Ministerstvo vnútra dalo do nových pasov aj báseň prapraprastrýka lídra Progresívneho Slovenska Michala Šimečku. Šéf rezortu Matúš Šutaj Eštok sa k neobvyklej propagácii jeho úhlavného politického oponenta nevyjadruje.
Proti prokurátorke Lucii Pavlaninovej blízkej sekte Tvorivá spoločnosť sa ohradili už aj jej kolegovia a po informáciách, že sa podieľa na vyšetrovaní novinárok a expertov na sekty, sa zastali novinárov. Generálny prokurátor Maroš Žilinka stále mlčí.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Nové pasy sú aj poctou predkovi Michala Šimečku. Jeho kritik Šutaj Eštok nehovorí, či to vedel
- Proti prokurátorke blízkej sekte sa ohradili už aj kolegovia. Žilinka mlčí, opozícia žiada schôdzu výboru
- Ukrajinci povolali na pomoc dračie drony. Zničili aj ruský tank
- Firmám odklepli eurofondy. Ani po vyše roku im ich štát nevie vyplatiť
- Pospíšil zažíva skvelý vstup do novej sezóny, je najrýchlejším hráčom NHL
- Režisér Csaba Molnár: Slovákom by som doprial zažiť to, čo majú Maďari. Pocit hrdosti
Nové pasy sú aj poctou predkovi Michala Šimečku. Jeho kritik Šutaj Eštok nehovorí, či to vedel

Vďaka novým slovenským cestovným pasom so „symbolmi našej ľudovej kultúry a národa“, nebudú občania „nosiť pri srdci“ len vlastnú krajinu, ako tvrdil minister vnútra Matúš Šutaj Eštok z Hlasu.
Rezort totiž do nových dokladov zapracoval prvok, z ktorého sa môže stať jedna z najneobvyklejších propagácií jeho úhlavného politického oponenta, lídra Progresívneho Slovenska, Michala Šimečku.
V nových pasoch je aj text prvého verša básne Aká si mi krásna. Jej autorom je slovenský básnik a prekladateľ 19. a začiatku 20. storočia Peter Dobroslav Bella, vystupujúci pod autorským menom Horal.
Predseda opozičného PS Michal Šimečka pre SME potvrdil, že Bella bol brat jeho praprapradedka zo strany jeho mamy Marty Šimečkovej.
Ministerstvo pod Šutajovým Eštokovým vedením zariadilo, že stovky tisíc voličov budú pri cestách do zahraničia nosiť aj spomienku na rodinu politika, ktorú minister kritizuje.
Proti prokurátorke blízkej sekte sa ohradili už aj kolegovia. Žilinka mlčí, opozícia žiada schôdzu výboru

E-mail, ktorým prokurátorka Lucia Pavlaninová lanárila kolegov z prokuratúry na online konferenciu sekty Tvorivá spoločnosť, sa dostal na verejnosť. Rovnako aj snímka jej dverí, kde mala nalepený plagát s pozvánkou na obdobné medzinárodné fórum spoločenstva.
Napriek tomu sa generálny prokurátor Maroš Žilinka ani po opakovaných otázkach SME k téme nevyjadril. Stále odkazuje na osobitnú komisiu, ktorú zriadil na prešetrenie situácie krajský prokurátor Tomáš Balogh.
Žilinská krajská prokuratúra pritom sporne vypočúvala už najmenej štyroch ľudí pre údajné podozrenia zo založenia, podpory a propagácie hnutia smerujúceho k potlačeniu základných práv a slobôd.
Deväť prokurátorov z necelej tridsiatky na žilinskej prokuratúre napokon spísalo spoločné vyhlásenie, ktorým sa novinárov zastali. „Serióznu novinársku činnosť považujeme za jeden zo základných pilierov systému ochrany demokratického zriadenia,“ napísali s tým, že „je neprípustné aplikovanie trestnoprávnych noriem, ktoré by vzbudzovalo čo i len pochybnosti o účelovosti postupu orgánov činných v trestnom konaní“.
PS bude žiadať odpovede: Progresívne Slovensko bude na úrovni parlamentných výborov žiadať odpovede na to, ako je možné, že sa nebezpečná sekta infiltrovala do slovenskej prokuratúry. Podľa opozičného hnutia koná žilinská prokurátorka v prospech sekty AllatRa, ktorá je považovaná za nástroj ruskej hybridnej vojny.
V krátkosti z domova:
- Lekárom iClinic pribúdajú obvinenia: Lekárom, ktorí pracujú alebo pracovali pre sieť očných kliník iClinic plus, sa množia obvinenia z prečinu ublíženia na zdraví. Už je ich päť. Šéf siete a spolumajiteľ iClinic plus Ivo Ďurkovič už má tretie obvinenie. Medzi obvinených sa dostala aj vysokopostavená lekárka v štátnom zdravotníctve.
- Trest pre sudcu Klimenta: Sudcovská rada Najvyššieho súdu žiada pre disciplinárne obvineného sudcu Juraja Klimenta disciplinárne opatrenie vo forme preloženia na súd nižšieho stupňa, prípadne zníženie funkčného platu o 50 percent na obdobie jedného roka. Klimentov právny zástupca Matúš Harkabus žiada oslobodenie spod disciplinárneho obvinenia.
- Desiatky otráv hubami: Národné toxikologické informačné centrum konzultovalo minulý týždeň desať otráv prudko jedovatou hubou hodvábnicou veľkou. Príznaky otravy sú vracanie, hnačky a bolesť v oblasti nadbruška. Uviedla to vedúca NTIC Silvia Plačková. Od septembra už riešilo NTIC minimálne 55 otráv hubami.
Ukrajinci povolali na pomoc dračie drony. Zničili aj ruský tank

Pre Ukrajincov predstavovalo husté stromoradie problém. Vedeli, že sa tam skrýva nepriateľ, no nedokázali s tým nič urobiť. Prednedávnom sa však vynašli.
Na ruské zákopy zakryté stromami poslali drony chrliace oheň. Videá na sociálnych sieťach zo začiatku septembra ukazujú, ako sa po útoku bezpilotných lietadiel porastom prehnal plameň, nasledovaný bielym dymom. Špekulácie, že išlo o tzv. dračie drony, následne potvrdila aj ukrajinská armáda.
Nepoužili však bežný, ale takzvaný tekutý oheň. Ide o látku termit, ktorá sa premení na roztavený kov. Ten dokáže zničiť aj odolnejšie materiály. Ukrajinské velenie už potvrdilo, že dračí dron využilo aj na zničenie ruského tanku.
Napriek tomu, že Ukrajinci sa posledné mesiace na útoky dronmi výrazne spoliehajú a zvyšujú ich výrobu, dračích dronov majú len obmedzený počet. Nestanú sa tak ich novou hlavnou zbraňou, hovorí Nicholas Drummond, obranný analytik a bývalý dôstojník britskej armády. Strach, ktorý dračie drony naháňajú, však podľa neho netreba podceňovať.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Ruská armáda je plná starcov: Na frontových líniách sa neustále zvyšuje počet ruských vojakov starších ako 45 rokov. Vojaci sa domnievajú, že ide o vážny problém: starší regrúti majú problémy s fyzickými nárokmi vojny, keďže im chýba vytrvalosť a sila mladších vojakov.
- Obavy z krutej zimy: Na Ukrajine rastie počet dronových útokov zo strany Ruska. V septembri ich napadnutá krajina zaznamenala na svojom území 1 300, čo je výrazne viac ako v ktoromkoľvek predchádzajúcom mesiaci. Ukrajina sa aj preto obáva doposiaľ najtvrdšej zimy v prebiehajúcej ruskej invázii.
- Sankcie voči Iránu: Ministri zahraničných vecí EÚ na zasadnutí v Luxemburgu schválili sankcie voči Iránu za dodávky balistických rakiet do Ruska. Sankcie EÚ sa zameriavajú na spoločnosti a jednotlivcov zapojených do iránskych programov, ktoré sa týkajú balistických rakiet.
- Mier za územia: Ukrajinská vláda údajne zvažuje možnosti ukončenia vojny aj za cenu odstúpenia územia Rusku, píše Der Spiegel. Vláda má podľa nemenovaného predstaviteľa blízkeho ukrajinskej vláde viesť „vážne diskusie“ o tom, že sa vzdá svojho cieľa úplnej obnovy územia. Pod ruskou okupáciou je viac ako 20 percent územia Ukrajiny.
Zo zahraničných webov:
- Project Syndicate: Dni ruskej vojnovej ekonomiky sú spočítané
- Foreign Affairs: Putinova skrytá zraniteľnosť
- The Insider: Kurská anomália: Prečo sa Rusko rozhodlo ignorovať okupáciu vlastného územia
Vyskúšajte aj ďalšie newslettre od SME
- Barbora Mareková z podcastu Ľudskosť píše svoje postrehy o spoločnosti a o mentálnom zdraví. Odoberať >
- Eva Frantová v súhrne prináša najpodstatnejšie správy zo sveta ekonomiky a biznisu. Odoberať >
- Tomáš Prokopčák vyberá najzaujímavejšie správy nielen z vedy. Odoberať >
Firmám odklepli eurofondy. Ani po vyše roku im ich štát nevie vyplatiť

Keď vlani štátna Pôdohospodárska platobná agentúra desiatkam slovenských firiem oznámila rozhodnutie o pridelení dotácie, zavládla v nich eufória. Majitelia a manažéri firiem rozbehli schválené projekty.
Po vyše roku opäť zažívajú intenzívne emócie. Nie je to však radosť. Sú rozhorčení a sklamaní, majú obavy z budúcnosti. Sľúbené dotácie im totiž na účty stále neprišli. A štátna agentúra mlčí.
Ministerstvo na projekty vyčlenilo 5,4 milióna eur, z toho 200-tisíc pre Bratislavský kraj. Financovanie bolo zabezpečené z Európskeho poľnohospodárskeho fondu na rozvoj vidieka, jeden projekt mohol dostať dotáciu maximálne 200-tisíc eur.
Komisia schválila 38 projektov, žiadny nedostal viac ako 200-tisíc eur. Výsledky posudzovania boli zverejnené vlani v máji. A odvtedy zavládlo ticho. Firmy síce dostali vyrozumenie, že ich projekt bol schválený, peniaze im však doteraz neprišli.
V krátkosti z ekonomiky:
- Kam pôjdu peniaze z rozpočtu: Slovensko má 15 ministerstiev, spolu v budúcom roku minú viac ako 25 miliárd eur. Je to približne o 1,5 miliardy viac ako tento rok. Návrh rozpočtu, ktorý predložilo ministerstvo financií, prerokovala tripartita. Najviac z rozpočtu dostane ministerstvo školstva, stovky miliónov ukroja trináste dôchodky.
- Záujem o novostavby vzrástol: Zdá sa, že realitný šok a následné ochladenie celého trhu je prekonané. Dokazujú to aj najnovšie čísla za bratislavský trh novostavieb, ktoré zverejnila analytická spoločnosť Bencont Investments. Podľa štatistík sa na trh pomaly vracajú kupujúci a prejavuje sa to aj v predajoch.
- Oslobodenie od transakčnej dane: Časť mimovládnych organizácií by mala byť oslobodená od novej transakčnej dane, ktorú začnú platiť právnické osoby na Slovensku od apríla budúceho roka. Minister práce Erik Tomáš a minister financií Ladislav Kamenický potvrdili, že na konkrétnej legislatívnej zmene sa už pracuje.
Pospíšil zažíva skvelý vstup do novej sezóny, je najrýchlejším hráčom NHL

Kým Martin Pospíšil ešte minulú sezónu začínal na farme s malou nádejou na najlepšiu ligu sveta, tento rok ju začal v prvom tíme Calgary Flames s dvojročným jednocestným kontraktom na milión dolárov ročne.
Vedenie klubu určite neľutuje dôveru, ktorú do 24-ročného hráča vložilo. Neustále vykazuje herný progres a do tejto sezóny vstúpil ziskom 4 bodov (1+3) v prvých dvoch zápasoch. V prepočte na hrací čas je dokonca pri hre 5 na 5 aktuálne tretím najproduktívnejším hráčom celej NHL (8,22 bodu v prepočte na 60 minút).
Okrem produktivity svojmu tímu pomáha tiež tvrdosťou, ktorou sa súperom dokáže často dostať ,,pod kožu" a zároveň sa nebojí zhodiť rukavice. Vyzdvihnúť si zaslúži aj jeho rýchlosť, ktorou narúša defenzívne rozostavenie súpera, čím vytvára viac priestoru pre svojich spoluhráčov.
V aktuálnej sezóne NHL je hráčom s najvyššou nameranou rýchlosťou, v otváracom zápase proti Vancouveru Canucks mu počas predĺženia namerali rýchlosť 38,71 kilometrov za hodinu. Je veľmi pravdepodobné, že sa na čele tohto rebríčka nejaký čas udrží. Za celý minulý ročník boli totiž namerané len štyri rýchlejšie časy.
Ďalšie športové správy
- Športový prehľad: Denne to najdôležitejšie zo športu. Odoberať >
Režisér Csaba Molnár: Slovákom by som doprial zažiť to, čo majú Maďari. Pocit hrdosti

So slovenčinou bol na tom najprv tak zle, že na prijímacie skúšky na réžiu prišiel s tlmočníčkou. Doma v Komárne ho síce učitelia naučili naspamäť recitovať Mor ho!, no v obchode by si nevedel vypýtať zmrzlinu. Preto sa príchodu do Bratislavy obával.
Realita bola celkom iná. Otvorenosť a empatia, s ktorou sa tu stretol, ho príjemne prekvapila. Okrem toho, zaľúbil sa do Lucie Satinskej, ktorá zase milovala jeho rodnú maďarčinu.
Už na škole sa Csaba Molnár prejavil ako majster humoru. S humorom nakrútil svoj študentský film o Štúrovi, ako aj celovečerný debut Dobrý človek. Donedávna režíroval populárny seriál Horná Dolná, pri ktorom sa stretol s mimoriadnymi nárokmi na kvantitu. Dnes STVR vysiela seriál Pressburg, ktorý napísal spolu s manželkou – Luciou Molnár Satinskou.
Tentoraz je to veľmi osobný príbeh. Cez romancu medzi chlapcom z juhu a Slovenkou rozlietanou po celom svete vyrozprával skúsenosti, ktoré dobre pozná najmä ten, kto patrí k nejakej menšine.
V krátkosti z kultúry:
- Cena Anasoft litera: Víťazkou literárnej ceny Anasoft litera sa stala Ivana Gibová s jej prózou Babička. Päťčlenná porota tento rok vyberala spomedzi 144 hodnotených pôvodných slovenských prozaických diel. Víťazka podľa nej bez prikrášľovania reflektuje aktuálnu podobu Slovenska.
- Kraus je len robotník: Uragán, Susedia, Panelák, noví Susedia. Po pätnástich rokoch písania si scenárista Andy Kraus odskočil oddýchnuť do bufetu na Draždiaku. Potom napísal do televízií, že je späť a plynulo sa vrátil k práci, ktorej rozumie viac ako gastru. Výsledkom je i nový seriál pre STVR Slasti, strasti.
- Dobrovoľná outsiderka: Keď mala česká fotografka Libuše Jarcovjáková v roku 2019 výstavu vo francúzskom Arles, britský denník Guardian ju označil za najdôležitejšiu fotografickú výstavu roka. Dokumentárny film Kláry Tasovskej Ešte nie som, kým chcem byť, teraz cez fotografie Jarcovjákovej rozpráva aj o jej pestrom živote.
Podcasty SME
- Dobré ráno: Prezident Rudolf Schuster vo funkcii takmer zomrel, na Dzurindu sa urazil
Karikatúra

Recept dňa

Domáci hamburger aj wrap. Vyberte si z našich receptov na nenáročný fast food.
Dnes očakávame
- Rokovanie vlády
- Disciplinárne pojednávanie so sudcom Najvyššieho súdu Jurajom Klimentom
- Hlavné pojednávanie s Monikou Jankovskou a spol. v kauze Fatima
Dnes v histórii

15. októbra 1989 prekonal Wayne Gretzky rekord v počte bodov v základnej časti NHL, ktorý dovtedy držal Gordie Howe s 1 850 bodmi. Gretzky mal v tom čase 28 rokov a na prekonanie rekordu mu stačilo desať sezón v NHL. Celkovo v 21 sezónach zaknihoval 2 857 bodov. Gretzkého doposiaľ nikto neprekonal a rebríček vedie aj 25 rokov po ukončení kariéry.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
