BRATISLAVA. Odborníci ho skritizovali za šírenie konšpirácií, jeho odvolanie už nežiada len opozícia, ale aj vládny Hlas.
Poslanec SNS, ktorého vláda vymenovala za splnomocnenca na prešetrenie manažmentu pandémie koronavírusu, Peter Kotlár, svoje údajné zistenia predstavil minulý týždeň.
Pochybnosti Kotlár vzbudzoval už pri januárovom nástupe do funkcie. Z expertov pritom nikto nespochybňoval, že riadenie opatrení počas pandémie by bolo treba riadne preveriť. Kotlár však bol známy ako presvedčený antivaxer, ktorý sa opiera o nevedecké názory.
Aj preto zo začiatku nebolo jasné, čo konkrétne má byť Kotlárovou úlohou, akí odborníci budú pre neho pracovať ani aké budú jeho oprávnenia.

V štatúte splnomocnenca stálo, že je poradným orgánom vlády, môže si zriaďovať pracovné skupiny a na Úrade vlády bude mať vlastný sekretariát. Výdavky na jeho činnosť platil štát.
Ďalej sa tam spomínalo, že "analyzuje a vyhodnocuje informácie a dáta a následne pripravuje stanoviská a výstupy zistení" pre vládu. Štatút tiež hovorí, že splnomocnenec je oprávnený v rozsahu svojej pôsobnosti žiadať informácie a stanoviská od štátnych úradov a inštitúcií.
Vyšetrovanie pre vlastizradu
Viac o svojich krokoch Kotlár povedal koncom januára na mítingu prezidentského kandidáta a konšpirátora Štefana Harabina v Martine. Kotlár odtiaľ pochádza, na podujatí v miestnej športovej hale vystupoval ako hlavný hosť. Riadenie pandémie bolo podľa pozvánky aj hlavnou témou diskusie.
"Pokiaľ sa stanem prezidentom, nedovolím, že by bol čo i len jeden občan povinne zaočkovaný,“ hlásal Harabin. V prvom kole volieb napokon skončil tretí s veľkým odstupom za Ivanom Korčokom a Petrom Pellegrinim. Získal 11,7 percenta hlasov.
Medzi hosťami v martinskej hale boli aj antivaxerská advokátka Adriana Krajníková a lekár Peter Lipták, ktorý teraz podal trestné oznámenie na lekára bratislavskej župy a poslanca SaS Tomáša Szalaya za to, že počas pandémie očkoval.
Kotlár na mítingu k svojim zámerom v novej funkcii povedal, že chce zistiť, kto je zodpovedný za „túto krivdu“.
Na otázku, čo by malo byť výsledkom, odpovedal: "Dnes som nad tým celý deň rozmýšľal. Či by to nemalo byť jedno veľké trestné oznámenie pre vlastizradu,“ vyhlásil Kotlár.
Mal aj plán, čo s hlavným hygienikom Jánom Mikasom, ktorý bol vtedy ešte stále vo funkcii. Mikas je jednou z hlavných tvárí pri predstavovaní protipandemických opatrení.
"Príde moment, keď mu navrhneme, aby sa stal kajúcnikom. Mohol by sa nám zísť," chystal sa Kotlár do práce.
Dobrodružný príbeh
Výsledky svojho vyšetrovania predstavil Kotlár v stredu 2. októbra, osem mesiacov a dva týždne po nástupe do funkcie. "Dnes som odhodil veľký kameň," zveril sa na začiatku.
Ďalej opísal, ako vykonal "celý rad aktivít", záver však oznamoval sklamaným hlasom: "Nakoniec moje vyjadrenie musí mať charakter len dôvodného podozrenia a odporúčania."

Jedným z problémov pri preverovaní podľa Kotlára bolo, že "jednotlivé štátne telesá" nechcú odkryť pravdu o vlastných pochybeniach. "Predložením dôkazov o ich činnosti by samy priznali, že konali v rozpore so zákonom alebo v rozpore s medicínskymi princípmi," tvrdí.
Svoj zámer preveriť manažment pandémie označil Kotlár spätne za "jeden dobrodružný príbeh" s nejasným koncom. "Ak si prečítate môj štatút a z toho vyplývajúce moje kompetencie, zistíte, že nemám skoro žiadne. Môžem si kúpiť mikroskop, čo som aj urobil, a sám študovať."
O odstúpení mlčí
Vo vystúpení označil Kotlár vakcíny za biologické zbrane. Pozastavil sa nad tým, že "aj za našej vlády očkujeme ďalej a aj deti". Oznámil, že vláde odporučí, aby očkovanie mRNA vakcínami pozastavila, lebo je podozrenie, že sú nebezpečné. "Viac zo svojej súčasnej pozície urobiť nemôžem."
Dodal, že jeho ďalšie kroky budú známe po konzultácii s premiérom Robertom Ficom zo Smeru.

Denník SME Kotlára v piatok oslovil s otázkou, či vzhľadom na výsledky svojej práce nezvažuje, že by sám z pozície splnomocnenca odstúpil. Do uzávierky neodpovedal.
S Mikasom, z ktorého chcel Kotlár urobiť kajúcnika, sa redakcii spojiť nepodarilo. Z funkcie hlavného hygienika ho odvolala bývalá ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková z Hlasu po tlaku SNS 14. februára. Na jeho miesto nastúpila Tatiana Červeňová, predtým dlhoročná regionálna hygienička v Martine.
Mikas z úradu odišiel, dnes je prodekanom Fakulty verejného zdravotníctva Slovenskej zdravotníckej univerzity.

Beata
Balogová
