BRATISLAVA. Minister začal v pondelok popoludní rokovania so zástupcami zdravotníkov. Verí, že pri návrhu konsolidačných opatrení nájdu kompromis.
O možnostiach rokuje aj s ministrom financií Ladislavom Kamenickým (Smer).
Zdravotníci naprieč celým sektorom odmietajú navrhnuté konsolidačné opatrenia v sektore zdravotníctva a vyzvali prezidenta SR Petra Pellegriniho, aby ich v súčasnom znení nepodpísal. Ten deklaroval, že prípadný podpis legislatívy bude závisieť od rokovaní vlády so zdravotníkmi.
"Cesta k dohode nebude ľahká, ale je nevyhnutná, ak sa nemá rukojemníkom tejto situácie stať slovenský pacient. Rozumiem snahe vlády uskutočniť nevyhnutnú konsolidáciu verejných financií po predošlých rokoch nezodpovedného šafárenia. Rozumiem túžbe zdravotníkov po lepších mzdových podmienkach," skonštatoval Šaško.
Prišli pripomenúť záväzky vlády
Lekárske odborové združenie (LOZ) prišlo na pondelkové rokovanie s ministrom zdravotníctva Kamilom Šaškom (Hlas) pripomenúť záväzky vlády voči zdravotníctvu, ku ktorým sa zaviazala v roku 2022 pri podpise memoranda s lekármi.
Šéf odborárov Peter Visolajský to uviedol pred stretnutím s ministrom na pôde rezortu. LOZ zároveň upozornilo, že lekári začali podávať už aj riadne výpovede, pričom stúpa aj počet výpovedí z nadčasov.
"My sem chodíme stále s tými istými požiadavkami. Je to osem bodov, ktoré sme navrhli na zlepšenie slovenského zdravotníctva. Sú spísané v memorande, ktoré je medzi vládou SR a lekármi. Je to dohoda, ktorá ukončila výpovede v roku 2022," priblížil Visolajský.
Na otázku, či je LOZ pripravené z požiadaviek ustúpiť, odpovedal, že prišli preto, aby sa zdravotníctvo riešilo. "Prišli sme sa s ministrom zvítať, vysvetliť mu veci, ako sú tie naše požiadavky postavené a prečo máme k tomu argumenty a zdôvodnenia, takže toto sa ideme baviť," povedal šéf odborárov.
Ani zmienka o ambulanciách
Prezident Asociácie súkromných lekárov (ASL) SR Marián Šóth kritizuje, že v návrhu štátneho rozpočtu na budúci rok nie je ani zmienka o ambulantnom sektore.
Upozornil, že pokiaľ preň nebudú finančné zdroje, tak zanikne. Uviedol to pred stretnutím s ministrom zdravotníctva Kamilom Šaškom (Hlas), s ktorým chce hovoriť aj o tejto téme. Vláda by mala o návrhu rozpočtu rokovať v utorok (15. 10.).
"Ako predstavitelia aj Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR prichádzame po hospodárskej sociálnej rade a za Asociáciu súkromných lekárov musím povedať, že v rozpočte na rok 2025 nie je ani zmienka o ambulantnom sektore, čo sme pripomienkovali aj na sociálnej rade, že ambulantný sektor je vymazaný," povedal Šóth.
Upozornil, že bez financií ambulantná sféra zanikne a zanikne aj celé zdravotníctvo. "Keď si vezmeme, že viac ako 60 percent zdravotnej starostlivosti sa poskytuje v ambulantnej sfére, tak nemocnice nebudú môcť toto zrealizovať," vysvetlil prezident asociácie.
Ministra zdravotníctva sa chce preto pýtať, či bude ambulantná sféra existovať aj naďalej. "Budeme žiadať ministra, aby nám dal nejaké garancie, ako bude tá situácia vyzerať, a budeme žiadať spôsob, ako sa máme postaviť voči pacientom," vyhlásil Šóth.
V súvislosti s návrhom konsolidačných opatrení a ministrovými vyjadreniami o snahe hľadať kompromis povedal, že pre ASL SR nie je v hre konsolidácia na úkor pacienta. "Ak to tak bude, je úlohou štátu, aby mu vysvetlil, že zdravotná starostlivosť bude redukovaná," dodal.