôsobom nepodieľali ani na príprave relácie, ani na výbere moderátorky, na tvorbe otázok či scenára a ani na výbere dramaturga," odkázala.
Zatiaľ čo sú aj z minulosti známe prípady odvysielania štátnych osláv s finančnou podporou vlády, neobvyklé je, keď je predmetom zmluvy aj hlavná politicko-diskusná relácia.
Telerozhlas pre Denník N uviedol, že peniaze zo zmluvy s ministerstvom nešli na výrobu relácie O päť minút 12.
Pivarčiová tvrdí, že zmluvu uzavreli predovšetkým pre vysielanie živého prenosu z osláv. Zmienka o relácii O päť minút 12 sa podľa nej do zmluvy dostala, aby sa pri jej vysielaní napríklad mohli napojiť na elektrinu priamo z miesta konania osláv na Dukle, ktorá patrí medzí strážené objekty či pre zabezpečenie parkovania prenosových vozidiel.
"Spravodajstvo STVR nemôže čerpať finančné prostriedky z komerčných projektov, v rámci inštitúcie má oddelené financovanie, čím je garantovaná jeho nezávislosť," napísala Pivarčiová. "Z tohto dôvodu ani včerajšia relácia O päť minút 12 – špeciál nebola financovaná z prostriedkov zo spomínanej zmluvy.“

V STVR ani nemá kto zvoliť riaditeľa
Podnetmi na relácie, v ktorých môže aj verejnosť namietať porušenie zákonom vyžadovanej povinnosti zabezpečiť objektívnosť a nestrannosť, sa zaoberá Rada pre mediálne služby. K pondelkovému dopoludniu žiadne sťažnosti na reláciu neprijala.
Vyjadriť sa k tomu, či si STVR splnila povinnosti zo zákona o vyváženosti či poskytnutí neskreslených informácií, by mohla aj Rada STVR. Keby existovala.
Slovenský rozhlas a televízia aj 98 dní po svojom vzniku funguje bez kontrolného orgánu a bez riadne zvoleného generálneho riaditeľa.
Štyroch členov z deväťčlennej rady ešte v lete vymenovala ministerka za SNS Martina Šimkovičová - vrátane konšpirátora a jej pravej ruky na ministerstve Lukáša Machalu či bývalého hovorcu vlády Vladimíra Mečiara z HZDS Jozefa Krošláka.
Zvyšných piatich členov mal parlament voliť v septembri. Voľbu však koalícia posunula, lebo sa strany nevedia dohodnúť, koho do rady zvolia. Rada získala zásadné právomoci - rozhoduje aj o tom, kto bude na nasledujúcich päť rokov šéfom STVR.
Predseda SNS Andrej Danko v pondelok na prokremeľskom kanáli Infovojna tvrdil, že voľbu členov rady zablokoval Hlas, lebo si ich chce vybrať až troch.
Danko tvrdí, že Hlas chce za jedného člena presadiť aj bývalého ministra kultúry za SaS Daniela Krajcera, čo on odmieta. "Môžem si dať s Krajcerom pivo, ale stojí politicky na inom brehu," vyhlásil.
Viacerí koaliční poslanci, s ktorými sa denník SME zhováral, hovoria, že členov rady nemusia voliť ani v októbri. Na neurčito sa teda odkladá aj voľba riaditeľa STVR.
Po zložení rady bude trvať najmenej celé týždne, kým bude môcť riaditeľa zvoliť. Najskôr musí vypísať výzvu, potom sa kandidáti prihlásia so svojimi projektmi, čakať ich ešte bude aj vypočutie.

Beata
Balogová
