Budeme to všetci cítiť, bude to drahé, ale už teraz ohlasujú ďalší konsolidačný balíček. Ako sa nám darí a či sa nám nebude dariť oveľa horšie, hovoril v Aréne s Janou Krescanko Dibákovou bývalý minister financií, prezident MESA 10 IVAN MIKLOŠ.
Povedali ste, že konsolidačný balíček považujete za zlý, ale mohol byť ešte horší a prichádza neskoro. Trváte na tom aj po jeho schválení?
On sa ešte zhoršil od toho stavu pred dvoma týždňami. V zásade sa dá povedať, že chvalabohu, že vláda prišla s konsolidáciou.
Horšie to mohlo byť, ak by ešte väčšia váha bola napríklad na príjmoch a ešte väčšia váha na priamych daniach. Ale platí, že prišiel neskoro a je zlý, pretože jeho štruktúra je zlá. Ešte viac komplikuje daňový systém. Bude ešte zhoršovať našu už aj tak zlú konkurencieschopnosť a náš ekonomický rast.
Národná banka predložila správu, kde hovorí, že očakáva spomalenie rastu, ale neočakáva pokles reálnych miezd a celkovej životnej úrovne. Všeobecne sa však očakáva inflácia až päť percent. To je zrejme pre bežné obyvateľstvo dosť, aby to pocítilo v peňaženkách. Nie?
Iste, najmä to bude omnoho viac, ako bude priemerný rast cien v eurozóne a v Európskej únii.
Vláda zároveň ohlásila aj energo pomoc. Premiér dokonca v Banskej Bystrici hovoril, že stále je v hre aj možnosť rozdávať helikoptérové peniaze, čo je všeobecne mimoriadne kritizovaný scenár. Ide o neadresné peniaze, ktoré sa spájali napríklad s tým, že sa vykurovali bazény cez dotácie. Ako by tá energo pomoc mala vyzerať. Ceny energií by mohli ísť hore až o štvrtinu, možno dokonca až o celú tretinu.
Je to nespravodlivé, pretože dotuje aj tých, ktorí pomoc nepotrebujú. A navyše je to aj kontraproduktívne, v tom zmysle, že prílišná, napríklad energetická pomoc, štedrá alebo plošná, vedie k tomu, že ľudia sú menej motivovaní sporiť, a teda znižovať náklady, znižovať spotrebu. Krajiny, ktoré sú bohatšie, majú verejné financie v oveľa lepšom stave, ju neposkytovali alebo ju poskytovali adresne.
Keď si s tým vláda nevie poradiť, skúste im dať recept.